Zaorálek chce ČSSD jako razantní a tvrdou opozici. „Nemohu s tím dnes praštit a utéct,“ říká

Sociální demokracie po prohraných volbách řeší svou budoucnost. Část straníků vyzývá k odchodu do opozice. Stranu čeká mimořádná sjezd v dubnu 2018. „Určitě se budeme snažit celé to urychlit. Jenže musíme vybrat nové vedení. Aby se ti lidé představili, aby objeli regiony. To chce prostě určitý čas,“ sdělil místopředseda ČSSD a její lídr v prohraných volbách Lubomír Zaorálek. „Co nejdříve bych chtěl také vidět sociální demokracii jako silnou opoziční stranu,“ uvedl v pořadu Interview ČT24.

Video Interview ČT24
video

"Nemohu teď přece straně nabízet sebe ani nikoho jiného."

Zdroj: ČT24

Podle Lubomíra Zaorálka by současné vedení strany mělo připravit konference, připravit sjezd a řídit stranu do té chvíle, než se jí ujme nové vedení. „Pro mne je to jednoznačné. Když jsem na sebe před volbami bral roli lídra, říkal jsem, že odpovědnost beru na sebe. To platí a to samozřejmě udělám,“ sdělil Zaorálek.

„Nemohu však s tím ale hned dnes praštit a říct: ,Tak si tady dělejte, co chcete.‘ Moje funkce místopředsedy strany není placená. Je to určitá povinnost, kterou musím dotáhnout do konce,“ dodal.

Mise v regionech nedopadla dobře

Volební lídr ČSSD uvedl, že stejně jako objížděl během kampaně regiony, chce je teď objet znovu, aby mluvil s kolegy a sdělil jim, že jeho mise neskončila dobře a je si toho vědom. „V této chvíli nebudu nabízet sebe sociální demokracii jako řešení. Už jsem tu důvěru dostal, ale přestože jsem pracoval, bylo to asi málo,“ uvedl Zaorálek. Podle něj měli sociální demokraté zorganizovat kampaň důkladněji, lépe a dlouhodobě.

„Konferenci plánujete v dubnu. Nebojíte se, že vám uteče spousta času, který budete potřebovat na přípravu ČSSD do komunálních voleb?“ zeptala se ho moderátorka pořadu Světlana Witowská.

Zaorálek sdělil, že ČSSD musí dodržet lhůty nutné pro uspořádání konferencí, které před mimořádným sjezdem musí proběhnout. Podle něj se ale vedení sociálních demokratů bude snažit celý proces urychlit. „Jenže musíme vybrat nové vedení. Aby se ti lidé představili, aby objeli regiony, to chce prostě určitý čas. I kdybychom byli schopni svolat sjezd za měsíc, nejsem si jistý, že by to vyřešil. Proto si myslím, že ty lhůty jsou v něčem dobré,“ odpověděl Zaorálek.

Noví lidé musí přijít zespoda

Zaorálek míní, že sociální demokracie by se měla obrodit zespoda. Podle jeho slov to znamená, že diskuse, která sociální demokraty čeká, musí vycházet od místních organizací, od řadových členů, kteří by do ní měli být zahrnuti.

„To se prostě nedá nadiktovat svrchu. Potkal jsem hodně mladých, šikovných a schopných lidí, kteří v kampani ČSSD hodně pomáhali, ale také jsem potkal řadu poměrně zkušených politiků, kteří mají velkou autoritu ve městě, v obci, v regionu,“ míní místopředseda ČSSD. „Takže to zespoda neznamená, že to nemohou být sociální demokraté, kteří už dnes jsou úspěšnými politiky a zkušenost i praxi už mají.“

Zaorálek by chtěl co nejdříve vidět sociální demokracii jako silnou opoziční stranu. Razantní a tvrdou. „Současně jednoduchou ve svých vyjádřeních a srozumitelnou pro velký počet lidí. Pokud se tohle podaří, pak by se mohla ČSSD zase vrátit do role silné vládní strany. To bych si přál,“ řekl Zaorálek v Interview ČT24.