Hrad Grabštejn přišel o křížovou cestu. Památkářům vadilo, že nekončí kaplí

2 minuty
UvR: Grabštejn už je bez křížové cesty
Zdroj: ČT24

Od hradu Grabštejn musela zmizet křížová cesta na Stezce smíření. Odstranění čtrnácti pískovcových reliéfů nařídil liberecký krajský úřad.

Před dvěma lety nechal stély podél stezky vedoucí k hradu umístit operní pěvec a sólista Národního divadla Luděk Vele, jehož benefiční koncerty významně přispěly k obnově hradu. Jenže sochy neschválili památkáři ani krajský úřad.

„Dopustil se tak přečinu, protože osázel pozemek, který mu nepatří,“ vzkázala mluvčí libereckých památkářů Lucie Bidlasová. „Snažíme se panu Velemu, kterého si velice vážíme za jeho dobročinné aktivity, vysvětlit, že křížová cesta k hradu Grabštejn nepatří,“ dodala. Křížová cesta nesplňovala některé zvyklosti: nevedla k poutnímu místu ani nekončila kapličkou.

„Je to symbolická záležitost, která nemůže nikdy nikomu ublížit, jen pomoci. Neumisťoval jsem je sem proto, abych někoho namíchl, ale naopak, abych někomu pomohl. Je mi z toho smutno,“ řekl Vele. 

O zvelebení Grabštejna se snažil čtvrt století

Od roku 1993 organizuje Vele benefiční koncerty na obnovu hradu a byl iniciátorem toho, že se z Grabštejna stala národní kulturní památka. Do roku 1989 na hradě působila armáda, a když jej opustila, byl ve velmi špatném stavu. Jeho záchrana stála kolem 100 milionů korun. Kromě státu při obnově pomohly i Veleho benefice, které za čtvrt století vydělaly zhruba 6 milionů korun.

Ročně Grabštejn, který svou současnou renesanční podobu získal po přestavbě v 16. století, navštíví asi 20 000 lidí.

Jedná se o naprosto cizorodý prvek v prostředí Národní kulturní památky. V celém areálu nenajdete veřejně přístupnou kapli, která musí být na konci každé křížové cesty. Není tam ani poutní místo historicky.
René Brož
vedoucí odboru kultury, památkové péče a cestovního ruchu krajského úřadu Libereckého kraje

Křížová cesta v minulosti na hradě ze 13. století nebyla, turistická stezka v kopci ale k tomu podle pěvce vybízela. „Je úplně předurčena k tomu, aby se lidé pozastavili, pokoukali nebo se jen prošli,“ řekl Vele.

Metr vysoké, zhruba stokilogramové stély vytvořil akademický sochař Michal Moravec a Vele je podél klikaté cesty vedoucí k hradu umístil před dvěma lety bez povolení. Spolek Benefiční koncerty Grabštejn tehdy musel zaplatit pokutu 6000 korun za to, že nebyl proveden archeologický průzkum. Vele to označil za absurdní, kopal podle svých slov lopatkou maximálně 20 centimetrů hluboko.

Památkový odbor krajského úřadu navíc nařídil odstranění všech 14 zastavení. „Historicky a liturgicky je to naprosto cizorodý prvek pro tento areál. Kromě panského sídla byl samozřejmě užíván i vojensky, to znamená byl to jakýsi opěrný ochranný bod, ale nikdy církev v tomto objektu nijak nepůsobila,“ uvedl vedoucí odboru René Brož.

Úřad se opíral i o stanovisko garanta Národního památkového ústavu, který zvolené místo považoval za nevhodné. „Vyústěním křížové cesty u světského hradu, potažmo u novodobého altánku, by se smysl a zástupná poutní úloha krajinných křížových cest rozhodně popírala. Zřízení křížové cesty je v prostředí hradu Grabštejna velmi sporné,“ uvedl v písemném stanovisku garant.

Reliéfů se ujme obec Chotyně

Podle starostky Chotyně Jany Mlejnecké (Nezávislá), pod kterou hrad katastrálně patří, rozhodnutí úřadu turisté i místní vnímají negativně. „Neslyšeli jsme od nikoho jedinou kritiku. Je to absolutní bezmoc,“ řekla.

Všech 14 zastavení nechá obec Chotyně přemístit před pečovatelský dům, u něho bude dřevěná cedule se stručnou historií toho, proč se musela odstranit. „Na ceduli bude název Zvítězila hloupost, ješitnost a blbost – zatím,“ dodala starostka. Mlejnecká ale doufá, že se křížová cesta k hradu jednou vrátí.

