V Dachau zmizely dveře hlásající 'Arbeit macht frei'

Dachau - Z někdejšího koncentračního tábora Dachau někdo ukradl původní dveře s nacistickým heslem Arbeit macht frei (Práce osvobozuje), které byly součástí brány v hlavním vchodu. Černé dveře měřily téměř metr na šířku a dva metry na výšku. Policie zatím nedokáže říct, zda za krádeží stojí neonacisté, nebo svérázný sběratel.

Soukromá bezpečnostní služba krádež zaznamenala v neděli brzy ráno, informovala policie. Ještě krátce před půlnocí byly dveře z kujného železa na svém místě. Pachatel nebo pachatelé museli nejdřív přelézt jiné křídlové dveře, aby se dostali do areálu. Je pravděpodobné, že dveře musely být odvezeny automobilem. Pátrání v okolí památníku nedaleko Mnichova bylo zatím bezvýsledné.

Dachau byl prvním velkým trvalým koncentračním táborem nacistů a stal se modelem pro pozdější podobná zařízení. Podle údajů táborem prošlo více než 200 000 lidí, z nichž nejméně 30 000 věznění nepřežilo.

Pokusy o krádeže předmětů zejména na památku jsou v někdejších koncentračních táborech poměrně časté. Týká se to i areálu někdejšího vyhlazovacího tábora v Osvětimi, kde největší pozdvižení v roce 2009 vyvolala krádež kovového nápisu Arbeit macht frei z brány tábora. Za zorganizování krádeže někdejšího vůdce švédských neonacistů Anderse Högströma odsoudil polský soud k více než dvěma a půl roku vězení.