Evropané jdou do boje proti Islámskému státu. Výcvik podstupují v Česku

Praha - V Česku se cvičí lidé ze západní Evropy pro boj s Islámským státem. České televizi to potvrdil majitel jedné z bezpečnostních agentur a bývalý elitní voják Lumír Němec. Během letošního roku u něj prodělalo výcvik několik desítek Britů. Prokazatelně dva z nich odjeli do Iráku, aby zde po boku kurdských pešmergů bojovali proti Islámskému státu.

Během intenzivního kurzu v Česku se bojovníci naučí základy střelby, přesuny po bojištích a vniknutí do budovy. Rozšířený taktický kurz trvá tři týdny a účastníky vyjde na stovky tisíc korun.

„Rozšířený výcvik je zaměřen na střeleckou přípravu pro ochranu osob, následně na boj malých jednotek na krátkou vzdálenost,“ popisuje majitel bezpečnostní agentury Thor Tactical Lumír Němec.

V bezpečnostním byznysu podniká od roku 2009. Předtím byl příslušníkem Skupiny speciálních operací Vojenské policie. Půl roku bojoval proti talibanským povstalcům v afghánském Hílmandu. „Učíme věci, které jsou v praxi ověřené. Můžete trénovat několik let, můžete zkoušet různé techniky, ale do té doby, než si to vyzkoušíte v reálné situaci, nevíte, co funguje,“ upozorňuje Němec.

Kurz pro bojovníky proti Islámskému státu
Zdroj: ČT24

Do boje proti džihádistům se chystají i členové motorkářských gangů

Počet západních dobrovolníků, kteří válčí i s islamisty z jejich vlastních zemí, rychle narůstá. Většinou jde o bývalé vojáky. V posledních týdnech se ale objevili i příslušníci nizozemských a německých motorkářských gangů. „Kurdové trpí už příliš dlouho. A teď, když islamisté vyvražďují jezídy, prostě už nejde jen sedět na gauči,“ vysvětluje své pohnutky k zapojení do boje člen nizozemského motorkářského gangu.

Poté, co se na většině iráckého území armádní jednotky zcela rozpadly, zůstávají jedinou účinnou silou v boji proti islámským extremistům kurdští pešmergové.

Stejně jako v Iráku slouží i v Sýrii jejich válečné úspěchy jako náborová kampaň. V téhle válce, kde je propaganda často účinnější než děla, to platí hlavně v Kobani - symbolu odhodlaného kurdského odporu. Posílit ho přijely desítky Britů, Francouzů a Američanů. „Dostal jsem zásah do ruky a nohy. Ale zranění se mi už zahojila a teď jsem zase zpátky na frontě a čekám na nový boj,“ hlásí bývalý americký voják a člen kurdské milice Jordan Matson.

Stovky dobrovolníků z Evropy a severní Ameriky ale také válčí na straně Islámského státu.  Nikdo ale zatím nepotvrdil, že by s islamisty nebo naopak s kurdskými pešmergy bojovali i dobrovolníci z Česka.

Video V Česku se cvičí bojovníci proti džihádistům
video

V Česku se cvičí bojovníci proti džihádistům