Trenér plavání dostal v případu střelby u školy podmínku. Odzbrojil muže a s jeho zbraní ho postřelil

Krajský soud v Brně uložil v případu loňské střelby poblíž základní školy v Brně-Žabovřeskách trenérovi plavání Petru Haškovi podmíněný trest. Obžalován byl z pokusu o zabití muže, kterému předtím vzal jeho vlastní zbraň. Jde o druhý proces, který se týká stejné události. V prvním dostal majitel legálně držené zbraně Zdeněk Polák podmínku za výtržnictví.

Událost se odehrála loni v březnu, Zdeněk Polák vedl do školy dítě na plavání a dostal se do sporu s trenérem. Polák chtěl, aby jeho syn mohl čekat na lekci uvnitř budovy, personál ho ale poslal ven, což Poláka rozčílilo. Podle svědků začal před školou nadávat, hádal se s trenérem Petrem Haškem, pak vytáhl legálně drženou zbraň a třikrát z ní vystřelil.

Zdeněk Polák už dříve uvedl, že trenér Hašek proti němu vystoupil v „bojovém postoji“, že z něj měl strach a chtěl ho varovat. Hašek vypověděl, že po výstřelech do vzduchu Polák zamířil i na jeho hlavu, ale minul. Snažil se ho přemoct a odzbrojit, což se mu povedlo, potyčku ukončil výstřelem na hrudník Poláka.

Trenér vystřelil podle soudu ve stresu

Žalobce navrhoval Petru Haškovi tříletý trest vězení. Podle obhajoby byl ale obžalovaný při střelbě ve stavu, kdy si nebyl vědom toho, co dělá, a nebyl schopný racionálně uvažovat. Navrhla, aby soud čin kvalifikoval jako skutkový omyl, kdy obžalovaný nevěděl, že jde o skutečnou zbraň, nebo aby ho zprostil obžaloby.

Soud nakonec Petru Haškovi vyměřil tři roky podmíněně s odkladem na pět let. „U obžalovaného došlo k akutní reakci na stres s neschopností se rozumově orientovat,“ uvedl předseda senátu Aleš Novotný. Soudce uvedl, že podmíněný trest byl hraniční. Ve prospěch obžalovaného mluvilo to, že se věnuje péči o děti, vystupuje normálně a není předpoklad, že by obdobné jednání opakoval.

„Soud má za to, že by nikomu nic nepřineslo, kdyby tato osoba skončila ve výkonu trestu. V jeho případě by nepodmíněný trest byl zbytečně, nepřiměřeně přísný,“ vysvětlil soudce.

Petr Hašek také musí Zdeňku Polákovi uhradit jako náhradu nemajetkové újmy asi sto osmdesát tisíc korun, dalšího víc než půl milionu zdravotní pojišťovně. Polák a pojišťovna žádali dvojnásobek částek. Podle soudu ale právě Polák situaci vytvořil, takže z jeho strany šlo o spoluzavinění.

Podmínku dostal i majitel zbraně

O potrestání majitele zbraně rozhodl soud už dřív. Zdeňku Polákovi uložil podmínku za výtržnictví. V druhém soudním procesu si muži vyměnili role obžalovaného a poškozeného.

„Nejsem typ, který by chtěl někomu ublížit, zvlášť když celý život pomáhám jiným,“ řekl už dřív v závěrečné řeči Petr Hašek. Vysvětlil, že měl strach o svůj život a také o životy dětí v okolí. Polákovi se několikrát omluvil.

„Vycházíme z toho, že šlo o nutnou obranu, protože i jak bylo panem soudcem řečeno, útok začal poškozený. Ta pistole nebyla mého klienta, ale byla poškozeného,“ komentoval rozsudek Haškův obhájce Karel Schelle. Doplnil, že proti rozsudku se obžalovaný pravděpodobně odvolá.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Hasiči lokalizovali požár lesa na Jihlavsku

Hasiči v pátek zasahovali u požáru lesa v lokalitě Hutě, místní části obce Cejle na Jihlavsku. Vyhlásili třetí ze čtyř stupňů požárního poplachu a plameny hasili i z vrtulníku. Požár zasáhl asi tříhektarovou plochu a způsobil škodu 150 tisíc korun, uvedla mluvčí hasičů Petra Musilová.
13:03Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Elektrárna Opatovice získala povolení stavby pro spalovnu v katastru Čeperky

