Porošenko: Rusko v humanitárních konvojích vozí rebelům palivo a materiál

Kyjev - Nedávný ruský konvoj nákladních vozů podle ukrajinského prezidenta Petra Porošenka dopravil na Donbas z velké části palivo pro tanky a stavební materiál pro obranné posty proruských povstalců. V rozhovoru se zástupcem generálního tajemníka OSN Jeffreym Feltmanem, který je v Kyjevě na návštěvě, to Porošenko označil za absolutně nepřijatelné. Rusko se zatím k obvinění ukrajinského prezidenta nevyslovilo.

Zdroj: ČTK/ITAR-TASS Autor: Valeriy Sharifulin

Ruský konvoj, už devátý od začátku donbaské krize, dorazil do Doněcku a Luhansku minulý víkend. Podle ruského ministerstva pro mimořádné situace, které tyto zásilky vypravuje a označuje je jako humanitární, v posledním případě přejelo hranice 130 nákladních vozidel s 1200 tunami nákladu. Šlo především o jídlo a o „zařízení a materiál pro zajištění činnosti sociálně důležitých objektů“, tvrdí Moskva. Ukrajinští celníci byli prý hraničnímu odbavení přítomni, což ale Kyjev popřel.

Podle Porošenka obsahoval humanitární náklad jen jediný vůz, v němž byly potraviny. „Prověrka ukázala, že jídlo bylo jen v posledním autě; v ostatních bylo palivo pro tanky a materiál pro stavbu obranných postů,“ citovala hlavu státu ukrajinská prezidentská kancelář. Moskva vyslala první konvoj na Ukrajinu v srpnu, zatím poslední, desátý má na Donbas dorazit ještě letos.

Obama přes výhrady podepíše nové protiruské sankce tento týden

Americký prezident Barack Obama tento týden podepíše nové protiruské sankce zaměřené na osoby a firmy provokující nestabilitu na Ukrajině. Návrh zákona, schválený Kongresem minulý týden, má za cíl podpořit Ukrajinu a vytvořit další tlak na Kreml. Obama přitom dal dříve najevo výhrady vůči normě přijaté Kongresem, jehož obě komory ovládají republikáni a který apeloval na prezidentův rychlý podpis.

Obamův mluvčí prohlásil, že prezident má stále vůči zákonu výhrady, neboť „vysílá matoucí zprávu našim spojencům“ a „nereflektuje probíhající jednání“. Evropská unie, která dosud s USA protiruské sankce koordinovala, s ohledem na pozitivní vývoj konfliktu na východě Ukrajiny nové postihy nechystá.

Video Martin Řezníček k protiruským sankcím
video

Martin Řezníček k protiruským sankcím

Zákon o podpoře svobody na Ukrajině, který kritizuje ruský tlak na Kyjev, otevírá dveře k dodávkám zbraní Ukrajině a k rozšíření protiruských sankcí. Postihy se na jeho základě rozšíří na další společnosti obchodující se zbraněmi či firmy dodávající technologie k těžbě ropy. Postiženi mají být i jednotlivci. V případě výpadků v dodávkách ruského zemního plynu členským státům NATO se má na sankčním seznamu USA octnout i ruský monopolní vývozce Gazprom.

Kadyrov chce složit funkci, aby mohl bojovat na Donbasu

Čečenský vůdce Ramzan Kadyrov hodlá poprosit prezidenta Vladimira Putina, aby jej uvolnil z funkce, a chce být k dispozici východoukrajinským povstalcům. Pokud šéf severokavkazské autonomní republiky svá slova míní vážně, připojil by se k poměrně početné legii čečenských dobrovolníků, kteří podle ukrajinských i ruských médií na východě Ukrajiny bojují. Zatím si čečenský vůdce s Kyjevem vyměňuje trestní oznámení a obvinění z terorismu.

Má Rusko podíl na smrti německého poslance?

Německá justice nařídila pitvu poslance a experta na Rusko Andrease Schockenhoffa, jenž o víkendu náhle zemřel v 57 letech. Pitva má vyvrátit spekulace o možném ruském podílu na úmrtí, informoval server Focus Online. Politik vládní Křesťanskodemokratické unie (CDU) zemřel nečekaně v sobotu večer ve svém domě v Ravensburgu na jihu Německa, údajně na selhání srdce.

CDU oznámila, že šlo o přirozenou smrt, městský soud v Ravensburgu ale z podnětu místního státního zastupitelství nařídil pitvu. Mluvčí prokuratury Karl-Josef Diehl přitom potvrdil, že toto rozhodnutí padlo v souvislosti s Schockenhoffovými kritickými postoji vůči Kremlu. „Pitva má objasnit konkrétní příčinu smrti a také vyvrátit pochybnosti a spekulace, mimo jiné tu, která se týká jeho dřívější práce i role zmocněnce spolkové vlády pro vztahy s Ruskem,“ řekl Diehl. Výsledky pitvy by měly být oznámeny ve středu.

Andreas Schockenhoff
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Ivan Sekretarev

Schockenhoff ostře kritizoval Moskvu zejména v poslední době, po propuknutí konfliktu na Ukrajině, a byl zastáncem tvrdých protiruských sankcí. Koordinátorem pro německo-ruské vztahy byl od roku 2006 až do počátku letošního roku. Poslancem Spolkového sněmu byl nepřetržitě od roku 1990. V roce 2011 veřejně přiznal, že je alkoholik, a nastoupil léčbu.