Zbavit se miliardového dluhu. Nový šéf svatoanenské nemocnice v Brně hledá pomoc finančního partnera

Plán restrukturalizace Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně předložil nový ředitel Vlastimil Vajdák ministerstvu zdravotnictví. Zařízení má podle něj závazky po splatnosti ve výši 1,2 miliardy korun, podle plánu by se ale nemocnice měla postupně dostat z dluhů. Počítá s pomocí bankovního finančního partnera, díky kterému by nemocnice dluhy uhradila. Mohla by tak ročně ušetřit na penále a úrocích a snížením cen až 100 milionů korun. Vajdák chce také snížit náklady na provoz a jednat s pojišťovnami o zvýšení úhrad.

Vlastimil Vajdák se stal ředitelem v srpnu. O případné pomoci při zaplacení dluhů bude jednat i s ministerstvem, finanční pomoc ze strany státu ale považuje za málo pravděpodobnou. Proto v plánu restrukturalizace počítá s finančním partnerem.

„S partnerem zvažujeme dvě možnosti. Buď je to předfinancování pohledávek za pojišťovnami nebo odprodej závazků za dodavateli bance a následné splácení,“ nastínil Vajdák. Úroky bance podle něj vychází lépe, než když by nemocnice musela hradit úroky a penále věřitelům za pozdní úhradu. Podle ředitele mají tři banky zájem nemocnici financovat.

Instituce proto bude čekat, až ministerstvo plán schválí. „Odpověď chceme na začátku října, abychom plán začali realizovat do konce roku. Do nového roku bychom vstupovali s čistým štítem,“ uvedl Vajdák.

Méně peněz do provozu, více od pojišťoven a platit včas

Nemocnice mívala každý rok ztrátu kolem 200 milionů korun, postupně se tak nakumuloval dluh. Vajdák chce z každoroční ztráty vyjít pomocí kombinace tří opatření. „Při placení včas se sníží náklady a nebudou tam penále a úroky z prodlení,“ nastínil první z nich. Úspora na penále, úrocích a snížení vstupních cen by mohla přinést 80 až 100 milionů korun ročně.

Druhý krok je optimalizace provozu, aby nemocnice fungovala za nižší náklady. Třetí je jednání s pojišťovnami, které by měly platit nemocnici víc peněz za výkony. „Zvažujeme, že se připojíme k jedné nejmenované nemocnici, která vyčíslila rozdíl, který jim pojišťovna hradí oproti průměrným nákladům. Chce to po ní dohradit, a pokud jí pojišťovna nevyhoví, nemocnice je připravená to dál eskalovat,“ řekl bez podrobností Vajdák.

Další možností ke zlepšení finanční situace je podle něj hledání nových zdrojů financování, třeba nasmlouváním nových metod. Vajdákovi v nemocnici chybí třeba lůžka léčebny dluhodobě nemocných. Pacienti, kteří by je měli využívat, jsou často na akutních lůžkách, jež pak chybí akutním pacientům. Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně má kolem tří tisíc zaměstnanců. Loni byl obrat nemocnice přes čtyři miliardy korun.

Po příchodu nového ředitele nastaly i personální změny ve vedení. „Domluvili jsme se na odchodu ekonomické náměstkyně. Byl také odvolán obchodní náměstek. Ekonomická situace není dobrá a změnami chceme docílit, aby se pracovalo na zlepšení,“ poznamenal Vajdák.

U pozice obchodního náměstka je vypsané výběrové řízení. Ekonomickou náměstkyní bude od října ekonomická ředitelka Mezinárodního centra klinického výzkumu Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně (FNUSA ICRC) Pavla Seilerová, která bude zastávat obě pozice. Podle Vajdáka to přinese výhodu v tom, že Seilerová prostředí zná, a proto bude moct účelně využívat finanční prostředky.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Jihomoravský kraj

Přežila hladomor na Ukrajině. Hlad je horší než nemoc, říká Poldina Semančinová

Poldina Semančinová se narodila v roce 1927 v Čechohradu na jihovýchodní Ukrajině. Vzpomíná na důsledky kolektivizace vesnice, kdy mužskou část odvlekli do gulagu, a také na hladomor, který byl jejím důsledkem. Hlad je podle ní horší než nemoc a nikomu by ho nepřála zažít. Ženin otec gulag přežil a se Svobodovou armádou osvobodil Prahu. V Československu zůstal, v pohraničí dostal dům po odsunutých Němcích. Rodina se za ním do Hodonic na Znojemsku postupně přestěhovala.
před 3 hhodinami

