Firmy s více než 250 zaměstnanci by od pátku mohly povinně testovat, řekl Babiš

Vláda v pondělí projedná návrh, podle kterého by firmy s více než 250 zaměstnanci od pátého března musely povinně testovat. CNN Prima News to řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Pro firmy s 50 až 250 pracovníky má povinnost platit od 12. března, uvedl večer ministr průmyslu a obchodu Karek Havlíček (za ANO). Firmám, které nebudou po zavedení povinnosti testovat, by mohla hrozit pokuta až 500 tisíc korun, uvedl premiér. Oznámil také, že Sasko dodá České republice 15 tisíc dávek vakcíny AstraZeneca. 

„Je nějaký návrh, který se může změnit, že pro firmy od 250 zaměstnanců víc od pátého března to bude povinné,“ řekl Babiš. Pokud by byl dostatek testů, bylo by podle premiéra možné zavést povinnost okamžitě. Firmy, které nebudou plnit podmínky, tedy nošení ochranných pomůcek a testování, by podle Babiše měly být zavřené.

Pro firmy pod 50 zaměstnanců ministerstvo průmyslu a obchodu povinné testování zavádět zatím nechce. „Není vyloučeno, že bychom i u těch nejmenších firem zavedli povinné (testování), ale zatím s tím nepočítáme,“ řekl Havlíček v ČT. „Podle mého názoru by měli testovat všichni, i ti nejmenší,“ řekl ale televizi Babiš. Zaměstnancům má za netestování hrozit pokuta 50 tisíc korun, dodal.

Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) v sobotu uvedl, že předsednictvo sociálních demokratů pověřilo svoje ministry, aby ve vládě navrhli uzavření průmyslových podniků, které nejsou klíčové pro chod státu. Uzavřeny by měly být nejméně do zavedení povinných testů pro zaměstnance s plnou kompenzací výdělků a nákladů. Havlíček pak v televizi Nova řekl, že pro větší podniky by mělo být plošné testování povinné od 8. března, pro menší firmy později.

K Hamáčkově návrhu Babiš řekl, že vicepremiér by měl tedy vládě předložit seznam firem, které by měly být zavřené. Premiér poznamenal, že pokud by se zavřel celý průmysl, tak firmy, které exportují, přijdou o zakázky. „Ve finále se můžou dostat do bankrotu a bude tady plno nezaměstnaných,“ řekl.

Sasko pošle vakcínu

Babiš také uvedl, že domluvil se saským premiérem Michaelem Kretschmerem dodávku  15 tisíc dávek vakcíny firmy AstraZeneca pro Cheb, Sokolov a Karlovy Vary. Dovezeny by měly být v pondělí. Ve videu zveřejněném na sociálních sítích později Babiš upřesnil, že na dodávce se domluvili premiéři Saska, Bavorska a Durynska.

Babišovi by také stejně jako prezidentu Miloši Zemanovi stačila v případě ruské vakcíny Sputnik V certifikace Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL). Podle premiéra není nutné čekat na doporučení Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA). Zhruba před třemi týdny přitom Babiš řekl, že Česko nezvažuje o užívání ruského preparátu dříve, než jej evropské orgány schválí. Hovořil nicméně tehdy o tom, že by se Česká republika mohla předzásobit a získat náskok pro případ, kdyby EMA doporučení vydala.

Babiš: Středula je největším ohrožením

Babiš se dále v rozhovoru vyjadřoval na účet předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josefa Středuly. Je podle něj největším ohrožením české ekonomiky. Je odtržen od reálného života firem a není skutečným reprezentantem zaměstnanců, řekl premiér. Středula poté na Twitteru reagoval, že je mu líto, že když někdo s premiérem nesouhlasí, má ho potřebu očerňovat.

Vláda podle Středuly dala přednost ekonomickým zájmům před ochranou občanů a nehledá možnosti, jak vážnou situaci ve fabrikách s koronavirovou nákazou řešit. Ve vládě mají být lidé, kteří mají odvahu a odpovědnost vůči svým lidem, uvedl v sobotu. Kabinet podle něj dal zaměstnancům v průmyslu najevo, že jejich životy a zdraví nejsou tak důležité jako těch, kteří pracují ve službách.

Středula si také tento týden stěžoval na jednání s Babišem. „Chtěl jsem znát konkrétní plány a řešení velmi vážné situace. Místo toho jsem byl svědkem něčeho, co zatím neumím vyhodnotit. Musel jsem se jít projít ven,“ poznamenal ve středu na Twitteru.

Konec Blatného není ve hře

Babiš také zopakoval, že výměna ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) aktuálně není na stole. Poznamenal, že ministr možná nemá v okolí dost dobrých úředníků a že se mu snaží pomáhat. Prezident Miloš Zeman na téže stanici uvedl, že je mu Blatného líto a pozoruje na něm syndrom vyhoření. Kdyby si ministr odpočinul, možná by to bylo k dobrému, míní hlava státu.

„Snažím se pomáhat panu ministru zdravotnictví, který je pod obrovským tlakem. Nemá manažerské zkušenosti, nemá možná v okolí dostatek dobrých úředníků, takže situace pro něj je náročná,“ řekl Babiš. I v pátek po jednání vlády vyloučil, že by se chystal konec Blatného a ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) a výměna resortů mezi hnutím ANO a ČSSD.

Babiš zároveň opět poznamenal, že nehodlá odstoupit z pozice premiéra. „Bojuju za to, abych ochránil životy našich lidí, a mám konkrétní výsledky,“ řekl.

Premiér také uvedl, že ho policie informovala o člověku, který vyhrožoval zastřelením jemu i jeho rodině. Policie potom střežila premiérův dům. Dotyčný člověk byl zatčen ve Španělsku. Jeho manželka poté odcestovala do Dubaje a její snímky z Dubaje se objevily na sociálních sítích.