Recenze: Křižáček je odvážný

Na filmové poetické pouti Křižáček pracoval Václav Kadrnka několik let. Ve středu obrazový snímek ze středověku poprvé představil světu na festivalu v Karlových Varech, který film jako jediného českého zástupce vybral do hlavní soutěže. Do tuzemských kin vstoupí 3. srpna. Najde Křižáček nejen cestu k otci, ale i k divákovi? Přečtěte si recenzi.

Málo známá epická báseň od Jaroslava Vrchlického Svojanovský křižáček je ve filmu Václava Kadrnky přenesena do obrazů. Samotný děj je na první pohled velmi prostinký – Jeník, jediný syn rytíře Bořka, odejde z domu a otec se ho vydá hledat. Otec v podání Karla Rodena se za synem opožďuje, vždycky dorazí na místo, když už tam syn není.

Václav Kadrnka opět natočil film o vztahu syna a otce. Po svém celovečerním debutu Osmdesát dopisů, který popisuje jeden den v komunistickém Československu, kdy se syn snaží dobrat za otcem v emigraci, Křižáček vztah podává z opačné perspektivy – otcovo hledání ztraceného syna – a o poznání metaforičtěji než v Osmdesáti dopisech.

Moderními slovy středověká road movie, jen na koni, pomalá a málomluvná. Podobně jako básně nečte každý čtenář, ani tento film nevyhledá každý divák. Cílem filmařů ani nebylo točit film pro široké vrstvy publika, ale minimalistický, vysoce estetický film, který je nutné ocenit už pro odvahu pustit se do tak specifického projektu. Milovníky historických filmů navíc potěší, že se tvůrcům podařilo navodit atmosféru středověké krajiny a prostředí - příroda bez staveb, snímaná v bělostném tónu, dává cestě za ztraceným synem duchovní rozměr i pocit čistoty.

2 minuty
Trailer: Křižáček
Zdroj: ČT24

Kameraman Jan Baset Střítecký se podílel i na jiných umělecky náročných filmech jako Alois Nebel nebo Díra u Hanušovic. Křižáček přichází v době, kdy si česká kina podmanily české romantické komedie a rodinné filmy. Je to jistě režijní odvaha. Navíc – kinematografie potřebuje i experimenty. A snahu nad dílem přemýšlet. Křižáček je další film, který klade v kvantitativně silně se rozvíjející české kinematografii staronovou otázku: je lépe točit esoterické umění pro poučené milovníky filmu, nebo divácké filmy?

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Recenze na festivalové filmy

Recenze: Menaše je proti pravidlům

Izraelský tvůrce Joshua Z Weinstein si pro svůj hraný debut vybral nelehký úkol - proniknout do komunity ultraortodoxních židů. Do jemného a hluboce lidského dramatu o otci, který navzdory pravidlům chce sám vychovávat syna, obsadil převážně chasidské neherce. Film Menaše patřil k hitům letošního festivalu Sundance. Vary snímek uvedly v sekci Jiný pohled. Jaký zanechal dojem tam, prozradí stručná recenze.
8. 7. 2017

Recenze: Estonský Listopad přináší zimu se závějemi podivností

Filmový festival se vedle snímků se závažnými tématy neobjede bez vytříbeného mainstreamu, při němž si diváci zmožení analýzou společenských errorů odpočinou a který letos například zastupuje akční muzikál Baby Driver. Také se ale vyskytne ryzí obskurnost. Těm letošním kraluje Listopad, uváděný v Karlových Varech v hlavním programu mimo soutěž.
8. 7. 2017

Recenze: Drobný příběh (ne)tradiční lásky

Americká režisérka Rachel Israelová natočila jako svůj debut autistickou romanci. Snímek Drobné si nechte vybral karlovarský festival do hlavní soutěže. Je drobným příběhem, o němž si můžete přečíst opravdu drobnou recenzi.
7. 7. 2017

Recenze: Cukrář pracuje s křehkým těstem

Vedle festivalových porot rozhodují o vítězném filmu ve Varech také diváci. Na rozdíl od porotců nejsou omezeni ničím - hlasovat mohou napříč kategoriemi. Žebříček den před koncem festivalu vede izraelský Cukrář z hlavní soutěže. Čím si tak diváky získal? Napoví recenze. Jestli si získá i porotce, se uvidí už v sobotu.
7. 7. 2017

Recenze: Breaking News si neosobní svět médií berou osobně

Rumunský film si v posledních letech vysloužil festivalovou slávu. Mezi hity z východoevropské země by mohl zamířit i snímek Breaking News, který usiluje v hlavní soutěži karlovarského festivalu o Křišťálový glóbus. Propojuje osobní příběh s neosobním světem médií.
7. 7. 2017

Recenze: Měsíc Jupitera levituje nad tématem uprchlictví

Syrský uprchlík je při pokusu o přechod maďarských hranic postřelen. Následky zranění jsou ale nečekané – získává schopnost levitovat. Maďarský snímek Měsíc Jupitera míchá fantaskní téma s tématem, které je v současnosti pro Evropu zásadní. Je možné je vůbec propojit? Přečtěte si recenzi. Měsíc Jupitera, který karlovarský festival uvádí v sekci Horizonty, je už od 8. června k vidění také v tuzemských kinech.
7. 7. 2017

Recenze: Film Kámen je jako z kamene

Údajný návrat ztraceného syna a kolektivní mýty. Turecký film Kámen soutěží v sekci Na východ od Západu. A kámen taky připomíná, tvrdí následující recenze.
6. 7. 2017

Recenze: Křižáček je odvážný

Na filmové poetické pouti Křižáček pracoval Václav Kadrnka několik let. Ve středu obrazový snímek ze středověku poprvé představil světu na festivalu v Karlových Varech, který film jako jediného českého zástupce vybral do hlavní soutěže. Do tuzemských kin vstoupí 3. srpna. Najde Křižáček nejen cestu k otci, ale i k divákovi? Přečtěte si recenzi.
6. 7. 2017
Načítání...