Kalamita v USA: Zabijákem je překvapivě často infarkt

New York – Severovýchod Spojených států se připravuje na další nejméně metrový příval sněhu. Včerejší bouře zasypala části státu New York závějemi vysokými půldruhého metru. Někteří řidiči byli uvěznění v autech den a půl. Kvůli počasí zahynulo nejméně 8 lidí, někteří z nich jako každoročně na infarkt. Guvernér státu už vyhlásil kalamitní stav. Meteorologové od úterka zaznamenali mrazy na celém území USA, včetně Kalifornie a Floridy.

Americké Buffalo hlásí kalamitu. V jedné čtvrti dosahují závěje až dvou metrů. „Tohle je nejhorší, co jsem kdy viděl. Je to hrozné, o pár bloků dál je ještě víc sněhu, ale i tady je to hrozné. Snažíme se z toho vytěžit to nejlepší,“ konstatoval jeden z místních obyvatel Haken Logan. 

Dušan Neumann, spolupracovník ČT v USA

„Celkem pět lidí utrpělo infarkt, jen dva zmrzli v autech. Do záchranných prací se zapojila národní garda, která odstraňuje sníh. Byl vyhlášen zákaz výjezdu všech automobilů s pohonem dvou kol. Čtyřkolky se mohou hlásit u hasičů na pomoc lidem uvízlých v autech.“


Za mimořádnou sněhovou kalamitou má být takzvaný „jezerní efekt“. „To se ale týká jen států Michigan a Ohio, takzvaných velkých jezer. Jedná se zejména o Erijské jezero. V této oblasti je totiž akumulováno teplo z letního období. Jak se nad jezero nasunul chladnější vzduch, tak se rychle zkondenzovala a zmrzla vodní pára. Ta se pak vysypala v podobě sněhu. V Buffalu pak sněhové srážky dosahovaly 1,5 metru za 48 hodin,“ vysvětlil meteorolog z ČHMÚ Jaroslav Rosa.

Nejméně 100 lidí ročně zemře po odklízení sněhu 

Při odklízení sněhu zemřeli v Buffalu už nejméně dva lidé na infarkt. Jde o zajímavý fenomén Každoročně přijde v Americe kvůli této činnosti o život asi 100 lidí. Kardiolog Barry Franklin se přitom domnívá, že skutečný počet může být až dvojnásobný. 

Tým z Michiganu se na tuto problematiku zaměřil a jeho závěry jsou překvapivé. Když mladí zdraví muži odklízejí lopatou sníh, jejich tep a tlak vzrostou více, než kdyby běželi na běžícím pásu. „Ve spojení se studeným vzduchem, který přiškrcuje tepny a snižuje prokrvení, máte dokonale nastavené podmínky na infarkt,“ konstatoval kardiolog. 

Celému procesu nepřispívá také to, že lidé mnohdy při těžké práci zadržují dech a navíc pracují mezi 6. a 10. ráno, kdy jsou k infarktu nejnáchylnější. Franklin považuje tuto činnost za tak nebezpečnou, že radí lidem nad 55 let, aby ji raději úplně vynechali. 
Lidé trávili v uvízlých autech dlouhé hodiny

Husté sněžení způsobilo kolaps hned na několika dopravních tepnách. Kvůli uvízlým autům a neprůjezdným úsekům úřady zavřely na 200 kilometrů dálnic. „Bála jsem se, měla jsem velký strach, nedovedla jsem si představit, že tam budeme uvízlí uprostřed sněhu,“ podotkla řidička Deshara Leeová, kterou museli vyprostit hasiči.

„Zůstaňte doma,“ nabádal guvernér Andrew Cuomo na tiskové konferenci spoluobčany. Zároveň naléhavě žádal řidiče, aby respektovali zákaz ježdění, který je nutný, aby se usnadnilo odklízení sněhu. Podle médií někteří lidé byli ve svých vozech zablokováni i dva dny. Stovky dalších se naopak ke svým autům přes vrstvy sněhu nedokážou ani dostat. Odklízení trvá i několik hodin. 

Prudké ochlazení způsobil průnik velmi studeného vzduchu z oblasti Arktidy na území USA. Kontrast teplot byl podle Rosy takový, že se místy ochladilo až o 25 stupňů Celsia. Letošní listopad by mohl být v USA nejchladnější od roku 1976. Podle meteorologů by se situace měla zklidnit až o víkendu. Má se ale také oteplit a hrozí nová pohroma - tentokrát v podobě záplav.

Video Horizont ČT24 ke sněhové kalamitě v USA
video

Horizont ČT24 ke sněhové kalamitě v USA

Horizont ČT24 ke sněhové kalamitě v USA

horiz: 20.11.2014

Spojené státy pod sněhem

NO COMMENT: Kalamita v USA

USA pod sněhem: Meteorolog vysvětluje "jezerní efekt"

Spolupracovník ČT: Do odklízení sněhu se pustila národní garda