Jeseník nad Odrou prodává povodňové domy. Nájemníci ale částku přes jeden milion korun platit nechtějí

3 minuty
Jeseník nad Odrou prodává povodňové domy. Lidé s cenou jeden milion korun nesouhlasí
Zdroj: ČT24

Jeseník nad Odrou na Novojičínsku plánuje prodat povodňové domy, které pro obyvatele postavil před deseti lety jako náhradní bydlení za objekty zničené velkou vodou. Po nájemnících obec žádá 1,1 milionu, vzhledem ke kvalitě staveb to však některým přijde příliš – a navrhují prodejní cenu zhruba o dvě stě tisíc nižší.

Obyvatelé povodňových domů v Jeseníku nad Odrou poukazují na nekvalitně odvedenou práci při jejich stavbě. Zničené jsou například štíty budov nebo venkovní schodiště a potíže hlásí i v interiérech. 

„Největší problémy v těch domech jsou asi koupelny, sprchové kouty, přes které teče voda na podlahu. Manžel už to několikrát silikonoval, pořád se to opravuje,“ řekla jedna z nájemnic povodňového domku Lenka Machýčková. 

Někteří nájemníci domů sice říkají, že cena 1,1 milionu korun není vysoká, ale pro většinu z nich, kteří jsou už ve vyšším věku, je taková částka problém. Pravděpodobně by totiž už nedosáhli na hypotéku.

Navíc tvrdí, že do domů už za deset let investovali nemalé peníze, někteří až milion korun. „Kdybychom věděli tenkrát, co s námi zamýšlí za deset let, tak by si ty klíče nikdo nevzal,“ řekla nájemnice Radka Šrubařová.

Nájemníci: Za 900 tisíc je koupíme

V souvislosti se stavem povodňových domů v Jeseníku nad Odrou požadují nájemníci cenu o 200 tisíc korun nižší. Vedení obce však tvrdí, že sníženou částku jim už nabídlo, protože tržní cena se pohybuje kolem 2,5 milionu korun.  

Já neříkám, že ti lidé tam nic neudělali, ale máme tady prostě nějakou cenu, která je daná soudním znalcem, a my ji budeme respektovat.
Tomáš Machýček
starosta Jeseníku nad Odrou

Někteří nájemníci však s nabídnutou cenou souhlasí. Podle starosty Tomáše Machýčka (SNK) už pět rodin z celkových patnácti podalo oficiální žádost na odkoupení nemovitostí. Prodej však zatím neumožňuje legislativa, takzvaná vázací doba uplyne až 21. prosince letošního roku. Ta přitom běžně trvá až dvacet let, obec však požádala o výjimku. 

„Ty domy vznikaly za určité situace a mají určitou kvalitu. Jeseník nad Odrou má 57 bytových jednotek a nevidím důvod, proč bychom měli takové množství spravovat,“ řekl starosta. Cenou se ještě bude zabývat zářijové zastupitelstvo. Definitivní rozhodnutí ale musí padnout do prosince příštího roku. Zda by obec byla ochotna nabídnout domy i někomu jinému, zatím starosta neví. 

Podle redaktorky ČT Pavly Krůčkové vznikly domy po povodni v červnu 2009, která tehdy způsobila škodu přes 400 milionů a zaplavila třetinu všech domů. Desítku novostaveb si nájemníci převzali ještě v prosinci toho roku. Náklady na ně pokryla státní dotace, příspěvek kraje a také obecní rozpočet. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Nový dokument mapuje osudy vězeňkyň na Cejlu

Unikátní snímek mapující osudy vězeňkyň v brněnské věznici na Cejlu uvede za necelý měsíc Česká televize. Tvůrci po deset let natáčeli s ženami, které obávanou věznicí prošly v době protektorátu i komunistické totality. Čtvrteční premiéru v Brně zhlédla i jedna z posledních žijících pamětnic.
před 5 hhodinami

