Kostel v Brně se bortí kvůli havárii kanalizace. Odděluje se od něj věž

V kostele svaté Maří Magdaleny v Masarykově ulici začal kvůli trhlinám ve zdech průzkum statického stavu budovy. Příčinou prasklin je podle techniků havárie kanalizační přípojky a následné zvodnění základů. Kostel je proto od 17. června pro veřejnost uzavřený.

Za praskliny ve zdech může havárie kanalizace
Zdroj: ČT24

Na začátku června se v kostele v centru Brna objevily vlasové trhliny v klenbě nad oltářem. O měsíc později se už od něj začala odpojovat celá věž.

„Opravdu to byly tehdy jen jemné trhliny, mysleli jsme, že nám tam snad zatekla voda z rýny (střešní žlab), a nevěnovali jsme tomu velkou pozornost. Za pár dní se trhliny začaly zvětšovat a byly mnohem viditelnější. Rozestupovaly se, byly viditelné i zvenku, proto jsme začali hledat příčinu. Pořád jsme si mysleli, že příčinou je spodní voda nebo déšť, ale posléze jsme zjistili, že byla poškozená kanalizační přípojka,“ uvedl technik stavebních investic brněnského děkanství Libor Kubíček.

Do základů kostela se tedy dostala spodní voda a to způsobilo pokles podloží a věže kostela, která začala vyvracet stěny kostela. „Kostel je postaven na základech původních starých domů. I z těchto důvodů je možné, že jsou tady statické problémy,“ uvedl odborník na brněnské podzemí Aleš Svoboda.

Za modlitbou musejí věřící na Kapucínské náměstí

„Kostel byl zvláštní tím, že zde probíhala nepřetržitá modlitba díky vystavené Nejsvětější svátosti, takže se sem lidé chodili modlit. Kostel se nachází v blízkosti nádraží, proto byl velmi vyhledávaným místem pro věřící z Brna a okolí. Byla tady i stálá zpovědní služba,“ uvedl farní vikář kostela svaté Maří Magdaleny Pavel Kafka. Nyní se Nejsvětější svátost i zpovědní služba přesunuly do kostela Nalezení Svatého kříže na Kapucínském náměstí.

Ještě není jasné, kdy začne samotná rekonstrukce kostela. Technici musí udělat další statické průzkumy, vytvořit projekt rekonstrukce a všechno konzultovat s památkáři. Podle odhadu Libora Kubíčka by mohla rekonstrukce začít nejdříve za rok. Kromě zajištění nosných konstrukcí kostela, věže a fary počítají technici i s opravou střechy a obnovou fasády.