Za mrtvolu zavražděného novináře chtějí prý džihádisté 22 milionů

Bagdád - Džihádisté z Islámského státu (IS) chtějí údajně prodat tělo zavražděného amerického novináře Jamese Foleyho. Když za něj nedostali výkupné, chtějí za milion dolarů (přes 22 milionů korun) prodat alespoň jeho mrtvolu i s uťatou hlavou. Podle internetového zpravodajského servisu BuzzFeed o nové morbidní metodě islamistů, jak si zajistit peníze, hovoří tři různé zdroje s kontakty na IS.

Ostatky Foleyho, který byl zavražděn v srpnu jako první ze tří amerických a dvou britských zajatců, za něž jejich země odmítly zaplatit výkupné, jsou prý radikálové ochotní dopravit na turecké území, které sousedí se syrskými a iráckými oblastmi ovládanými IS. Islamisté jsou navíc připraveni pro zdárné uzavření „obchodu“ napřed dodat kus tkáně k ověření DNA.

„Pokud je to pravda, údajný pokus o prodej by upozornil na bezohlednost aktivit kolem braní rukojmí, které poskytly IS velký zdroj financí a publicity, stejně jako na chladnou kalkulaci skupiny, která se stará o to, jak získat více peněz,“ podotýká BuzzFeed.

Počátkem roku zadržoval IS v zajetí jednu chvíli 23 západních rukojmích v Sýrii. Patnáct Evropanů bylo propuštěno na svobodu poté, co za ně údajně jejich vlády zaplatily miliony dolarů na výkupném. Pouze Britové a Američané zůstali v jejich rukou, protože Londýn i Washington dlouhodobě o výkupném vyjednávat odmítají s tím, že to teroristy podněcuje jen k dalším únosům. IS pak zveřejnil videa se zajatci a s jejich těly poté, co je zavraždil. Islamisté údajně stále ještě vězní britského novináře Johna Cantlieho a 26letou americkou humanitární pracovnici.

Video Horizont: Džihádisté chtějí prodat tělo novináře
video

Horizont: Džihádisté chtějí prodat tělo novináře