Neodborně připravené topení může vést k požáru, varují hasiči

S nastupujícími mrazivými dny začínají lidé zase víc topit. Pokud ale nedodržují správné postupy, může dojít k požáru. Podle požárních techniků bývají často na vině neodborně namontovaná kamna nebo špatně vyčištěný komín. Tři požáry jen v noci ze čtvrtka na pátek museli řešit třeba hasiči na jihovýchodní Moravě. Minimálně za dva z nich mohl podle vyšetřovatelů právě problém v topné soustavě. „Oba případy bezprostředně souvisí s vytápěním domácností, my vždy apelujeme, aby lidé instalovali krbové vložky pokud možno odborně,“ uvedl mluvčí hasičů Jihomoravského kraje Jaroslav Mikoška.
před 21 hhodinami

Vykliďte garáže a parkujte tam auta, vyzývá radnice v Moravském Krumlově

V Moravském Krumlově přibývá řidičů, kteří využívají své garáže jako skladiště. Parkují pak na sídlišti a často i na místech, kde nesmí. Problémy pak mají hasiči nebo popeláři, kteří už tak úzkými ulicemi projedou jen stěží. Radnice proto vyzvala majitele aut, aby parkovali v garážích. Na problém opakovaně upozorňují i v dalších městech, naposledy třeba v Břeclavi.
před 21 hhodinami

Brněnská vědkyně objevila v Antarktidě neznámou bakterii

Nový bakteriální druh identifikovala ze vzorků z Antarktidy Kateřina Snopková z Mikrobiologického ústavu Lékařské fakulty Masarykovy univerzity v Brně. Pojmenovala ho po ostrově, kde má Český antarktický výzkumný program jednu ze svých základen.
včera v 09:28

Sníh a ledovka zkomplikovaly dopravu. Na obchvatu Opavy zemřeli tři lidé

Sníh a ledovka komplikovaly ve čtvrtek ráno dopravu na řadě míst v Česku. Provoz se zastavil i na nejvytíženější dálnici D1, po nehodě dodávky a osobního vozu byla u Velkého Meziříčí téměř hodinu neprůjezdná ve směru na Brno. Na Vysočině byl také v části Pelhřimovska kvůli ledovce pozastaven provoz většiny autobusů. Tři mladí lidé zemřeli ve středu večer při srážce tří osobních aut na obchvatu Opavy. Policisté okolnosti havárie vyšetřují. Silnice I/11 byla kvůli nehodě déle než 16 hodin uzavřená.
13. 2. 2025Aktualizováno13. 2. 2025

Motorkáři ničí přírodní rezervaci u Vranova na Brněnsku

Muži na motorkách navzdory zákazu projíždějí rezervací Jelení skok a ničí přírodu v polesí Vranov ve Školním lesním podniku Křtiny. Lesníky ignorují a nechávají za sebou hluboké stopy. S podobnými problémy se lesníci setkávají i patnáctkrát do roka.
12. 2. 2025

ÚS se zastal muže, jenž se kvůli hluku soudí s hygieniky. Kritizoval „slepé uličky“

Ústavní soud (ÚS) dal Liboru Dolákovi z Brna-Bosonoh šanci na náhradu újmy způsobené nezákonným rozhodnutím krajské hygienické stanice. Hygienici opakovaně vydávali hlukovou výjimku pro silnici druhé třídy, která vede paralelně s dálnicí D1 na okraji Brna. Jak Bosonohy, tak blízké Troubsko na Brněnsku jsou dlouhodobě silně zatížené hlukem. Soudy se zatím k náhradě újmy stavěly zamítavě, nyní musí Obvodní soud pro Prahu 2 rozhodnout znovu.
11. 2. 2025

Soudy evidují tisíce žádostí o zastavení exekučních kauz

Soudy mají víc práce s exekučními spisy, například brněnský městský soud je jimi doslova zavalen. Jde hlavně o případy s malými dluhy nebo kauzy, které se táhly dlouho a nevedly k výsledku. Za nárůstem administrativy jsou stovky tisíc loňských žádostí o zastavení těchto případů. Exekutorům za ně náleží odměna.
10. 2. 2025
Načítání...