Nástup Rouháního ulehčil život íránské židovské komunitě

Teherán - Írán nazývá Izrael malým satanem a bývalý íránský prezident popíral holocaust. I proto se židovská komunita tisíce let zmenšovala. Za posledních třicet let dokonce pětkrát. Za vlády současné hlavy státu Hassana Rouháního se ale tento trend zřejmě zastavil. Židovská modlitba v zemi muslimských imámů už totiž není něco nepředstavitelného.

Video Židům se v Íránu žije v posledních letech lépe
video

Židům se v Íránu žije v posledních letech lépe

Od té doby, co loni nastoupil do prezidentského úřadu Rouhání, Židé cítí větší podporu. Židovské školy kupříkladu mohou zůstat zavřené, když se slaví svátek šabat. Prezident také poslal židovské charitativní nemocnici v Teheránu 400 tisíc dolarů. A loni si přizval židovské zákonodárce, aby ho doprovázeli na Valné shromáždění OSN v New Yorku.

V Íránu žije nejpočetnější židovská komunita na Blízkém východě mimo Izrael. A 35 let od islámské revoluce je k ní íránský režim shovívavější než dřív. „Ve škole, kam chodím, jsou muslimové a židé. Ministerstvo školství nám ale dovolilo školu vynechat o sobotách, kdy nám to přikazuje naše náboženství,“ prohlásil dvanáctiletý židovský chlapec Rama Jusufzadeh. 

Respektování svátků žádaly obce dlouho. Se vstřícnými kroky k náboženským menšinám začal prezident Hassan Rouhání. „Říkal jsem, že když vládní úřady splní aspoň jeden z našich požadavků do čtyř let, udělá nám to velkou radost. Stalo se za měsíc,“ konstatoval lídr Teheránské židovské asociace Homajun Samieh. 

Před Rouháním držel otěže moci Mahmúd Ahmádínežád, který zpochybňoval holocaust. Zatímco Židům v Íránu ztěžoval život, Izrael si přál vymazat z mapy. Podobný postoj nedávno zopakoval nejvyšší duchovní vůdce Chameneí. Navrhl referendum, které by problém vyřešilo. „Volit by měli původní obyvatelé Palestiny, mezi nimiž budou muslimové, křesťané i židé bez ohledu, kde nyní žijí,“ myslí si duchovní.

  • Rouhání přitom v červenci během války v Gaze přirovnal židovský stát ke „hnisajícímu sionistickému nádoru, který uvrhl zemi oliv do záhuby, kde je země posetá částmi těl Palestinců“, připomíná agentura AP.

Izraelský premiér Íránu nevěří

Z prezidentského paláce v Teheránu sice nyní znějí umírněnější výroky, izraelský premiér mu ale nedůvěřuje. Benjamin Netanjahu patří k odpůrcům dohod o íránském jaderném programu. Obává se, že íránští klerikové stále sní o jaderném útoku na židovský stát.

Probíhající náboženské tání ledů v Íránu změnilo exodus Židů ze země. Jejich počet se výrazně snížil po nástupu ajatolláha Chomejního k moci na konci 70. let. Z bývalé Persie od té doby uprchlo 80 tisíc Židů, zůstalo jich čtyřikrát méně. Kvůli lepšímu zacházení v současné době plánují budoucnost v Íránu.

Organizace bojující za lidská práva ale příliš velký optimismus krotí: Židé a další menšiny podle nich v Íránu i nadále diskriminaci čelí.