Brněnskému letišti přibývají linky, ale také pasažéři

Brno - Brněnské letiště slaví podle svých představitelů úspěch. V prvním čtvrtletí odbavilo o 63 procenta více pasažérů než ve stejném období loňského roku. Podle vedení letiště za tím stojí nárůst počtu linek do zahraničí. V březnu se začalo létat do Moskvy a do Petrohradu a za pouhé dva měsíce spojení do těchto destinací je využilo celkem 14 tisíc cestujících. V prvním čtvrtletí to pak bylo více než 100 tisíc lidí.

"Je to jednoznačně trend, je to díky tomu, že jsme zavedli několik nových
pravidelných destinací, které se dřív nelétaly. Ať je to Řím, ať je to
Bergamo-Miláno, máme také dvě letiště v Londýně, která nalétáváme," uvedl
předseda představenstva Letiště Brno Jiří Filip. „Dnes jsme překročili čísla z roku 2008, která pro nás byla historicky nejsilnější,“ dodal.

Vytíženost letiště v Brně v poslední době stále roste. Nabídka zahraničních destinací z Brna je nyní největší v historii. Brno má pravidelné spojení s Londýnem, Bergamem-Milánem, Moskvou, od konce března s Petrohradem a
letištěm Fiumicino v Římě a nejméně na letní sezonu se španělským Alicante. Na léto byla ovšem zrušena linka do chorvatského Zadaru, která nebyla dostatečně využita.

Podle jihomoravského hejtmana Michala Haška se jedná o dalších
destinacích, například o Bruselu nebo Paříži. „Na stránkách belgického letiště Charleroi je anketa pro cestující, jaké nové linky by chtěli. A Brno vede před Talinem,“ popsal Filip.

Dopravci využili díry na trhu a nabízí cestu na východ

Pravidelné letecké linky z Brna

PRAHA - ČESKÁ REPUBLIKA
LONDÝN - SPOJENÉ KRÁLOVSTVÍ
MILÁNO/BERGAMO - ITÁLIE
ALICANTE - ŠPANĚLSKO
LONDÝN - SPOJENÉ KRÁLOVSTVÍ
ŘÍM/FIUMICINO - ITÁLIE
MOSKVA/DOMODĚDOVO - RUSKO
PETROHRAD - RUSKO

Na podzim se plánuje linka do Kyjeva, u níž už se čeká jen na přidělení obchodních práv. „Budeme jednat se společností Czechtourism, abychom propojili Brno jako významné studentské centrum v České republice také s jinými evropskými městy a budeme cílit speciálně na studenty vysokých škol. Jsme přesvědčeni, že do budoucna budou využívat stále více přímého leteckého spojení z Brna,“ dodal také hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek (ČSSD). Linku by měla provozovat letecká společnost Czech Connect Airlines (CCA), která už z Brna létá do Moskvy a do Petrohradu. „Chci přesunout většinu svých letů ze své domovské Ostravy do Brna,“ řekl dnes obchodní ředitel CCA Hubert Pikl.

Předseda představenstva a.s. Letiště Brno Jiří Filip uvedl, že zavedení už dva měsíce fungujících linek do Moskvy a Petrohradu nabízí cestujícím z Brna novou filozofii cestování. „Díky tomuto spojení a dohodám společnosti Czech Connect Airlines se otevírá zcela jiná dopravní cesta a navazující možnosti cestování dále na východ.“ O linku byl takový zájem, že její služby museli o jeden odletový den rozšířit.

Brněnské letiště loni přepravilo 396.589 lidí, což je asi desetinový pokles
proti roku 2009. Tehdy přepravilo 440.850 lidí. Letišti klesl počet
přepravených cestujících kvůli hospodářské krizi už od roku 2008, kdy
odbavilo 506.174 lidí.