Druhá vlna rezidentního parkování v Brně s mírnějšími pravidly. Radnice bude vracet peníze

Modré zóny v Brně se od 1. listopadu rozšíří do dalších ulic. Kromě historického centra bude systém rezidentního parkování platit v oblasti ohraničené ulicemi Údolní, Úvoz, Kotlářská a Drobného. Oproti historickému jádru nebudou muset rezidenti platit za první auto. Těm, kteří už zaplatili, bude radnice vracet peníze.

Nová pravidla rezidentního parkování se od 1. listopadu dotknou všech, kteří zajíždějí autem do jedenačtyřiceti ulic širšího centra Brna. Kdo, kde a za jakých podmínek může zaparkovat, ukazují cedule s barevnými pruhy. Oranžový je návštěvnický, zelený pro abonenty a modrý pro ty, kteří mají v oblasti trvalé bydliště.

První auto zdarma

Podle údajů Magistrátu města Brna je v oblasti širšího centra evidovaných dvacet pět tisíc aut. Všichni jejich majitelé, pokud tam chtějí parkovat, si musejí vyřídit oprávnění. Rezidentům ho pro první auto vydávají zdarma, druhé je vyjde na 15 tisíc.

Do kontaktního centra v ulici Zvonařka se od prvního září přišlo zaregistrovat 2175 rezidentů. Část z nich, kteří si oprávnění vyřídili v předstihu, zaplatili podle původních pravidel za první auto šest set korun. Radnice teď řeší, jak jim tuto částku vrátit.

Od 1. listopadu se rezidentní parkování rozšíří do druhé fáze
Zdroj: ČT24

Do ulic vyrazí další kamerové auto

Pro abonenty se pravidla nezměnila. Za první auto musejí zaplatit šest tisíc korun. Oprávnění si jich vyřídilo sto sedmnáct. Jednorázově budou muset platit také návštěvníci, ale až po hodině stání. Nainstalované jsou proto už nové parkovací automaty. Do nich bude muset řidič zadat registrační značku a dobu stání, platit pak může nejen mincemi, ale i kartou. Na to, jestli lidé nový systém dodržují, pak budou dohlížet auta s kamerovým systémem. Zatím jezdilo po historickém centru jedno, od zítra se k němu přidá druhé.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Kvůli nedostatku zubařů někde ordinují i lékaři ze třetích zemí bez zkoušky

Zhruba 800 stomatologů z Ukrajiny a dalších zemí mimo Evropskou unii se v posledních pěti letech zúčastnilo v Česku aprobační zkoušky. Někteří opakovaně, písemnou část totiž úspěšně absolvuje jen čtvrtina zájemců. Objevují se tak i případy, kdy lékaři sami ordinují, aniž by zkoušku složili.
před 1 hhodinou

U Malacek nedaleko českých hranic se potvrdila kulhavka a slintavka

U Malacek na západě Slovenska, méně než 50 kilometrů od českých hranic, existuje podezření na další ohnisko slintavky a kulhavky, informoval v neděli kolem poledne na síti X ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Oznámil zpřísnění opatření na hraničním přechodu Břeclav-Brodské na dálnici D2 u Lanžhota na Břeclavsku, ta se ale dál budou týkat pouze kamionů. Přítomnost nákazy na místě v podvečer následně potvrdil slovenský protějšek Výborného Richard Takáč.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Sprejeři napáchali už druhý rok po sobě škody za sto milionů

Posprejované zdi, zastávky nebo celé vlaky – policisté řeší ročně skoro pět tisíc takových případů. Škody, které sprejeři loni napáchali, se už druhý rok po sobě přiblížily hranici sto milionů korun. Když ale policisté vandaly dopadnou, můžou za malování po zdech strávit ve vězení i rok.
před 11 hhodinami

Sanace území v okolí Hustopečí potrvá podle Hladíka měsíce

Sanace území v okolí Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku kvůli šíření toxického benzenu potrvá měsíce. Na jejím přesném postupu se však odborníci dosud plně neshodli, protože jde o bezprecedentní událost. V Otázkách Václava Moravce to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KUD-ČSL). Podle něj bude pro obnovení dopravy zapotřebí přesunout část železniční tratě v okolí.
před 17 hhodinami

Turistický klub značí dvě nové stezky a upravuje rizikové trasy

Klub českých turistů (KČT) letos otevře dvě nové turistické trasy, obě v Jihomoravském kraji. Plánuje také nové varianty stávajících stezek, které jsou v místě přecházení frekventovaných silnic nebezpečné. V dubnu pak klub začíná s pravidelnou tříměsíční obnovou značení na třetině turistických tras.
před 21 hhodinami

Majitelé studní by si měli nechat po zimě zkontrolovat vodu

Kvalita vody v dálkových rozvodech je sledovaná nepřetržitě. Lidé, kteří mají studny, si ji ale musí kontrolovat sami. Rozbor by si měli nechat udělat aspoň jednou ročně, teď na jaře je na to ideální čas. Základní rozbory jsou dva, a to krácený a úplný. Který je potřeba udělat, určují laboranti hlavně podle toho, kde se studna nachází. Víc látek sledují třeba v okolí hnojených polí nebo silnic s hustou dopravou. Cena rozboru se většinou pohybuje kolem dvou tisíc korun.
včera v 07:00

Půl roku do voleb. Totožnost voličů půjde ověřit elektronicky

Do sněmovních voleb zbývá půl roku. Úřady se na hlasování už připravují. Nově bude možné volit z ciziny korespondenčně nebo se prokázat elektronickým dokladem.
včera v 06:30

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
29. 3. 2025
Načítání...