„Když odstoupila Adamcova vláda, tak se tady sešla celá ta naše nejen emigrantská parta, Pavel Kohout, Karel Schwarzenberg a další - a společně jsme oslavovali naději, že se možná někdy podíváme domů,“ vzpomíná Jiří Chmel. Po neustálých perzekucích ze strany tajné policie v roce 1983 požádal o vystěhování do Rakouska.
Zakotvil ve Vídni a napadlo ho zde založit Nachtasyl, neoficiální centrum české kultury, kde se scházeli čeští exulanti a emigranti. Nacházeli tu prostor pro diskuse a výměny názorů, přednášky, výstavy, koncerty a divadelní představení.

Nachtasyl vyhledávají i Češi studující ve Vídni
„Bylo to o koncertech (Karel Kryl, Jaroslav Hutka nebo Dáša Vokatá), ale mimo jiné ve Vídni žil i Jiří Němec, který v Nachtasylu dělal filozofické přednášky, tak jako je pořádal pro lidi z undergroundu v Praze,“ dodává Fiedor.
Dokument „Ostrovy svobody za oponou“, který zavede diváky kromě Vídně třeba ještě do Londýna nebo Alsaska, uvede Česká televize v březnu 2015.
Česká republika si v těchto dnech připomíná 25 let od událostí listopadu 1989. Období, které znamenalo přechod od komunistické diktatury k demokracii, mapuje i Speciál ČT24. Kromě článků, které připomínají přelomové události, zde najdete i program ČT k výročí sametové revoluce, ale zejména zpravodajská videa z té doby.