Z rozhodnutí krajského úřadu je zklamaný hejtman Martin Půta (STAN), ovlivnit ho ale nijak nemůže. „Jsem z toho smutný především proto, že kdyby úřednický pohled na svět vítězil celých předchozích 25 let, tak dost pravděpodobně by na Grabštejně byla díra ve střeše a žádní turisté tam nechodili, protože by nebylo na co. Pan Vele a lidé kolem benefičních koncertů dlouhá léta přitahovali ke Grabštejnu pozornost,“ uvedl hejtman.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Liberecký kraj

Plameny zcela zničily restauraci u Máchova jezera

U Máchova jezera v Doksech na Českolipsku vyhořela v noci na středu oblíbená restaurace Bílý Kámen. Oheň budovu zcela zničil, částečně se zřítila, řekla mluvčí hasičů Jaroslava Benešová. Kvůli rozsahu požáru vyhlásili hasiči postupně až třetí stupeň poplachu. V blízkém kempu bylo kolem třiceti lidí, nikdo nebyl zraněn. Likvidaci požáru ohlásil velitel zásahu krátce po jedenácté hodině. Škodu odhadla majitelka předběžně na dvacet milionů korun. Okolnosti požáru vyšetřuje policie, příčiny zatím vyšetřovatelé neznají.
16. 7. 2025Aktualizováno16. 7. 2025

Trosky vyhlížejí nápor fandů české videohry, policie posílí hlídky

Na víkendovou akci hradu Trosky inspirovanou tuzemskou videohrou Kingdom Come: Deliverance II z prostředí středověku se dostane nanejvýš tisíc návštěvníků za den. Na dopravu, parkování i dodržování zákazu vstupu do přírodní rezervace Apolena bude dohlížet zvýšený počet policistů i strážců CHKO Český ráj. Obec také zřídí dočasná parkoviště, doporučuje ale využít hromadnou dopravu.
16. 7. 2025

Církev se zbavuje desítek kostelů. Nemá na opravy

Církev nabízí obcím do majetku opuštěné kostely. Jen v Libereckém kraji je jich na šest desítek. Zájem o zchátralé památky mají především menší obce, kde tvoří většinou hlavní dominantu. Radnice, které se rozhodly objekty převzít, v nich chtějí vybudovat například komunitní a společenská centra.
13. 7. 2025

Parkovací dům v Liberci slouží něco přes rok, už ho čekají opravy

Parkovací dům v centru Liberce otevřelo hejtmanství vloni v lednu, nyní jeho části reklamuje. „Liberecký kraj průběžně vyhodnocuje stav parkovacího domu. A jelikož má podle smlouvy šedesát měsíců na záruční opravy, tak těchto oprav využívá,“ vysvětlil mluvčí kraje Filip Trdla. Práce potrvají dva týdny, rekonstruovat se mají povrchy, nájezdní rampy nebo odpařovací žlaby. Liberecká opozice stavbu, která vyšla na 246 milionů korun, od začátku kritizuje, považuje ji za předraženou. Hejtmanství však kritiku odmítá, investice podle něj byla nutná.
9. 7. 2025

Do vyšetřování výpadku proudu se zapojí i experti z Evropy

Vyšetřování pátečního rozsáhlého výpadku elektřiny v Česku bude trvat několik týdnů. Kromě provozovatele přenosové soustavy ČEPS a distributorů se do něj zapojí také další experti, například z Evropské sítě provozovatelů přenosových soustav elektřiny (ENTSO-E) nebo odborníci na posouzení konkrétní techniky. ČEPS také kvůli prevenci chystá kontrolu termovizí vybraných elektrických vedení, informovala v pondělí mluvčí ČEPSu Hana Klímová. Část podnikatelů žádá po vládě kompenzace škod, které jim kvůli události vznikly.
7. 7. 2025Aktualizováno7. 7. 2025

Česko po výpadku. Hasiči měli přes tři sta výjezdů

Velkou část Česka v pátek na několik hodin postihl masivní výpadek elektrického proudu, který způsobila technická závada na kabelu. Bez elektřiny se po poledni ocitl podle ministra průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka (STAN) asi milion odběratelů. Společnost ČEPS pak pozdě večer dokončila opravu vedení vysokého napětí V411. Stav nouze skončil k půlnoci z pátku na sobotu. Vyšetřování by podle Vlčka mělo být hotové v řádu týdnů.
5. 7. 2025Aktualizováno5. 7. 2025

Výpadek proudu způsobil rozsáhlé škody průmyslovým podnikům i restauracím

Podle Hospodářské komory evidují firmy po pátečním výpadku elektrického proudu ztráty v řádu minimálně stovek milionů korun. Nejvíc k tomu přispěly velké průmyslové provozy. Situace se ale dotkla i obchodů a restaurací.
5. 7. 2025

Elektřina po výpadku opět proudí do všech odběrných míst

Česko v pátek zasáhl masivní výpadek elektrického proudu. Všechny rozvodny přenosové soustavy jsou opět v provozu, podařilo se také již obnovit dodávky elektřiny do všech odběrných míst. Bez proudu byl podle dostupných informací asi milion odběratelů. Výpadek se dotkl zejména severozápadu republiky, ale i Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Příčinou byla technická závada. K běžnému provozu se vrátily již také vlaky. ČEPS pro ČT uvedl, že o půlnoci ukončil stav nouze pro území celého Česka. Večer dokončil úpravu klíčového vedení vysokého napětí.
4. 7. 2025Aktualizováno5. 7. 2025
Načítání...