K 1. červenci přejde na Masarykovu univerzitu osm set studentů a sto padesát zaměstnanců. Podle děkanky Radky Opatřilové drtivá většina z nich změnu vítá. „Vnímám to jako skok do 21. století,“ řekla děkanka Farmaceutické fakulty.
„Tohle je pro studenty velká výhoda. Budeme si moci zapsat předměty i z jiných fakult, a tudíž si rozšiřovat obzory v různých oblastech, ať už na přírodovědecké, nebo na lékařské fakultě a podobně. Zároveň také se nám rozšíří možnosti pravděpodobně i vyjet na Erasmus,“ popsala studentka Kateřina Valentová.
Do kampusu se studenti přestěhují až za čas
V nejbližších letech se studium farmacie bude nadále odehrávat v areálu veteriny na Palackého třídě. Masarykova univerzita si tam pronajme tři budovy farmaceutické fakulty přibližně za dvaadvacet milionů korun ročně. Za šestatřicet milionů korun odkoupí také přístroje používané pro výuku a výzkum.
„Úzké propojení těchto disciplín je důležité pro rozvoj personalizované medicíny, která povede ke zlepšení zdraví a kvality života naší společnosti, jež bude v blízké budoucnosti čelit velkým výzvám v souvislosti se změnou věkové struktury obyvatelstva,“ uvedl rektor Masarykovy univerzity Martin Bareš.
Farmaceuti věří i v další spolupráci s veterinou
Farmaceutická témata ale mají podle Bareše přesahy i do humanitních a informatických studijních programů. Opatřilová zároveň věří, že se po přesunu fakulty nepřeruší spolupráce s veterinárními lékaři na Veterinární a farmaceutické univerzitě.
V nadcházejících týdnech očekává Masarykova univerzita rozhodnutí o akreditaci studijních programů na nové fakultě. Uchazeči o studium pocítí změnu minimálně. Aktuální přijímací řízení se odehraje ještě na VFU, úspěšní zájemci už nastoupí na Farmaceutickou fakultu Masarykovy univerzity. Fakultu stejného jména a zaměření měla druhá největší univerzita v Česku už v letech 1952 až 1960.