Podnikatele, kteří vytvořili kolotoč smyšlených obchodů, soud potrestal vězením

Tresty od 7 a půl do 8 a půl roku vězení stanovil Krajský soud v Brně pěti jednatelům firem za krácení daní. Vytvořili řetězec firem, které spolu fiktivně obchodovaly, a díky tomu mohly od finančního úřadu dostat takzvanou vratku daně z přidané hodnoty. Škoda je přibližně 133 milionů korun. Obžalovaní vinu popírají, hrozilo jim až desetileté vězení. Rozsudek není pravomocný.

Podle obžaloby mezi sebou firmy fiktivně obchodovaly s textilem nebo porcelánem v letech 2008 a 2009, kdy poslední z nich zboží prodala do zemí mimo Evropskou unii a žádala pak po finančním úřadu vyplacení nadměrného odpočtu DPH. Takzvanou vratku jí pak finanční úřad skutečně vyplatil.

„Sestavili účelové řetězce společností, v jejichž rámci obchodovali se zbožím, které bylo označeno jako vadové. Zboží ovšem deklarovali v dokumentech jako desetinásobně předražené. Vyváželi ho do zahraničí a požadovali vyplacení nadměrných odpočtů DPH odvíjející se od nadhodnocených cen,“ uvedl státní zástupce Radek Mezlík. Firmy podle něj obchodovaly ve stamilionových částkách.

„Senát se ztotožnil s obžalobou, kdy jednání všech pěti obžalovaných směřovalo k vylákání nadměrných odpočtů DPH,“ uvedl předseda senátu Daniel Plšek. Soud ale snížil původně žalovanou částku, zredukoval ji o některé sporné faktury. Žalobce ji vyčíslil na 166 milionů.

Za fiktivními obchody účelově vytvořeného řetězce několika firem podle obžaloby stojí jejich jednatelé Petr Steiner, Youcef Mehidi, Radim Pustina, David Martinec a Michal Korduljak, přičemž Alžířan Mehidi je vedený jako uprchlý.

Obžalovaní vinu dříve popřeli, vypovídat ale odmítli. „S obžalobou nesouhlasím, trestného činu jsem se nedopustil, více zatím nechci vypovídat,“ řekl už dříve soudu Steiner. Rozsudek není pravomocný, na místě se odvolal obhájce Mehidiho, ostatní strany včetně státního zástupce si pro možnost podání odvolání ponechaly lhůtu.