Zadržená loď pod českou vlajkou byla plná kokainu

Madrid – Na palubě lodi plující pod českou vlajkou zabavila španělská policie u Kanárských ostrovů 369 kilogramů kokainu a zatkla čtyři Čechy. Při akci pod názvem La Operación Dublín nebyl nikdo zraněn. Zátah proti pašerákům se uskutečnil v pátek, zadržená loď do přístavu v Las Palmas na ostrově Gran Canaria dorazila dnes. Češi i s lodí a kontrabandem již byli předáni vyšetřujícímu soudci a jejich zadržení dnes potvrdilo české ministerstvo zahraničí.

Zdroj: ČTK/AP Autor: William Fernando Martinez

Na palubě asi 16 metrů dlouhé lodi byli v době zásahu čtyři lidé. Kromě policie se na akci na volném moři jižně od Kanárských ostrovů podílela pobřežní stráž, španělský berní úřad a námořnictvo. Jachta Meguem plula na Kanárské ostrovy z Jižní Ameriky, podle místních médií byla plná balíčků s drogou poschovávaných na různých místech. Hodnota kontrabandu by na českém černém trhu přesáhla 700 milionů korun.

Podle tiskového odboru ministerstva zahraničí španělské úřady informovaly českou diplomacii o zadržení čtveřice Čechů. „Je to šetření španělských orgánů. Pokud naši občané požádají naši konzulární službu o pomoc, tak samozřejmě v rámci našich možností s nimi budeme spolupracovat,“ uvedl David Frous z tiskového odboru ministerstva.


Jak v rozhovoru pro ČT upřesnil ředitel Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych, v případě zadržených šlo o Čechy z Pardubického a Královéhradeckého kraje. Doplnil, že při akci spolu intenzivně komunikovaly české, britské, italské, francouzské a španělské úřady. Pokud budou zadržení Češi obžalováni, skončí podle Frydrycha zřejmě před španělským soudem.

Španělské úřady jednaly na základě tipu irské policie (proto Dublin v krycím názvu), podle níž se na plachetnici měla přepravovat velká zásilka drog. Loď zaznamenali Španělé v Atlantiku již v polovině října a od té doby ji pečlivě sledovali.

Zásah byl rychlý a účinný

Španělská tisková agentura EFE upřesnila, že po letecké lokalizaci 833 kilometrů od břehů Kanárských ostrovů a po získání povolení od českých úřadů - plachetnice je registrovaná u českého ministerstva dopravy pod číslem CZE 0091 - na loď vtrhlo ozbrojené komando tak rychle, že se posádka nestihla bránit ani nijak manipulovat s kontrabandem.
 
List La Opinión de Tenerife uvedl, že zadržená loď dnes dorazila do přístavu v Las Palmas na ostrově Gran Canaria. Tam byli také Češi předáni justici, doplnil deník La Vanguardia. Podle záběrů agentury EFE vyváděli policisté zadržené muže z plavidla pobřežní hlídky s nasazenými pouty a kuklami na hlavách.

Video Čtyři Češi převáželi lodí čtvrt tuny kokainu
video

Čtyři Češi převáželi lodí čtvrt tuny kokainu

Čtyři Češi převáželi lodí čtvrt tuny kokainu

u 10.11.2014

Jakub Frydrych k zátahu španělské policie

Pašeráci drog námořní trasu vedoucí přes vody Kanárských ostrovů využívají často, jde o jednu z hlavních cest pro přepravu narkotik z Jižní Ameriky či z Afriky do Evropy. Zabavených skoro 400 kilogramů kokainu ale patří spíše k menším úlovkům. Například v roce 2006 policie u Kanárských ostrovů zadržela rybářskou loď s 2,5 tunami kokainu, o dva roky později na lodi plující pod venezuelskou vlajkou našla 3,6 tuny této drogy.

/*json*/{"map":{"lat":29.340541003332618,"lng":-15.15397251875004,"zoom":6,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":{"0":{"lat":28.13618294983049,"lng":-15.428924560546875,"type":"","description":""}},"polylines":{},"circles":{},"polygons":{},"rectangles":{}}/*json*/

Španělská policie dnes uvedla, že nynější zadržení potvrzuje podezření, že východoevropská mafie už není jen prostým odběratelem drog, ale že se stále aktivněji podílí i na jejich přepravě. Před dvěma roky byla podobně zadržena na moři loď plná drog s bulharskou posádkou. Kokain, který převáželi Češi, mohl být určen pro španělský trh, případně i pro irský.