Na Pražském hradě se v sobotu otevřou běžně nepřístupné prostory

Veřejnosti se v sobotu mezi devátou a osmnáctou hodinou otevřou jindy nepřístupná místa Pražského hradu. Lidé se budou moci podívat třeba do Španělského sálu, který vznikl v době Rudolfa II. a v současnosti slouží pro zvláštní příležitosti. Jeden z největších hradních komplexů světa se připravuje na tisíce návštěvníků, kteří mohou prostory navštívit zdarma. Podobnou příležitost mají dvakrát do roka.
před 5 hhodinami

Hasiči lokalizovali požár lesa na Jihlavsku

Hasiči v pátek zasahovali u požáru lesa v lokalitě Hutě, místní části obce Cejle na Jihlavsku. Vyhlásili třetí ze čtyř stupňů požárního poplachu a plameny hasili i z vrtulníku. Požár zasáhl asi tříhektarovou plochu a způsobil škodu 150 tisíc korun, uvedla mluvčí hasičů Petra Musilová.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Elektrárna Opatovice získala povolení stavby pro spalovnu v katastru Čeperky

Elektrárna Opatovice získala povolení stavby pro zařízení na energetické využití odpadu (ZEVO). Spalovnu chce postavit v katastru obce Čeperka, sdělila mluvčí elektrárny Hana Počtová. Povolení vydal Dopravní a energetický úřad ministerstva průmyslu a obchodu, záměr již dříve získal kladné posouzení vlivu na životní prostředí (EIA). Čeperka proti němu dlouhodobě vystupuje a zvažuje odvolání. Náklady se odhadují na sedm miliard korun.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Strojvůdce kvůli loňské srážce vlaků v Praze dostal podmínku a zákaz řízení

Strojvůdce jednoho z vlaků, které se loni v září srazily v pražské Libni, potrestal soud odnětím svobody na osm měsíců s podmíněným odkladem na tři a půl roku a pokutou téměř osmdesát tisíc korun. Soud mu zároveň zakázal na čtyři a půl roku řízení motorových vozidel, včetně vlaků a dalších hromadných dopravních prostředků, zjistila ČT. Bezprostředně po nehodě prokázala dechová zkouška u strojvůdce přítomnost alkoholu. Rozhodnutí soudu je pravomocné. Nehodu stále vyšetřuje policie i Drážní inspekce.
před 12 hhodinami

Segregace ve školách trvá. Odpovědnost mají obce, potřebují ale podporu státu

V Česku stále trvá vyčleňování romských dětí ve školství. Nadále existuje víc než 130 segregovaných škol, z toho v 78 z nich romské děti tvoří víc než polovinu žactva, vyplývá podle studie PAQ Research z odhadů ministerstva školství. Segregované školy se nacházejí ve většině krajů a situace se v poslední dekádě výrazně nemění.
před 15 hhodinami

Zájem měst o dotaci na ekologickou MHD překonal nabízenou částku

O dotaci ze Státního fondu životního prostředí (SFŽP) na nákup ekologických autobusů nebo tramvají za první týden výzvy požádalo už devatenáct dopravních podniků. Jak SFŽP uvedl pro Českou televizi, objem žádostí už přesáhl osm miliard korun. To je o asi miliardu více než vyčleněná částka. Podle oslovených dopravních podniků dotace pomohou nejen s nákupem elektrobusů a tramvají, ale také s rozšířením trolejbusové dopravy.
před 17 hhodinami

Nepozornost chodců mnohdy končí střetem s tramvají

Devatenáct chodců skončilo za první tři měsíce letošního roku pod koly pražských tramvají, o čtvrtinu méně než loni. Na rozdíl od loňska při tom zatím nikdo nezemřel. Téměř polovina srážek se stala na vyznačených přechodech. Příčinou je často nepozornost i to, že si chodci mylně myslí, že mají před tramvají absolutní přednost. Roli podle dopravního podniku hrají i mobily a sluchátka chodců. Přibývá ale také zraněných ve vozech. Ze statistik vyplývá, že častěji pod koly tramvají končí muži. A přibylo také sražených dětí.
před 19 hhodinami
Načítání...