Během čtyř dnů záchranáři zachytili tisíc uprchlíků z Afriky

Řím/Nikósie – Před blížící se zimou se přes Středozemní moře opět vydávají stovky uprchlíků. Jen v předchozích čtyřech dnech záchranáři v Itálii a na Kypru zachránili přes tisíc imigrantů – často téměř před jistou smrtí. Už tři týdny přitom funguje unijní operace Triton, která má pohyb nelegálních uprchlíků účinně monitorovat.

Přes 700 zachráněných uprchlíků během pouhých tří dnů. Taková je statistika italské pobřežní stráže. Vše začalo v noci ze čtvrtka na pátek, kdy úřady zachytily satelitní tísňové volání. Na bezpečnou souš dostaly během noci celkem 520 lidí z pěti lodí mířících do Itálie z libyjských vod. Během pátku následovala záchrana 78 imigrantů z africké obchodní lodi. Ještě o 15 lidí víc ukrývalo podobné plavidlo, jehož tísňové volání stráž určila zhruba 110 kilometrů severně od libyjského Tripolisu. Během soboty námořnictvo zachránilo dalších 98 lidí včetně devíti dětí.

Další tři stovky zachráněných utečenců hlásí stráž u severního pobřeží Kypru. Uprchlíci pocházející pravděpodobně ze Sýrie přečkali den ve sportovní hale v městečku Girne, kde je vyšetřili lékaři.

Uprchlíci u evropských břehů
Zdroj: ČT24

Podle záchranářů podstupují imigranti z Afriky čím dál větší riziko. Dokladem jsou problémy, jaké měla sama pobřežní stráž při jejich záchraně na rozbouřeném moři. Už tak špatné počasí se přitom s blížícím se zimním obdobím bude spíše horšit. Podle jednoho z uprchlíků si převaděči účtovali od každého migranta, který chtěl do Evropy, v přepočtu zhruba 5 000 eur.

Itálie, Řecko či Kypr se s masivním přílivem uprchlíků potýkají dlouhodobě. Jen za poslední rok jich k italským břehům připlulo zhruba 116 tisíc. Italské námořnictvo pomáhá často zoufalým uprchlíkům vyváznout z moře díky misi s názvem Mare Nostrum (Naše Moře). Ta se rozeběhla po loňské tragické havárii lodi s uprchlíky u ostrova Lampedusa.

Nehoda z loňského října významně upozornila na problémy spojené s ilegální imigrací. Na lodi bylo asi 500 lidí z Afriky a přes 300 z nich se poblíž ostrova Lampedusa utopilo. Plavidlo mělo technické problémy, vypukl požár a loď se poté potopila. Na plavidlu byly podle všeho hlavně ženy, protože mezi 155 přeživšími byli jenom čtyři muži. Kvůli této nehodě se Evropská unie rozhodla pomoci Itálii zvládat příliv uprchlíků a přislíbila pomoc 30 milionů eur.


  • Policie v souvislosti s Lampedusou zadržela dva Afričany, jednoho Švéda a jednoho Itala. Policisté u nich zabavili vysoké sumy peněz, z nichž velká část pocházela z poplatků vybíraných za převoz běženců.

Itálie se dlouho snažila dosáhnout toho, aby břímě zodpovědnosti za bezpečnost uprchlíků nenesla sama. Teprve letos v létě Unie přislíbila pomoc v podobě operace Triton, jejímž cílem však primárně není záchrana uprchlíků, ale ochrana hranic.

Hlavním problémem je fakt, že plavidla v rámci mise Triton operují pouze v oblasti vzdálené do 30 námořních mil od italských břehů. To jim proto neumožní zasahovat například u pobřeží Libye, kde v poslední době došlo k několika vážným haváriím se stovkami obětí.