Nemocné stromy půjdou k zemi. Cyklostezka mezi Kroměříží a Kvasicemi je opět uzavřená

Kroměříž kvůli kácení stromů znovu uzavřela cyklostezku do Kvasic. Letos už potřetí. Během podzimu by tu mělo padnout patnáct set stromů, které napadla houba způsobující jejich časté vývraty. Lesy České republiky proto musí vykácet pruh o šířce čtyřiceti metrů, aby město mohlo zajistit bezpečnost provozu. Správci odhadují, že na pětikilometrovém úseku půjde k zemi asi osm tisíc stromů.

Video Cyklostezka je uzavřená kvůli kácení stromů
video

Cyklostezka je uzavřená kvůli kácení stromů

Už potřetí v letošním roce sportovci neprojedou cyklostezkou mezi Kroměříží a Kvasicemi. Dřeviny napadené houbou jsou nebezpečné pro kolemjdoucí, hrozí totiž jejich pád na stezku. Poprvé se tak cesta uzavřela hned v lednu, do dubna pracovníci Lesů České republiky v místě pokáceli asi dva tisíce nemocných stromů. 

Další stovka jich šla k zemi v září. Poté, co na stezku spadl vzrostlý jasan. Cyklisté se oblíbené cestě musí znovu vyhnout i od pondělí. Důvod zůstává stejný, dřevokazná houba kořeny stromů likviduje dál.

„Lesy ČR vyhodnotily situaci, že ten stav stromů je špatný. Je škoda, že se tak velké množství stromů musí kácet, ale bohužel je houba nemilosrdná. Předpokládám, že tady bude nová výsadba, ale už tady nebude ten pěkný stín na cyklostezce,“ vysvětlil starosta Kroměříže Jaroslav Němec.

Ani na podzim se ale problém nevyřeší úplně.  „Těžit budeme po etapách v následujících třech letech, aby nevznikla obrovská holá plocha. Zároveň vysadíme na vytěžených místech odolnější dřeviny, hlavně dub, aby u stezky zase vyrostl les,“ dodala mluvčí Lesů České republiky Eva Jouklová.

Cyklostezka vznikla v roce 2010 a navazuje na cestu pro cyklisty, která vede podél Baťova kanálu. Stála téměř 30 milionů korun a měří necelých pět kilometrů. Značky zakazující vstup by z ní měly zmizet 30. listopadu, zpět se ale zřejmě vrátí na jaře.