Povodeň ho připravila o ženu a zničila dům. Rodině policisty ze Šumvaldu poslali lidé 1,5 milionu

Téměř sedmnáct set dárců z celé České republiky se zapojilo do sbírky, která byla vyhlášena pod záštitou Křesťanské policejní asociace na pomoc policistovi Petru Večeřovi. Při ničivé povodni na začátku června v Šumvaldu přišel o manželku a voda mu poničila dům. Kolegové mu předali částku přes jeden a půl milionu korun.

Následky povodně v Šumvaldu
Zdroj: ČTK Autor: Luděk Peřina

Pouze díry od naplavených klád v omítce připomínají zvenčí ničivé povodně na rodinném domě policisty Petra Večeři v místní části Šumvaldu Břevenci. Dům postižený katastrofálními bleskovými záplavami je už vyčištěný od nánosů bahna a nahromaděných klád. Smutek ale přetrvává, v přízemí totiž zemřela při povodni jeho manželka, matka dvou dětí.

Kolegové se snažili zmírnit jeho ztrátu alespoň finančně. Na pomoc rodině přispívali lidé z celé republiky. Dojatému muži předali výtěžek veřejné sbírky ve výši 1,5 milionu korun. „Takovou částku jsem vůbec nečekal. Jsem překvapený, že se najde taková solidarita lidí a přispějí v takovém ohromném množství. Peníze půjdou na opravu domu, na obnovu infrastruktury a hlavně pomohou mým dětem,“ řekl policista.

Sbírka byla vyhlášena pod záštitou Křesťanské policejní asociace. „Doufáme, že to pomůže. Ta solidarita šla napříč společností. Byli to policisté, důchodci, firmy, občané, kteří se rozhodli, že pomohou,“ uvedl předseda asociace Jiří Ignác Laňka.

Předání symbolického šeku Petru Večeřovi
Zdroj: ČTK
Autor: Luděk Peřina

Do pěti vteřin byla místnost zaplavená až po strop

Následky povodní Petr Večeřa za vydatné pomoci kolegů a přátel odklízel několik týdnů. Ačkoliv jsou stopy po povodni u jeho domu již téměř zameteny, při pohledu na okno v přízemí se nemůže ubránit vzpomínkám. „Toto okno prasklo. A do domu, kde jsme se cítili v bezpečí, naráz vnikla masa vody a klády a vše zaplavila. Bylo to strašně rychlé, všechny místnosti se zaplnily až po strop,“ popsal Večeřa.

V osudný okamžik byla osmačtyřicetiletá žena v přízemí, stejně jako její muž a synovec. Žena, kadeřnice, si v té chvíli přendávala věci ze spodních šuplíků navrch, aby je voda nezaplavila. Vlna se v té chvíli ale již valila do místnosti a muž se synovcem vylomili dveře.

„Držel jsem se schodiště, řval jsem na něho, ať mi podá ruku. Vodu jsme měli již nad prsa. V momentě, když jsem ho vtáhl za sebe, prasklo okno a manželka, která stála za ním, už nestačila udělat vůbec nic. Pět vteřin nám chybělo, abychom si podali další ruku. Do pěti vteřin byla místnost zaplavena po strop. V té chvíli jsem věděl, že jsem o ženu přišel nenávratně,“ popsal muž.

Most před domem podle jeho odhadů zadržel až osmdesát metrů krychlových vody a hladina se zvedla kvůli nahromaděným kládám o dva a půl metru.

S každým deštěm stoupá v obci nervozita

S následky povodní dodnes bojuje i samotná obec. V ulicích stojí cisterny s pitnou vodou a studny, na kterých jsou lidé závislí, stále ještě nejsou v provozu. „Před týdnem se dokončilo poslední čištění zasažených studní, je jich téměř pět set. Příští týden by se měl uskutečnit hromadný odběr vzorků vody,“ řekl starosta Šumvaldu Josef Šenk (ODS).

Obec se pustila též do prací na toku, který Šumvaldem vede; stále se také třídí skládky. „S každým deštivým počasím je ta nervozita velká. Někdo se bude bát už do konce života. Teď už to není otázka jestli, ale kdy a kde. Protože už nikdo si nemůže myslet, že u nás se to nemůže stát,“ uzavřel starosta Šumvaldu.