Strakonická teplárna přerušila v noci na sobotu dodávky tepla firmě Energo, s níž vede spor o platby. Společnost zásobuje kromě jiných i přes 250 bytů na sídlišti Šumavská. Lidé jsou tam bez tepla a teplé vody. Energo nemá jinou možnost, jak teplo zajistit, řekl jeho jednatel Roman Němeček. Dodávky přerušila teplárna firmě krátce už v lednu.
Strakonická teplárna opět přerušila dodávky firmě Energo, která zásobuje sídliště
Energo nemělo s teplárnou smlouvu. Návrh smlouvy teplárna Energu poslala. Mluvčí Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Michal Kebort uvedl, že teplárna tak splnila svou zákonnou povinnost.
Firma Energo do smlouvy podle Němečka v pátek doplnila chybějící výpovědní lhůtu a poslala ji teplárně podepsanou. Kopii mají podle Němečka radnice i ERÚ. Strakonický starosta Břetislav Hrdlička (Strakonická Veřejnost) ale uvedl, že smlouva, kterou jednatel Energa zveřejnil i na internetu, je falzifikát.
Podle Keborta se ERÚ zabývá situací na místě. Dále řekl, že dodávky tepla může obnovit jen teplárna a její většinový akcionář, jímž je město, které má v teplárně 77,3 procenta akcií.
Němeček podle starosty neříká pravdu. „My jsme dodávali tři čtvrtě roku, pořád není podepsaná smlouva, není zaplaceno, tohle vede ke krachu teplárny a poškození Strakonic. Souhlasím s tím, že to teplárna udělala, už to dál není možné. Topit lidem nemůžeme, nemáme licenci, abychom dodávali nad rámec dodávek, tu nám sebral ERÚ. Chtěl jsem, aby nám ji vrátili, ERÚ to odmítá. Volal jsem na ERÚ na pohotovost, tam mi řekli, že musím počkat do pondělka,“ řekl Hrdlička.
Kebort uvedl, že starosta telefonoval na vrátnici ERÚ. Dodal, že ERÚ nemůže nařídit dodávky tepla nad rámec licence, protože držitelem licence je Energo.
Němeček popisuje situaci jinak. „Smlouvu jsme dostali ve čtvrtek. Byla nepodepsaná, neúplná, přesto všechno jsme smlouvu včera (v pátek) podepsali a odeslali do teplárny a v kopii i na Energetický regulační úřad. Teplárna i přes tuto skutečnost večer dodávky tepla do sídliště uzavřela a v současné době neteče na sídlišti teplá voda a nejde ani vytápění. Tento zoufalý počin teplárny naprosto nechápeme. Jsem v kontaktu s lidmi na sídlišti, jedná se asi o 14 bytových domů,“ řekl Němeček.
Teplárna v pátek rozhodla, že ukončí dodávky všem, kteří nemají smlouvu, případně nemají zaplaceno, řekl generální ředitel teplárny Pavel Hřídel. Podle starosty vychází vedení firmy z podobných situací, jaké řešily společnosti E.ON nebo ČEZ.
Výzva k respektování předběžných opatření
ERÚ vyzval před časem obě firmy, aby respektovaly předběžné opatření, jež úřad vydal. Podle něj musí teplárna Energu dál dodávat a Energo za teplo platit. ERÚ nedávno rozhodl ve sporném řízení, že teplárna musí Energu předložit návrh nové smlouvy. Rozhodnutí je pravomocné.
Podle Němečka Energo teplárně nedluží. Vedení teplárny ale tvrdí, že jí Energo dluží, a to zhruba 4,5 milionu. Energo podle Hřídele uvádí, že za letošní leden až duben mu teplárna dluží přes 13 milionů.
Teplárna skončila v roce 2019 ve ztrátě po zdanění 33,3 milionu, tržby byly 316 milionů. Prodala 472,5 terajoulů tepla. Loni měla zisk EBITDA (zisk před zdaněním, odpisy a úrokovým zatížením) přes 67 milionů korun, uvedla na svém facebookovém profilu. Vytápí sedm tisíc domácností a desítky firem.