Elektrárna Opatovice získala povolení stavby pro zařízení na energetické využití odpadu (ZEVO). Spalovnu chce postavit v katastru obce Čeperka, sdělila mluvčí elektrárny Hana Počtová. Povolení vydal Dopravní a energetický úřad ministerstva průmyslu a obchodu, záměr již dříve získal kladné posouzení vlivu na životní prostředí (EIA). Čeperka proti němu dlouhodobě vystupuje a zvažuje odvolání. Náklady se odhadují na sedm miliard korun.
13:22Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Strojvůdce kvůli loňské srážce vlaků v Praze dostal podmínku a zákaz řízení

Strojvůdce jednoho z vlaků, které se loni v září srazily v pražské Libni, potrestal soud odnětím svobody na osm měsíců s podmíněným odkladem na tři a půl roku a pokutou téměř osmdesát tisíc korun. Soud mu zároveň zakázal na čtyři a půl roku řízení motorových vozidel, včetně vlaků a dalších hromadných dopravních prostředků, zjistila ČT. Bezprostředně po nehodě prokázala dechová zkouška u strojvůdce přítomnost alkoholu. Rozhodnutí soudu je pravomocné. Nehodu stále vyšetřuje policie i Drážní inspekce.
před 4 hhodinami

Segregace ve školách trvá. Odpovědnost mají obce, potřebují ale podporu státu

V Česku stále trvá vyčleňování romských dětí ve školství. Nadále existuje víc než 130 segregovaných škol, z toho v 78 z nich romské děti tvoří víc než polovinu žactva, vyplývá podle studie PAQ Research z odhadů ministerstva školství. Segregované školy se nacházejí ve většině krajů a situace se v poslední dekádě výrazně nemění.
před 7 hhodinami

Zájem měst o dotaci na ekologickou MHD překonal nabízenou částku

O dotaci ze Státního fondu životního prostředí (SFŽP) na nákup ekologických autobusů nebo tramvají za první týden výzvy požádalo už devatenáct dopravních podniků. Jak SFŽP uvedl pro Českou televizi, objem žádostí už přesáhl osm miliard korun. To je o asi miliardu více než vyčleněná částka. Podle oslovených dopravních podniků dotace pomohou nejen s nákupem elektrobusů a tramvají, ale také s rozšířením trolejbusové dopravy.
před 10 hhodinami

Nepozornost chodců mnohdy končí střetem s tramvají

Devatenáct chodců skončilo za první tři měsíce letošního roku pod koly pražských tramvají, o čtvrtinu méně než loni. Na rozdíl od loňska při tom zatím nikdo nezemřel. Téměř polovina srážek se stala na vyznačených přechodech. Příčinou je často nepozornost i to, že si chodci mylně myslí, že mají před tramvají absolutní přednost. Roli podle dopravního podniku hrají i mobily a sluchátka chodců. Přibývá ale také zraněných ve vozech. Ze statistik vyplývá, že častěji pod koly tramvají končí muži. A přibylo také sražených dětí.
před 12 hhodinami

Pokuta za jízdu načerno by mohla stoupnout až na dva a půl tisíce

Černým pasažérům může hrozit pokuta až ve výši dva a půl tisíce korun. Její novou maximální výši umožňuje novela zákona o silničním provozu, kterou schválil ve středu senát. Nyní čeká na podpis prezidenta. Podle mluvčího resortu dopravy Františka Jemelky by nový strop přirážky mohly dopravní podniky zohlednit od července. Sdružení dopravních podniků (SDP) změny vítá, velká města v Česku podle něj o zvýšení horního limitu pokuty uvažují.
před 19 hhodinami

Dezinfekce kvůli prevenci slintavky už vyšla na 4,5 milionu

Mimořádné výdaje za dezinfekci nákladních aut na hranicích už jsou v milionech korun. Státní veterinární správa (SVS) jí nakoupila zatím zhruba za čtyři a půl milionu. Opatření má zamezit rozšíření slintavky a kulhavky do tuzemských chovů. Onemocnění zatím testy v Česku nepotvrdily. Negativních bylo přes 130 vzorků mléka. Veterináři ho odebírají dvakrát týdně z vybraných jihomoravských chovů.
před 20 hhodinami
Načítání...