Dominanta centra Zlína, léta Dům umění. Teď by to měl být znovu Baťův památník. Cena za návrat k podstatě funkcionalismu je 70 milionů. Od státu na to Zlín dostane méně než polovinu, 32 milionů korun. Za tyto peníze se začne stavět už letos, práci i zbytek peněz si už musí Zlínští obstarat sami.
„Město počítá s tím, že uvolní peníze ze svého rozpočtu, dále také hledá možnost evropských dotací a také byla vyhlášena veřejná sbírka,“ říká mluvčí magistrátu města Zlína Zdeněk Dvořák.
Město chce objektu vrátit jeho původní podobu. „Je to, jak říkají architekti, dům-socha. Bude to pocta zakladateli města Tomáši Baťovi,“ říká primátor Miroslav Adámek (STAN). Odstraní se přístavby z 50. let minulého století. Při rekonstrukci bude použito železo, beton a především sklo, materiály, se kterými architekt budovy František Lydie Gahura pracoval.
Vnitřní prostory v památníku budou variabilní, aby se v něm daly pořádat různé akce. Chybět nebude ani letadlo, které bylo motivem původní expozice.
Galerie: Interiér Památníku Tomáše Bati. Průmyslníkovo letadlo
Funkcionalistické stavby jsou pro město pýchou a současně starostí
Ve Zlíně se dochoval jedinečný soubor funkcionalistických staveb. Účet za rekonstrukce těchto ceněných, ale už stárnoucích budov je ale vysoký. Mrakodrap a institut s knihovnou a galerií stály bezmála 2 miliardy korun, desítky milionů pak bude stát obnova dalších staveb, včetně nedávno zavřeného Velkého kina.
Symbolem a nejupravenějším šperkem města je mrakodrap, před 12 lety opravený za 630 milionů a za vkusnou práci oceněný architektonickou Grand Prix. Takzvaná „jednadvacítka“ je sídlem Krajského úřadu Zlínského kraje.
Galerie: Památník Tomáše Bati na historickém snímku z 30. let
Budova Památníku Tomáše Bati uzavírá stoupající parkový prospekt mezi baťovskými internáty v centru města. I tyto bezmála devadesátileté stavby potřebují opravy. Město zrekonstruovalo spodní část parkového prospektu nesoucí jméno architekta Gahury před třemi lety, volnou travnatou plochu využívají k odpočinku zejména studenti blízké univerzity.