Olomoucká laboratoř začala s testováním vzorků s podezřením na koronavirus. Zvládne jich až tisíc denně

Olomoucká laboratoř experimentální medicíny spustila rozsáhlé testování vzorků s podezřením na koronavirus s kapacitou až tisíc vzorků denně. To je nejvíc v zemi. Pracoviště tak zvýší dosavadní počet výsledků testovaných lidí. Kromě vzorků pacientů z Olomouckého kraje sem budou v případě volné kapacity mířit i odběry ze sousedních krajů.

Ilustrační fotografie
Zdroj: ČTK/AP Autor: Denis Balibouse

Vědci měli začít s testováním původně v pondělí, čekali ale ještě na poslední potřebnou chemikálii, která dorazila v úterý. Za sebou už mají i kontroly pozitivních vzorků od Státního zdravotního ústavu, ode dneška přijímají odběry z terénu. „Jsme momentálně nejkapacitnější pracoviště v republice,“ poznamenal Peter Vanek z Ústavu molekulární a translační medicíny.

Vybavení umožní testovat stovky vzorků naráz

Laboratoř, která je součástí olomoucké lékařské fakulty, získala povolení k testování od Státního zdravotního ústavu v Praze minulý týden ve středu. K dispozici mají vědci velkokapacitní zařízení na izolaci a genotypizaci nového koronaviru.

Velká kapacita testování Olomouci podle Petera Vanka umožňuje především automatizace procesů. Vědci dokážou pomocí přístrojů zpracovávat i několik stovek vzorků naráz. Na testování budou pracovat týmy vědeckých pracovníků. Podle ředitele ústavu Mariána Hajdúcha se zapojili vědci a techničtí i administrativní pracovníci z dalších dvou vědeckých center místní univerzity.

Počítají i s testováním samoplátců 

Do laboratoře experimentální medicíny zamíří především vzorky lidí z Olomouckého kraje. V případě volné kapacity pomohou odborníci i laboratořím z okolních krajů, které jsou zahlceny. „To je i jeden z důvodů, proč jsme se rozhodli do toho jít. Je to i společenská odpovědnost, když máme přístrojové vybavení a jsme schopni to dělat, tak chceme v této věci pomoci,“ dodal Peter Vanek.

V první linii budou vědci testovat vzorky indikovaných pacientů, tedy těch, o jejichž odběrech rozhodli hygienici nebo praktičtí lékaři, k nimž budou putovat také výsledky. Později by chtěli dát prostor samoplátcům, kterým budou posílat výsledky SMS zprávou, kde bude také odkaz na stránku s unikátním kódem; zde si budou moci stáhnout podrobnější výsledky.

Počet odběrů v Olomouckém kraji roste, umožnila to i nová mobilní odběrová místa zřízená v areálu fakultní, prostějovské a šumperské nemocnice. Zdravotníci tam dosud vzali vzorky desítkám lidí, kteří přicházejí na pokyn hygieniků či praktických lékařů. Například zdravotníci Nemocnice Šumperk podle její mluvčí Hany Hanke takto vyšetřili v úterý 15 lidí. „Do mobilního odběrového místa u Nemocnice Prostějov si přišlo nechat odebrat vzorky v úterý 18 osob a v pondělí 29 osob,“ řekla mluvčí nemocnice Radka Miloševská. V odběrovém stanu u fakultní nemocnice jsou to podle mluvčího Adama Fritschera denně desítky vzorků, přičemž jejich počet má zatím stoupající tendenci. Odběrové místo je také u Vojenské nemocnice v Olomouci a za pacienty přijíždějí také dvě posádky zdravotníků.