Bezzásahová zóna NP Šumava se asi rozšíří. Nový plán musí schválit ministerstvo a rada parku

Bezzásahová plocha šumavského národního parku by v roce 2060 měla dosáhnout tří čtvrtin jeho rozlohy. K tomuto stavu park směřuje na základě zásad péče, které by měly platit od příštího roku. Navrhovaný dokument ještě musí schválit Rada Národního parku Šumava a následně také ministerstvo životního prostředí.

Přirozená obnova lesa na Šumavě
Zdroj: ČTK Autor: Václav Pancer

Podle ředitele šumavského národního parku Pavla Hubeného by „zásady péče“ umožnily naplňování dlouhodobé vize na Šumavě. „Cílem je na většině území uvolnit přírodní procesy a na jasně definované části se trvale starat o ekosystémy s cílem vysoké druhové rozmanitosti,“ řekl Hubený.

Podle něj zásady péče definují, jak dosáhnout nastavené zonace území. Od letošního března je NP Šumava rozdělen do čtyř zón. V té s nejpřísnějším režimem ochrany přírody se nachází 27,7 procenta území. Jedná se o plochu určenou pro nerušený průběh přírodních procesů.

Na opačném pólu zonace je takzvaná kulturní krajina, do níž spadají hlavně osídlené části Šumavy. Momentálně zóna kulturní krajiny zabírá 1,2 procenta národního parku. Stejnou rozlohu by měla mít i v roce 2060.

Nyní navrhované zásady péče mají platnost na 20 let. „Jejich dlouhodobým cílem je ale rok 2060, kdy bychom právě chtěli mít bezzásahové území na 75 procentech parku,“ podotkl Hubený. K navrženým zásadám péče se ode dneška po dva měsíce může vyjadřovat veřejnost.

Šumavský národní park vznikl v roce 1991 a rozkládá se na ploše více než 680 kilometrů čtverečních na území Jihočeského a Plzeňského kraje.