
Libor Dvořák komentuje ruskou armádu u ukrajinské hranice
Ruské vojenské námořnictvo provádělo raketovou zkoušku v Barentsově moři v ponorce Tula. Raketa označovaná jako Siněva má dolet kolem 8 000 kilometrů, s menším nákladem ale byla už jednou schopná doletu až jedenáct a půl tisíce kilometru. „Bojové hlavice zasáhly cíl na polygonu Kura na Kamčatce,“ tlumočila agentura TASS ruské ministerstvo obrany. Siněva používá kapalné palivo a je určena pro novou generaci jaderných ponorek třídy Borej. Má jít o vylepšenou verzi sovětských raketonosných jaderných ponorek, které disponují až šestnácti mezikontinentálními střelami.
NATO v souvislosti s činností Ruska upozorňuje na posilování vojenských aktivit Kremlu. Znovu má docházet k posilování přítomnosti ruských vojsk u ukrajinských hranic včetně podpory a výcviku rebelů. „Cvičí je, dodávají jim vybavení a podporují je rozmístěním svých speciálních sil uvnitř východních částí Ukrajiny,“ řekl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg, který jednal s šéfkou unijní diplomacie Federicou Mogheriniovou i o užší spolupráci EU a NATO.
Zároveň byla zaznamenána zvýšená aktivita ruských vzdušných sil v oblasti vzdušného prostoru Evropské unie. Stovka případů značí trojnásobné množství výskytů oproti celému loňskému roku. Ruské letouny mají létat v komplexních formacích a na trasách, které jsou provokativnější než dřív. „Zachytáváme ruské lety, ať už nad Atlantikem nebo na Baltu či v Černém moři,“ uvedl Jens Stoltenberg. Toto jednání je zdůvodňováno hlavně jako ukazování síly.