Šelma v Brdech. Fotopast zachytila rysa ostrovida

V Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Brdy se letos objevil rys ostrovid. V lednu ho zachytila fotopast, počátkem minulého týdne byly nalezeny stopy zvířete ve sněhu. Je pravděpodobné, že rysové Brdy navštěvují každoročně, informovala mluvčí Agentury ochrany přírody a krajiny ČR Karolína Šůlová, lednový výskyt je totiž již několikátý.

Rys ostrovid zachycený fotopastí v brdských lesích
Zdroj: CHKO Brdy

Rys ostrovid patří mezi skrytě žijící druhy, v únoru a březnu přicházejí samice do říje a samci za nimi podnikají výpravy na vzdálenost desítek kilometrů. Začátkem jara se také osamostatňují koťata a hledají si vlastní domov. To byl zřejmě i případ jedince zaznamenaného v Brdech.

Snímek z fotopasti nainstalované díky mezinárodnímu projektu 3Lynx byl porovnán se stovkami fotografií rysů z nejbližší oblasti jejich trvalého výskytu, tedy ze Šumavy – zvíře se ale identifikovat nepodařilo, na základě fotografie nešlo ani určit pohlaví.

O trvalém výskytu zatím nejsou důkazy

„K zaznamenání přítomnosti rysů je třeba dostatek místních znalostí i pověstného štěstí. Vloni do oblasti zavítal mladý rysí samec Fabián, který se posléze opět vrátil na Šumavu,“ doplňuje Martin Strnad z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, který se výzkumu v projektu 3Lynx věnuje. Podle něj je pravděpodobné, že Brdy rysové navštěvují každoročně, avšak zatím nejsou důkazy o trvalém výskytu.

Arcibiskupství pražské, které v jihobrdských lesích působí, vnímá rysa jako významnou složku zdejšího ekosystému a monitoring šelmy podporuje.

„Začátkem ledna spatřil člen týmu polesí Rožmitál rysa při pochůzce. O této skutečnosti jsem následně informoval vedoucího správy CHKO Brdy, který zajistil instalaci dalších fotopastí. Že je rys zřejmě stálým obyvatelem lesů, naznačuje i nalezení jeho stop ve sněhu v pondělí 23. března,“ uvedl vedoucí polesí Rožmitál Josef Hrdina z Arcibiskupství pražského.