Ivančice vybudují nové Muzeum Alfonse Muchy. Pomůže výtěžek z prodeje pohlednic

Vedení Ivančic na Brněnsku představilo plánovanou přeměnu nyní uzavřeného Památníku Alfonse Muchy na rozsáhlejší muzeum s multimediální interaktivní expozicí. Na rekonstrukci město použije výtěžek z prodeje limitované série pohlednic s dosud nezveřejněnou podobou Muchových skic.

Muzeum Alfonse Muchy by mělo podle představeného projektu nově sídlit nejen v celé budově současného památníku, ale i v sousední, kde je nyní odbor sociálních služeb města. „Tyto domy spojíme dohromady, plánujeme i částečné zastřešení nádvoří mezi nimi, aby tak vzniklo venkovní posezení pro kavárnu,“ popsala v prezentaci spoluautorka expozice Jana Vodičková.

Celá expozice umístěná ve dvou poschodích obou budov by měla zmapovat postupně jednotlivá období života slavného malíře od dětství až po jeho smrt v roce 1939. Prostor by mělo doplnit i zázemí pro dílnu či rukodělné aktivity nebo letní školy v muzeu a multifunkční místnost sloužící například přednáškám.

Jak uvedl místostarosta Ivančic Roman Sládek (nez.), rekonstrukce a přestavba podle tohoto záměru vyjde přibližně na šedesát milionů korun. Část sumy plánuje město vybrat pomocí limitované kolekce pohlednic s námětem Muchova posledního a nedokončeného díla –⁠ triptychu Tři věky.

Podklady pro tisk pohlednic poskytla Muchova nadace vedená potomky Alfonse Muchy. „Naše rodina a nadace udělají vše, abychom podpořili Ivančice v jakékoliv aktivitě, která podpoří odkaz jednoho z jejich nejslavnějších synů,“ uvedl Muchův pravnuk Marcus Mucha.

Video Události v regionech: Pět zajímavostí o Alfonsu Muchovi
video

Události v regionech: Pět zajímavostí o Alfonsi Muchovi

Zdroj: ČT, Twitter ČT

Pohlednice jako stírací losy

Pohlednice vytiskla Státní tiskárna cenin v limitovaném počtu dvacet tisíc kusů od každého z dílů triptychu, na zadní straně je stírací pole, ve kterém se jako výhra může ukrývat například láhev sektu Mucha Collection, unikátní monografie Alfonse Muchy, voucher na tisk repliky plakátu podle přání a jako hlavní cena osobní prohlídka bytu rodiny Muchových na Pražském hradě v doprovodu členů rodiny.

Pokud se podaří pohlednice do konce roku prodat, získá město patnáct milionů korun, které by do přestavby investovalo. Podle místostarosty Sládka město jedná také o příspěvku Jihomoravského kraje a bude žádat o podporu i ministerstvo kultury.

Památník Alfonse Muchy je aktuálně uzavřený, ve stejné budově sídlila i stálá expozice o životě dalšího ivančického rodáka Vladimíra Menšíka a Kulturní a informační centrum města. Expozice i kulturní centrum plánuje město přestěhovat do Besedního domu.