Hnutí Slušní lidé žalovalo ministerstvo vnitra kvůli zařazení na seznam extremistických organizací. Ani po opakované výzvě pro zaplacení soudního poplatku ovšem uskupení částku nezaplatilo. Městský soud v Praze proto řízení ukončil.
Slušní lidé s žalobou vnitra neuspěli. Nezaplatili soudní poplatek
V žalobě se brněnské hnutí Slušní lidé domáhalo omluvy, protože nesouhlasilo se svým zařazením do zprávy o extremismu. Ministerstvo ho na seznam zařadilo za druhé čtvrtletí roku 2017. Ve zprávě se například objevily informace, že se hnutí vyprofilovalo jako odpůrce uskupení Žít Brno a „personální substrát“ skupiny tvoří mimo jiné „osoby s neonacistickou či chuligánskou minulostí.“
Zpráva také komentuje působení Slušných lidí na mediální scéně. Pozornost si skupina získala zakrytím růžového tanku v Brně nebo odporem k Pouti smíření. Vystavení artefaktu v rámci této piety za Němce zemřelé při poválečném odsunu, označili jako vlastizrádnou akci.
Hnutí reagovalo na zprávu v říjnu loňského roku žalobou, protože s tvrzením ministerstva nesouhlasilo. V lednu ale Městský soud v Praze řízení zastavil, protože hnutí nezaplatilo soudní poplatek nutný k podání žaloby. „Soud řízení zastavil, protože žalobce ani po výzvě nezaplatil soudní poplatek osm tisíc korun,“ uvedla mluvčí Městského soudu v Praze Markéta Puci.
Politické hnutí vzniklo v roce 2016 jako reakce na současné vedení města Brna, které vede hnutí ANO, Žít Brno, KDU-ČSL, Strana zelených a TOP 09. Předsedou hnutí Slušní lidé je Zdeněk Pernica, trojnásobný mistr ČR v kickboxu a vlastník bezpečnostní agentury.