Ve Fergusonu klid, Darren Wilson odevzdá zbraň i odznak

Ferguson (USA) - Bez projevů násilí se obešel Den díkůvzdání v americkém Fergusonu, kde se tento týden odehrávaly bouřlivé protesty proti rozhodnutí poroty neobžalovat bělošského policistu Darrena Wilsona, který zastřelil neozbrojeného 18letého černošského mladíka Michaela Browna. Wilson se podle svého právníka rozhodl, že v místním policejním sboru skončí.

Zdroj: ČTK//AA/ABACAPRESS Autor: Samuel Corum

Během protestů požadujících Wilsonovo obžalování bylo tento týden v USA zadrženo přes 600 lidí. Velká většina z nich byla do čtvrtka propuštěna. Sám Wilson na verdikt velké poroty počátkem týdne verdikt reagoval slovy, že má čisté svědomí a nemohl jednat jinak. Svou oběť zabil šesti ranami z pistole a před vyšetřovateli vypověděl, že ho mladík napadl, pral se s ním o zbraň a on se cítil v ohrožení. Podle jiných tvrzení mladík naopak zvedal ruce na znamení toho, že se vzdává.

Wilson podle svého právníka Neila Bruntragera nehodlá pokračovat v práci ve fergusonském policejním sboru. „Otázka nezní zda, ale kdy,“ komentoval podle CNN advokát jeho plánovaný odchod od policie.

Darren Wilson v rozhovoru pro ABC News
Zdroj: ČT24

V ulicích Fergusonu, jednadvacetitisícového předměstí St. Louis ve státě Missouri, byly ve čtvrtek připraveny čelit násilnostem stovky členů Národní gardy, místo krvavých potyček s nimi však tentokrát lidé dali přednost krocanovi - tradičnímu pokrmu na Den díkůvzdání. Ke klidu přispěl vedle oslav i velký mráz. Na některých dalších místech USA sice došlo k drobnějším půtkám, policie však na rozdíl od minulých dnů zatýkala spíše sporadicky.

Ve Fergusonu se ve čtvrtek večer několik desítek demonstrantů snažilo zablokovat přístup kupujících do místních obchodních center, která berou Američané útokem v naději na mimořádné slevové akce. Tradiční obchodní kampaň Černý pátek, spojená každoročně v USA s rekordními tržbami, začala v mnohých městech už ve čtvrtek. Přivolaní policisté zablokování obchodů zabránili a demonstranti se na jejich výzvu rozešli.

Dnem díkůvzdání je v USA každý čtvrtý listopadový čtvrtek: rodiny se setkávají u nadívaného krocana a připomínají si svátek, který poprvé slavili evropští osadníci v Americe roku 1621 jako poděkování za sklizeň a přežití první zimy.

Video Ve Fergusonu je zatím klid
video

Ve Fergusonu je zatím klid