Na ISS budou dvě ženy, v nové posádce je Italka Cristoforettiová

Bajkonur – Krátce po desáté hodině večer našeho času odstartovala z kosmodromu Bajkonur loď Sojuz TMA-15M se třemi novými členy posádky Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). Kromě Američana Terryho Virtse a Rusa Antona Škaplerova dorazí na stanici i Samantha Cristoforettiová jako první Italka.

Zdroj: ČTK/AP Autor: Shamil Zhumatov, Dmitry Lovetsky

Tři noví členové posádky se připojí k Rusům Alexandru Samokuťajevovi a Jeleně Serovové, jakož i americkému astronautovi Barrymu Wilmoreovi. Po příletu Cristoforettiové to bude podruhé za 16 let činnosti ISS, kdy budou společně na palubě dvě ženy.

Před dvěma týdny se z ISS po téměř šesti měsících práce vrátili Rus Maxim Surajev, Američan Reid Wiseman a Němec Alexander Gerst. Surajeva v roli velitele ISS nahradil Wilmore.

Mezinárodní vesmírná stanice, jejíž hodnota je 100 miliard dolarů (2,2 bilionu korun), se zrodila v listopadu 1998 vynesením ruského modulu Zarja na oběžnou dráhu. Její životnost byla zatím prodloužena do roku 2024. Do projektu jsou zapojeny USA, Rusko, Evropská vesmírná agentura (ESA), Japonsko, Kanada a Brazílie. Většinu dílů komplexu vlastní USA a Rusko.