Vojenské a komerční letadlo se málem srazilo nad Švédskem

Kodaň/Moskva - Ruské vojenské letadlo se málem srazilo nad jižním Švédskem s komerčním dopravním letadlem, které vzlétlo z letiště v Kodani. O incidentu podle agentury AP informoval šéf švédského vojenského letectva Micael Bydén. Problém zřejmě způsobil vypnutý rádiový přijímač vojenského letadla, které tak nebylo viditelné pro komerční radary.

Bydén hovořil pouze o zahraničním vojenském letadle, ale švédské úřady později oznámily, že letadlo bylo ruské. Na ruském ministerstvu obrany v Moskvě nebyl podle AP k zastižení nikdo, kdo by zprávu potvrdil.

Švédsko vyslalo k vojenskému letadlu stíhačky kvůli jeho identifikaci. Bydén však odmítl prozradit, jaké zemi letadlo patřilo. Švédský ministr obrany Peter Hultqvist později v rozhovoru pro švédský rozhlas uvedl, že šlo o ruské výzvědné letadlo.

„Je to ruské vojenské letadlo. Identifikovali jsme je za pomoci švédských bojových pilotů,“ prohlásil Hultqvist s tím, že letadlo směřovalo na Malmö. Podle něj byl incident vážný, nevhodný a velmi nebezpečný. Kromě švédských stíhaček prý k letadlu letěly i dánské stroje.

Mluvčí dánské armády švédskému listu Dagens Nyheter (DN) potvrdil, že armáda zaznamenala nejméně jedno ruské vojenské letadlo ve vzdušném prostoru mezi dánským ostrovem Bornholm a švédským městem Malmö v pátek zhruba ve stejnou dobu, kdy se komerční letadlo málem srazilo údajně s ruským vojenským letounem.

Daniel Josefsson z bojového řídícího centra armády listu řekl, že se poté, co vojenské letadlo zjistilo, že k němu míří stíhačky, prudce otočilo. Ocitlo se tak ve směru, kde hrozila srážka s civilním letadlem.

Incident se stal v mezinárodním leteckém prostoru v pátek v poledne a podle Bydéna vypadal „dost závažně“. Komerčnímu letu, který Bydén blíže neidentifikoval, bylo okamžitě nařízeno změnit kurz. Podle dánských a švédských médií komerční letadlo letělo do Polska, jméno letecké společnosti ani počet cestujících v letadle však média nezveřejnila.

Podle Bydéna nebyl incident tak vážný jako v březnu, kdy se bez zapnutého transpondéru dostalo ruské letadlo až do vzdálenosti 100 metrů od letadla SAS. To rovněž vzlétlo z Kodaně.