Podruhé žena. Primátorkou Brna se stala Markéta Vaňková z ODS

Novou brněnskou primátorkou se stala jednička kandidátky ODS Markéta Vaňková. V čele radnice vystřídala Petra Vokřála z hnutí ANO. Prvním náměstkem primátorky Brna je Petr Hladík z KDU-ČSL, funkci zastával i za předešlého primátora Petra Vokřála. Koalice ODS, KDU-ČSL, Pirátů a ČSSD bude mít v zastupitelstvu většinu 33 hlasů. Vítěz voleb hnutí ANO skončí v opozici spolu s SPD.

Video Markéta Vaňková se stala brněnskou primátorkou
video

Markéta Vaňková se stala brněnskou primátorkou

Podruhé v historii Brna tak v čele města stanula žena, první primátorkou byla Dagmar Lastovecká. Vaňková protikandidáta neměla, hlas jí dalo 33 zastupitelů koalice. Proti bylo 17 zastupitelů z hnutí ANO, zdrželo se pět zastupitelů.

Vaňková poděkovala všem za hlasy. „Děkuju i opozičním zastupitelům, kteří mě nezvolili. Doufám, že budeme vycházet dobře a za čtyři roky posuneme Brno ne ke spokojenosti zastupitelů, ale ke spokojenosti našich občanů, Brňanů,“ uvedla Vaňková.

Podle ní bude největším úkolem volebního období schválení územního plánu. Brno má územní plán z roku 1994, který přestane platit za čtyři roky, a do té doby musí mít Brno územní plán nový.

Vaňková si zatím nechá také mandát krajské zastupitelky, kterou je dva roky, i zastupitelky městské části Brno-střed. Pokud by se v příštích několika měsících ukázalo, že to nelze časově zvládnout, zvážila by složení mandátů zastupitelky. „V tuto chvíli počítám s tím, že si mandáty ponechám. Zastupitelstvo městské části je až zítra (ve středu). Tam nebudu kandidovat do žádné funkce v komisích rady nebo výborech,“ uvedla.

V komisích a výborech je ale jako krajská zastupitelka. „Budu zvažovat ukončení členství v komisích a výborech. Chtěla bych to vyřešit do konce letošního roku,“ dodala Vaňková. Jihomoravskou zastupitelkou chce zůstat. „Pokud bych v rámci několika měsíců viděla, že to není časově možné stíhat, musela bych uvažovat o rezignaci z těchto mandátů,“ řekla Vaňková.

Doprava, hala pro Kometu a koncertní sál

Za důležité investice považuje Vaňková stavbu multifunkční haly na výstavišti pro hokejovou Kometu a vznik koncertního sálu nazvaného Janáčkovo kulturní centrum. Za podstatné považuje také projekty v oblasti dopravy. „Je potřeba podporovat velké dopravní stavby, a to zejména velký městský okruh, obchvaty městských částí a tramvajové linky. Je potřeba budovat dostatek parkovacích kapacit,“ uvedla Vaňková.

Koalice chce také opravit systém rezidentního parkování, které ještě minulé vedení zavedlo od září pro historické jádro města a od listopadu se rozšířilo do dalších tří lokalit.

Stejně jako v předchozím volebním období bude prvním místopředsedou primátorky Petr Hladík z KDU-ČSL. Dalšími náměstky se stali Tomáš Koláčný (Piráti), Oliver Pospíšil (ČSSD) a Robert Kerndl (ODS). Rada Brna bude mít 11 členů, z nich 10 bude uvolněných. Neuvolněný bude radní pro dopravu. Celkem bude 14 uvolněných zastupitelů, o tři víc než dosud.

Radními se stali David Grund a Petr Kratochvíl (oba ODS), Jaroslav Suchý a Filip Chvátal (oba KDU-ČSL) a za Piráty Róbert Čuma s Markem Fišerem. Neuvolněným radním bude Petr Kratochvíl. Další uvolněné funkce připadnou předsedům kontrolního a finančního výboru, budou také dva uvolnění zastupitelé, a to pro cestovní ruch a pro informační technologie.

Profil

Markéta Vaňková

Narodila se 15. července 1977 v Brně. V roce 2000 absolvovala Právnickou fakultu Masarykovy univerzity a získala titul JUDr. Začínala jako advokátní koncipientka, v roce 2005 složila advokátní zkoušky, dnes má vlastní advokátní kancelář.

Do ODS vstoupila v 25 letech v roce 2002, kdy se stala poprvé zastupitelkou Brna-střed, v této městské části byla také mezi lety 2006 a 2010 radní. Do brněnského zastupitelstva byla poprvé zvolena v roce 2006, v následujících dvou volbách ale mandát nezískala. Do magistrátních lavic se vrátila až letos, kdy vedla brněnskou kandidátku občanských demokratů.

Stala se druhou ženou v čele Brna. První byla v letech 1994 až 1998 pozdější senátorka a ústavní soudkyně Dagmar Lastovecká, která stejně jako Vaňková zastupovala ODS.

Zdroj: ČTK

Koalice nahradila dosavadní vedení, které se skládalo z hnutí ANO, Žít Brno s podporou Pirátů, KDU-ČSL, Strany zelených a TOP 09. ODS vedená primátorkou Vaňkovou a náměstkem Kerndlem bude spravovat investice, dopravu, sociální služby, marketing a cestovní ruch. Investicemi se bude zabývat Grund a dopravou Kratochvíl.

Lidovci v čele s náměstkem Hladíkem se budou starat o zdravotnictví, školství, sport, územní plánování a životní prostředí, přičemž školství se sportem připadne Suchému a územní plánování Chvátalovi.

Pod Piráty vedené náměstkem Koláčným bude spadat oblast majetku, kultury, participace veřejnosti, informačních technologií, strategie a analýzy dat. Majetek bude spravovat Čuma, kulturu Fišer. Za ČSSD bude mít Pospíšil v gesci bydlení a správu majetku.

Říjnové volby vyhrálo hnutí ANO. Po volbách se dohodlo na koalici s ODS, se kterou mělo nadpoloviční většinu, ale přibralo ještě KDU-ČSL a ČSSD. Potom se ale situace otočila a na koalici se dohodli zástupci ODS, KDU-ČSL, Pirátů a ČSSD, čímž obešli vítězné ANO.

V zastupitelstvu je šest uskupení. ANO má 18 mandátů, ODS s podporou Svobodných 14, KDU-ČSL osm, Piráti šest, ČSSD pět a SPD čtyři.