Nemysleli na Vánoce, chtěli bojovat. Mladíci z Moutnic před 80 lety utekli za hranice

V období adventu si v Moutnicích na Brněnsku připomínají osudy šesti mladíků, kteří se před 80 lety chystali překonat hranice okupované republiky a v zahraniční armádě bojovat proti nacistickému Německu. Dvěma z nich se to nepodařilo a skončili v koncentračním táboře Mauthausen, do zahraničí se dostali čtyři, dva padli jako letci bombardovací perutě RAF.

V prosinci roku 1939 nepřemýšlelo šest kamarádů z Moutnic nad Vánocemi, ale nad tím, že opustí rodiny a budou bojovat za osvobození vlasti. Odešli a s nikým se nerozloučili.

„Do Francie dorazili čtyři. Dvěma se přechod nevydařil, byli zadrženi a skončili v koncentračním táboře, ale oba měli to štěstí, že válku přežili a vrátili se domů,“ popsal syn veterána Aloise Dohnálka a místostarosta Moutnic Rostislav Dohnálek (KDU-ČSL).

3 minuty
Události: Moutnice na Brněnsku si připomínají 80 let od útěku místních mladíků
Zdroj: ČT24

Ti, kterým se podařilo překročit hranice, se nejdřív dostali takzvanou balkánskou cestou do Bejrútu, pak do Francie a nakonec do Anglie. Alois Dohnálek bojoval v Československé Samostatné obrněné brigádě v Anglii a vrátil se po válce domů. Vrátil se i Jan Buchta, který spolu s Rudolfem Maškem a Františkem Havránkem bojoval u 311. bombardovací perutě RAF. František Havránek padl v prosinci 1944 v akci nad Skotskem, Rudolf Mašek při bombardování Brém v lednu 1942.

Mladíky ovlivnil vlastenecký ředitel školy

V Moutnicích připomínají místní hrdiny pamětní desky hned na několika místech. Před Vánocemi u nich lidé pravidelně pokládají věnce a zapalují svíčky. „Jak se to tak stane, že zrovna šest lidí, kteří se rozhodnou bojovat za vlast, pochází z jedné malinké obce? Ve svých vzpomínkách uváděli, že na ně měla velký vliv škola a práce tehdejšího ředitele, který byl velký vlastenec,“ řekl místostarosta Dohnálek.

Čtyři mladíci, kteří přežili, se po konci války scházeli, o svých zkušenostech prý ale s rodinou příliš nemluvili. Po roce 1948 byli navíc všichni pod dozorem státní bezpečnosti. Uznání se dočkali až po pádu komunismu. Rostislav Dohnálek se před třinácti lety, po smrti svého otce, rozhodl na počest všech vytvořit expozici. Fotografie, deníky, medaile a uniformy poskytli příbuzní válečných hrdinů. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Státní památky nabízí na Velký pátek mimořádný program

Na Velký pátek letos připadl Mezinárodní den památek a sídel. Mnohé státní hrady a zámky při této příležitosti připravily mimořádný program. Nejde jen o prohlídky, ale také o výtvarnou soutěž nebo o výpravu s indiciemi, sdělila mluvčí Národního památkového ústavu (NPÚ) Blanka Černá.
07:46Aktualizovánopřed 6 mminutami

Za týrání psa udělil soud muži trest dvou roků vězení

Okresní soud v Uherském Hradišti vyměřil kvůli týrání psa Martinu Tomaštíkovi trest dvou roků vězení, na pět let má zákaz chování zvířat. Verdikt je zatím nepravomocný. Muž nechal zvíře dlouhodobě o hladu a bez vody v prázdném bytě. Pes z posledních sil vyskočil na okno opuštěného bytu, kde si ho všimli sousedé. Nyní je v péči chovatelky.
před 10 hhodinami

Před 80 lety se v Plzni rozpoutalo válečné inferno. Město zasáhlo ničivé bombardování

Před osmdesáti lety zažila Plzeň rozsáhlé bombardování. Britské Královské letectvo chtělo zničit především seřaďovací nádraží, ale silně poškozené byly i okolní části Plzně. Obětí byly stovky. Šlo o nejmohutnější a nejtragičtější nálet za celou druhou světovou válku v západočeské metropoli.
před 11 hhodinami

Plísně, prošlé potraviny či nepořádek, vytýká hygiena školním jídelnám

Hygienici pravidelně kontrolují školní jídelny a kuchyně a pravidelně nacházejí stejná pochybení. Nejčastěji dávají pokuty za špatné postupy, nepořádek, plísně nebo nedostatečnou osobní hygienu zaměstnanců. Stále se opakujícím problémem jsou také přesolená jídla.
před 15 hhodinami

Čtení provází fantazie i nešvary, ukazují v Brně divadlo a výstava

Knihy se staly tématem hned dvou kulturních novinek z Brna. Jak inscenace pro děti Berta mezi řádky v divadle Polárka, tak výstava Člověk čtoucí v Památníku písemnictví se snaží návštěvníkům ukázat, jak je literatura v lidském životě důležitá. A také prozrazuje, že některé čtenářské nešvary se nemění ani po stoletích.
před 21 hhodinami

Praha bude kvůli žloutence očkovat sociální pracovníky i více dezinfikovat MHD

Případů žloutenky typu A dál přibývá. Hygienici od začátku roku evidují 392 případů. Loni touhle dobou to byly jen desítky. Podle Státního zdravotního ústavu jde ale jen o špičku ledovce, devadesát procent lidí je bezpříznakových. Nejvíc případů je v Moravskoslezském a Středočeském kraji a v Praze. Právě v hlavním městě hygienici připravují očkování vybraných skupin. Dopravní podnik opět, jako za covidu, důkladněji dezinfikuje vozy.
včera v 05:30

Ve Šternberku na Olomoucku se tvoří mnohakilometrové kolony kvůli opravě silnice

Ve Šternberku na Olomoucku se kvůli opravě silnice první třídy tvoří několikakilometrové kolony, řidiči nabírají i více než hodinové zpoždění. Ředitelství silnic a dálnic trasu nechává opravit kvůli poškozenému asfaltu. Nepříjemnosti tak řeší i některé místní firmy a stovky jejich zaměstnanců. Městu zatím chybí obchvat, který by se měl začít stavět za rok.
16. 4. 2025

Dohra po požáru. Za nelegální zahrádku v Mostě padla pokuta 20 tisíc, píše MfD

Za nepovolenou restaurační zahrádku v Mostě, kde si lednový požár vyžádal sedm obětí, padla pokuta dvacet tisíc korun. Sankce za černou stavbu přitom mohla být až milion, přestupek je ale po šestnácti letech, kdy přístřešek u restaurace stál, promlčený, napsala středeční Mladá fronta DNES (MfD). Stavební úřad v prohlášení uvedl, že pokuta je za užívání stavby bez kolaudačního rozhodnutí.
16. 4. 2025Aktualizováno16. 4. 2025
Načítání...