Masarykova univerzita otevírá obor kyberbezpečnost. Odborníků je nedostatek

Fakulta informatiky Masarykovy univerzity (MU) v Brně otevírá od nadcházejícího akademického roku nový obor nazvaný Kyberbezpečnost. Studenti se do něj mohou hlásit do konce srpna v dodatečném přijímacím řízení. Fakulta otevřením nově akreditovaného oboru reaguje na nedostatek lidí na trhu práce, kteří se na kyberbezpečnost zaměřují.

Kybernetický polygon
Zdroj: ČTK Autor: Václav Šálek

Do prvního ročníku oboru kyberbezpečnosti by letos mělo nastoupit třicet studentů, v dalších letech to bude více. Absolventi tříletého bakalářského programu mohou nastoupit do praxe například jako správci systému, provozovatelé bezpečnostního operačního střediska nebo členové bezpečnostních týmů CSIRT, softwaroví inženýři bezpečnostních aplikací a podnikových systémů i jako školící pracovníci nebo asistenti manažerů kyberbezpečnosti.

Poptávka po odbornících na kyberbezpečnost je obrovská

„V Evropě je poptávka po stovkách tisíc lidí, kteří jsou schopni zastávat pracovní místa v této oblasti. Celosvětově se mluví až o téměř dvou milionech volných pracovních míst. Kvalitní vzdělávání v oblasti kyberbezpečnosti je proto zásadní. My jej navíc budujeme jako unikátní multidisciplinární program bezprostředně propojený s praxí,“ uvedl garant nového programu na Fakultě informatiky Masarykovy univerzity Tomáš Pitner.

Program je akreditovaný jako profesní, což znamená, že jeho velkou část tvoří stáže ve veřejných institucích i u komerčních partnerů. S jejich skladbou pomáhal mimo jiné Dušan Navrátil, bývalý ředitel a zakladatel Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost, který dnes působí na expertní pozici právě na Fakultě informatiky MU.

Právo, bezpečnost i mezinárodní vztahy

Kromě samotné informatiky získají absolventi znalosti i z dalších oborů, jako je právní úprava informatické bezpečnosti, mezinárodní vztahy nebo bezpečnost obecně. „Kyberbezpečnostní problémy často nevznikají proto, že by hackeři měli jenom ekonomicky zištné záměry. Útoky dnes mají i geopolitické pozadí, stojí za nimi státní aktéři, a také v tom je proto nutné se orientovat,“ dodal Pitner.

Fakulta informatiky MU byla založena jako první ryze informatická fakulta v Česku v roce 1994. Aktuálně na ní studuje asi 1600 vysokoškoláků v 19 studijních programech. Masarykova univerzita je podle počtu studentů druhou největší školou v České republice, má deset fakult, nejmladší z nich je Fakulta sportovních studií založená v roce 2002. Od letošního července se pod Masyrykovu univerzitu přesunula i farmaceutická fakulta z Veterinární a farmaceutické univerzity.