Peking se před summitem snaží zbavit smogu, dorazí Putin i Obama

Peking – Zaměstnanci dostali týden volno a továrny nejedou naplno – Čína se připravuje na zásadní střet o vliv v regionu a miliardy dolarů. Smog se snaží omezit, co to jde. Peking totiž už příští týden hostí summit zemí APEC za účasti Ruska, Austrálie a Spojených států. Právě s Washingtonem Číňané soupeří o zónu volného obchodu. Šéf Bílého domu Barack Obama už avizoval, že se nemá v plánu sejít se šéfem Kremlu. Uskutečnit by se naopak mohla schůzka japonského premiéra s čínským prezidentem kvůli sporu o souostroví Senkaku (Tiao-jü).

Pro prezidenta Si Ťin-pchinga je to první summit na nejvyšší úrovni, který Čína hostí. Peking se chce předvést v největším lesku. 

Státní média slibují čistý vzduch, krásné prostředí a bezchybné služby. Úřady nyní horečně rozhánějí smog. Znovu zavedly systém sudých a lichých značek pro auta, omezily chod továren a státní zaměstnanci dostali šestidenní prázdniny, aby se snížil provoz. Podle BBC dokonce úřady v Pekingu zakázaly během summitu pálení oblečení mrtvých, aby neznečišťovalo vzduch. 

Video Čína čistí Peking, připravuje se na příjezd Obamy i Putina
video

Čína čistí Peking, připravuje se na příjezd Obamy i Putina

Setkání ale nebude žádnou selankou. Čína by ráda posílila vliv na hospodářskou integraci Pacifiku. Už nechce jen čekat, co řeknou Američané. Dvě největší ekonomiky světa zápasí o vliv a obchod za miliardy dolarů. 

Peking chce summit využít k jednání o zóně volného obchodu. Spojené státy jsou proti - pracují na jiné obchodní dohodě o Transpacifickém partnerství (TPP). To zahrnuje 11 zemí včetně Japonska, s Čínou ovšem nepočítá. Peking by stála 100 miliard dolarů ročně na ztrátách z exportu. 

Diplomaté už teď pilují závěrečné prohlášení summitu. Pod americkým tlakem Čína udělala ústupky a z návrhu vypustila podnět pro start jednání o volném obchodu i datum dokončení, které si přeje v roce 2025. 

  • APEC (Asia-Pacific Economic Cooperation, Ekonomické seskupení Asie a Tichomoří) je organizace sdružující 21 zemí. Cílem tohoto seskupení je zlepšit ekonomické a politické vztahy mezi členskými státy. Své sídlo má v Singapuru

Na summit dorazí i prezidenti Obama a Putin, kteří jsou rozkmotření kvůli úloze Ruska v ukrajinské krizi a ruské podpoře režimu syrského prezidenta Bašára Asada. S jejich osobní schůzkou se nepočítá. 

Spojené státy odrážejí čínské ambice i jinak. Například tvrdě lobbovaly proti bance pro rozvoj asijských zemí. Obávají se, že podlomí platné standardy a poslouží jen k podpoře čínských firem. Banka přesto vznikla, i když bez Evropy a některých významných zemí Pacifiku.


Řešit se má i sporné souostroví v Jihočínském moři

Čína a Japonsko se před pár dny dohodly, že se pokusí snížit napětí kolem ostrovů ve Východočínském moři. Peking zároveň oznámil, že vznikl společný mechanismus, který má předejít zhoršení sporu. Vrcholné setkání japonského premiéra s čínským prezidentem by mělo proběhnout na okraj summitu, píše BBC.

„Japonsko i Čína dospěly k názoru, že vrcholné setkání bude prospěšné nejen pro obě země, ale i pro stabilitu celého regionu,“ řekl japonský premiér. Neobydlené ostrovy, které kontroluje Japonsko a nazývá je Senkaku, zatímco Peking jim říká Tiao-jü, jsou předmětem dlouholetého sporu. Obě země v poslední době vysílaly do oblasti hlídková letadla a lodě, což vyvolalo obavy, že by spor mohl přerůst ve vojenský střet mezi druhou a třetí ekonomikou světa.