SpaceShipTwo poslal k zemi předčasný sestupný manévr

Los Angeles - Vyšetřování páteční havárie soukromé vesmírné lodi SpaceShipTwo miliardáře Richarda Bransona ukázalo, že se předčasně uvedla do provozu funkce pro sestupný manévr vesmírné lodi. Zprávu uveřejnil americký úřad pro bezpečnost v letecké dopravě (NTSB), podle kterého nelze vyloučit mechanické problémy ani chybu pilota. Branson se nechal slyšet, že novou vesmírnou loď připraví k letu už v roce 2015.

Na tiskové konferenci v kalifornském městě Mojave šéf NTSB Christopher Hart řekl, že podle vyšetřovatelů palivové nádrže a motory byly v pořádku a nedošlo k nějaké explozi zařízení. 

NTSB sdělil, že podle videozáznamu z pilotní kabiny druhý pilot při pátečním testovacím letu předčasně odjistil zařízení, které zvedá ocasní část lodi a umožňuje její rotaci. Tento manévr slouží ke zpomalení stroje při jeho sestupu do zemské atmosféry. Druhá fáze aktivace zařízení podle vyšetřovatelů ale proběhla nekontrolovaně.

Branson hned v neděli oznámil, že hodlá ve vývoji vesmírných lodí pokračovat a že počítá s tím, že nová vesmírná loď bude připravena letět během příštího roku.

NTSB uvedl, že úplné vyšetření havárie může trvat i rok. Asi dvacítka vyšetřovatelů pracuje v Mohavské poušti, kam trosky lodi po nehodě dopadly, a snaží se zjistit, co její zřícení způsobilo. Hart upřesnil, že nyní bude probíhat asi týden vyšetřování přímo na místě neštěstí, poté se budou získané informace analyzovat. Odborníky prý čeká dlouhá práce, neboť celý let je zdokumentován sekundu po sekundě a dat je k dispozici obrovské množství. 

Havárie stroje společnosti Virgin Galactic miliardáře Bransona si vyžádala smrt jednoho z pilotů a vážná zranění dalšího. V uplynulém týdnu šlo již o druhou loď, která havarovala - první byla raketa Antares. Nehoda vzbudila velké obavy o budoucnost soukromého pronikání do vesmíru. „Myslím si, že tato havárie otřásla důvěrou platících zákazníků,“ míní také šéfredaktor Kosmonautix.cz Dušan Majer. 

Video Kosmonautix.cz: Nehody soukromých společností jsou jen náhody
video

Kosmonautix.cz: Nehody soukromých společností jsou jen náhody

Kosmonautix.cz: Nehody soukromých společností jsou jen náhody

Události, komentáře k neúspěchu soukromých letů do vesmíru