Izraelci prý bombardovali území poblíž Damašku

Damašek/Bejrút - Izraelské letectvo údajně bombardovalo území v blízkosti syrského hlavního města Damašku. Informovala o tom syrská armáda. Ztráty na životech si podle syrských médií útok nevyžádal. Izraelská strana se k těmto informacím odmítla vyjádřit.

Syrská státní tisková agentura SANA označila útoky za agresi vůči Sýrii. Terčem útoků prý byly oblasti u damašského mezinárodního letiště a u města Dimas, které leží severozápadně od Damašku blízko hranic s Libanonem. Obyvatelé Damašku uvedli, že slyšeli exploze. Izrael již v Sýrii uskutečnil několik leteckých úderů poté, co v zemi v březnu 2011 začala revoluce s cílem svrhnout prezidenta Bašára Asada. Cílem většiny útoků byly zbraňové systémy, u kterých se předpokládalo, že byly určeny pro libanonské hnutí Hizballáh.

Členové Hizballáhu nyní bojují v Sýrii na straně tamní armády. Izrael se sice snaží držet stranou války v Sýrii, izraelský premiér Benjamin Netanjahu ale opakovaně upozornil, že je připraven Sýrii vojensky zabránit v poskytování zbraní Hizballáhu. V roce 2006 svedl Izrael s Hizballáhem měsíční válku, při níž padlo na 1200 Libanonců a 160 Izraelců.

Syrské ozbrojené síly uvedly, že dnešní útok způsobil materiální škody. Neupřesnily však, jaké cíle bombardování zasáhlo. „Tato agrese demonstruje přímé zapojení Izraele do podpory terorismu v Sýrii,“ prohlásila syrská armáda. Monitorovací skupina Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) uvedla, že útok u damašského letiště zasáhl skladiště. Zhruba deset explozí bylo podle SOHR slyšet u vojenské oblasti blízko města Dimas.