Tusk: Unie prochází těžkými časy a potřebuje konečně úspěch

Brusel - Symbolicky čtvrt století od pádu železné opony se stal „prezidentem“ Evropské unie politik z bývalého východního bloku. Polský expremiér Donald Tusk dnes převzal funkci předsedy Evropské rady od Belgičana Hermana Van Rompuye, který ji zastával pět let. Podle Tuska prochází EU těžkými časy a potřebuje zaznamenat úspěch - a k jeho dosažení je zapotřebí splnit čtyři velké úkoly.

„Zaprvé chránit naše základní hodnoty, solidaritu, svobodu a jednotu proti hrozbám přicházejícím jak zvnějšku, tak zevnitř,“ prohlásil nový předseda Evropské rady. „Nejen euroskeptici dnes zpochybňují hodnoty EU, máme i nepřátele, nejen pochybovače,“ doplnil, aniž blíže upřesnil, o koho jde.

Tusk za druhý úkol označil „nemilosrdné odhodlání skoncovat s ekonomickou krizí“. Je podle něj povinností členů EU završit „opravdovou ekonomickou a měnovou unii“. „Naše společná měna, euro, je naší výhodou, nikoli nevýhodou,“ zdůraznil.

„Zatřetí, Evropa musí zabezpečit své hranice a podporovat ty ve svém sousedství, kteří sdílejí naše hodnoty,“ sdělil Tusk. „Začtvrté, vztahy mezi Evropou a Spojenými státy jsou páteří společenství demokratických států,“ prohlásil také nový šéf Evropské rady.

Tusk převzal od Rompuye kromě funkce i tradiční zvoneček
Zdroj: ČTK/DPA
Autor: Wiktor Dabkowski

Polský představitel, u kterého je zdůrazňováno jeho evropanství a schopnosti prokázané v domácí politice, byl pro některé překvapivou volbou. Jasnou podporu měl ale například od německé kancléřky Angely Merkelové, se kterou udržuje přátelské vztahy. Podle listu Financial Times někteří lidé vnímali Tuskovo jmenování jako stanovisko, že bude pokračovat „jestřábí“ politika vůči Moskvě. „Nikdy jsem nepochyboval o tom, že geopolitické střetnutí mezi Ruskem a Evropou, respektive mezi Ruskem a Polskem, je o Ukrajinu,“ upozornil Tusk ve Fiancial Times s tím, že tento názor má od roku 2008, kdy po summitu NATO v Bukurešti ruský prezident Vladimir Putin zpochybnil ukrajinskou samostatnost. „Pro Putina, pro nynější Rusko, je EU problém. A my musíme pochopit - a myslím, že k té chvíli se blížíme -, že Rusko není náš strategický partner. Rusko je náš strategický problém,“ dodal.

Tuskův předchůdce Herman van Rompuy strávil ve funkci pět let. Belgičan, zprvu kritizovaný za svou nenápadnost, se osvědčil jako výkonný a diskrétní diplomat a vyjednavač.

  • Herman Van Rompuy: "Donald Tusk je synem velkého polského národa. Od nynějška bude otcem naší skvělé EU."

Tusk sedm let kraloval polské politice a jako první premiér dokázal znovu vyhrát parlamentní volby. V horkých okamžicích dokázal semknout řady a vládnoucí stranu provést i největšími krizemi: včetně nedávné aféry s odposlechy, která ji mohla úplně zničit. Otěže vlády držel natolik pevně, že polská média nyní mluví o konci jedné epochy a polské politice předpovídají velké změny. „Tusk to tady držel celé pohromadě. Když teď odejde, všechno se rozpadne,“ říká bývalý polský prezident Lech Walesa. 

Tusk je představitelem liberálního proudu polské politiky. Konzervativní opozice, reprezentovaná stranou Právo a spravedlnost, v něm spatřuje zrádce národních zájmů, jiní kritici mu zase vyčítají, že jako premiér odkládal důležité reformy.

Donald Tusk je novým šéfem Evropské rady
Zdroj: ČTK/DPA
Autor: Wiktor Dabkowski

Evropská rada je jedním z vrcholných orgánů Evropské unie, sídlí v Bruselu. Jejími členy jsou hlavy států nebo předsedové vlád členských zemí Evropské unie a zasedání rady se účastní předseda Evropské komise. Dnešní výměnou ve vedení Evropské rady končí výrazné personální obměny v unijních institucích, které odstartovaly jarními volbami do Evropského parlamentu a pokračovaly jmenováním nové Evropské komise pod vedením devětapadesátiletého Lucemburčana Jeana-Clauda Junckera.

Video Horizont: Evropská unie má nového prezidenta
video

Horizont: Evropská unie má nového prezidenta

Horizont: Evropská unie má nového prezidenta

1.12.2014, UD

Do čela Evropské rady usedl polský expremiér Tusk

Vostal: Tusk se nebojí velkých slov

Evropskou radu povede polský expremiér Tusk

Donald Tusk - historik a liberál s minulostí disidenta

  • V čele polské vlády stojí od listopadu 2007, díky opětovnému volebnímu úspěchu ve volbách 2011 se stal prvním polským premiérem od pádu komunismu, který obhájil úřad
  • Je představitelem liberálního proudu polské politiky
  • V roce 2001 byl jedním ze zakladatelů liberální Občanské platformy, od dubna 2003 jí předsedá
  • V letech 1991 až 1993 už byl poslancem Sejmu (dolní komory polského parlamentu)
  • Na podzim 2005 kandidoval v prezidentských volbách. Ačkoli byl považován za favorita, ve druhém kole jej nečekaně porazil Lech Kaczyński
  • Narodil se 22. dubna 1957 v Gdaňsku. Pochází z kašubské menšiny, tedy západoslovanské etnické skupiny obývající sever Polska. Mimo jiné sestavil první polsko-kašubský slovník pro děti a napsal sérii knih o historii Gdaňsku a okolí
  • Již během studia historie na gdaňské univerzitě se začal angažovat v opozičním hnutí a v roce 1980 se stal jedním ze spoluzakladatelů Nezávislého studentskéhosvazu (NZS). Angažoval se rovněž v opozičním tisku a aktivně se účastnil protestních shromáždění. Po zavedení výjimečného stavu v roce 1981 byl vyhozen z práce. Spolu se stejně postiženými kolegy založil soukromou firmu, která se zaměřila na renovaci průmyslových budov
  • Tusk je ženatý, má dceru Katarzynu a syna Michala