Výlohy a okna obchodů ve Štramberku zdobí tři desítky betlémů

Ve Štramberku na Novojičínsku je možné ve výlohách obchodů obdivovat místo zboží betlémy různých druhů. Za netradiční výstavou stojí sběratelé betlémů, manželé Jurákovi. Zejména propagací ji podpořilo i město.

V celém Česku se kvůli hygienickým opatřením ruší adventní trhy a vánoční akce. Města a obce ale hledají i jiné cesty, jak navodit vánoční atmosféru. Ve Štramberku na Novojičínsku dali manželé Jurákovi dohromady sbírku betlémů a vystavili je do výloh obchodů. Vánoce jsou jejich oblíbený svátek.

„Náročné to nebylo. I když posledních čtrnáct dnů před spuštěním výstavičky bylo intenzivnějších, museli jsme některé betlémy rozpohybovat, doplnit nějaké součástky, udělat na ně skříňky,“ popsala Dagmar Juráková.

Procházka s papírovým průvodcem

Dvouhodinová procházka městem s papírovým průvodcem začíná v Národním sadu u díla, které vytvořil místní řezbář. Pokračuje přes mechanický betlém v cukrárně, dále jsou vystaveny prvorepublikové betlémy a v minizoo je porcelánový. Celá trasa končí u místní dominanty, tedy u Štramberské trúby.

Celkem je na štramberské mapě betlémů třicet zastávek. „Když nás ta myšlenka napadla, tak jsme netušili, že se ta forma výstavy bude tak úžasně hodit. Lidé mohou jít bezpečně venku a dívat se do oken,“ podotkla paní Juráková.

S nápadem manželé obcházeli známé a místní obchodníky, zájem byl velký. Výlohy si zájemci sami dozdobili. „Když budou mít lidé chuť, tak tady se mohou občerstvit. Připravili jsme betlémské občerstvení, svařák, punč, medovinu, teplé nápoje, čaj, zatím s sebou,“ řekl majitel cukrárny U Hezounů Ladislav Hezký.

Tradičně bývaly betlémy v muzeu

Město akci podpořilo především propagací, ale také finančně. „Dříve tady byla tradice výstav betlémů v městském muzeu Zdeňka Buriana, které bylo v jiné budově. To je momentálně přestěhováno. K betlému jsme se sice chtěli v budoucnu vrátit, nicméně covidová doba nám nahrála na tuto myšlenku,“ vysvětlila vedoucí oddělení kultury Městského úřadu Štramberk Barbora Valná.

Stavění betlémů patří v Česku k nejstarším vánočním zvykům. Ty, které vytvořili v takzvaném Moravském Betlémě, mohou lidé obdivovat až do začátku února.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Nájemné v obecních bytech roste, přesto se o ty volné hlásí i dvacet zájemců

V obecních bytech se zvyšují nájmy. Rostou hlavně kvůli inflaci, dražší jsou ale i opravy a údržba. Zájem o nájemní bydlení ale stoupá a městské jednotky patří k nejlevnějším variantám.
před 7 hhodinami

Lhostejnost otevírá dveře násilí, zdůraznil při pietě v Letech šéf Senátu

Na pietním shromáždění u romského památníku v Letech u Písku se v neděli sešly desítky lidí, aby uctily památku obětí romského holocaustu na místě takzvaného cikánského tábora. Za druhé světové války tam zemřelo 335 lidí. Je to právě lhostejnost, která otevírá dveře k násilí, genocidě a holocaustu, řekl ve svém projevu při pietní akci předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS).
před 18 hhodinami

Dobrovolníci pokračují v záchraně areálu lázní Kyselka

Pokračuje snaha dobrovolníků zachránit zchátralé lázně Kyselka u Karlových Varů. Areál, který se později stal památkou, nechal na konci devatenáctého století vystavět podnikatel Heinrich Mattoni. Právě tamní prameny využívá výrobce minerální vody dodnes. Do věže Mattoniho vily by se za dva roky mohli podívat i návštěvníci. To ale záleží na rychlosti prací placených jen ze sponzorských darů a dotací.
10. 5. 2025

Bomby zničily babičce v Brně firmu i byt, vzpomíná Feld na druhou světovou válku

Při spojeneckém bombardování Brna v listopadu 1944 zničily bomby velkou část středu Brna. Šest tisíc lidí přišlo o přístřeší, téměř šest set obyvatel zahynulo. Všichni členové rodiny Feldových, kteří se schovali do krytu, přežili, ale babičce Josefa Felda zničily bomby firmu i byt. Jedna z nich byla dokonce časovaná, škodu dokončila o tři dny později. V domě už naštěstí nikdo nebyl.
10. 5. 2025

Muži, ženy i děti. V Rovensku pod Troskami vyvraždili před osmdesáti lety 356 lidí

V Rovensku pod Troskami v Českém ráji se před osmdesáti lety, 10. května 1945, odehrál jeden z nejhorších válečných zločinů na severu Čech. Sovětští vojáci s partyzány a některými místními tu u školy zastřelili celkem 365 neozbrojených německých vojáků, civilistů, žen a dětí. Pravděpodobným motivem byla msta.
10. 5. 2025

Papež Lev XIV. v minulosti pobýval i v Brně

Nový papež Lev XIV. (vlastním jménem Robert F. Prevost) navštívil Českou republiku v minulosti nejméně desetkrát. K brněnské diecézi má podle tamního biskupa Pavla Konzbula blízko. Konkrétně k augustiniánskému klášteru na Starém Brně, protože je členem řádu. Při výkonu funkce generálního převora řádu v Brně pobýval Prevost jako host někdejšího opata. Provinciál řádu Juan Provecho potvrdil, že se měl původně příští neděli v Praze účastnit biřmování.
10. 5. 2025

Vulgarity i kopanec do krku. Policisté se zabývají šikanou na jihu Moravy

Policie se zabývá případy šikany a napadení na Znojemsku. Videa ze dvou incidentů, ke kterým došlo v Miroslavi, kolují na sociálních sítích. Jedná se o konflikty mezi dětmi a mladistvými. Strážci zákona už totožnost účastníků potyček znají.
9. 5. 2025

Partyzánům na Slovensku dělala spojku desetiletá Ernestina Švorcová

Důležitou součástí protifašistického boje v Česku i na Slovensku byl partyzánský odboj. V deseti letech se stala spojkou partyzánů na Slovensku Ernestina Švorcová. Její otec působil v odboji, tři dny před válkou ho zatklo gestapo, domů už se nikdy nevrátil. Válečná veteránka dnes žije v Bechyni.
9. 5. 2025
Načítání...