Obyvatelé další brněnské ubytovny se budou muset vystěhovat. Její provozovatel vybíral nájem, ale majiteli neplatil

8 minut
Problémy ubytovny v Olomoucké ulici
Zdroj: ČT24

Sto dvacet obyvatel ubytovny v Olomoucké ulici v Brně si bude muset hledat nové ubytování. A to přes to, že řádně platili nájem. Vlastník budovy totiž vypověděl provozovateli ubytovny smlouvu, protože řádně a včas neplnil závazky. Ten přesto budovu užívá a od klientů inkasuje peníze. Případ už proto řeší soud.

Odpadky a špatný technický stav zvenčí jsou jen předzvěstí nedůstojných podmínek uvnitř. Domem se line silný zápach, je tam špína a plíseň. Uvnitř přitom žijí malé děti, důchodci i lidé s postižením.

Jedna z obyvatelek popisuje, že za pokoj o šestnácti metrech čtverečních platí průměrně 12 tisíc korun měsíčně. „Půl roku nám už nefunguje záchod, sem tam se tam objeví švábi, hlavně v kuchyni pod dřezem, nemáme v kuchyni stůl, nedá se kde vařit. Oni se pořád tvářili, že se nic neděje, a pořád vybírali nájem,“ popisuje žena, která nechtěla uvést své jméno.

Objekt patří organizaci Armádní servisní, která spadá pod ministerstvo obrany. Podle něj provozovatel dluží víc jak 1,7 milionu korun. Ministerstvo na to upozornilo magistrát města Brna už před rokem. Teď je věc u soudu, ubytovně hrozí uzavření a jejím obyvatelům vystěhování.

 Provozovatel se k situaci na ubytovně odmítl vyjádřit. Jako první na případ upozornil terénní pracovník IQ Roma servis. „Firma Svomi-trading už dva roky vydává lidem smlouvy, kde tvrdí, že je nájemce tohoto domu, což není pravda, ti lidi čerpají dávky, na které nemají nárok, protože smlouvy nejsou platné. Je to asi ten nejhrubší obchod s chudobou, který znám,“ řekl terénní pracovník IQ Roma servis Jan Milota.

Smluvní vztahy, které jsou v tuto chvíli uzavřené, jsou podle ministerstva mezi ubytovanými a provozovatelem. „Situace těch lidí je nám samozřejmě líto, ale my teď nemáme prostředky, jak to řešit, my nedisponujeme dalšími budovami, kde bychom mohli ty lidi ubytovat. Armáda chce pouze svůj majetek zpět, aby ho mohla využít pro své účely,“ řekl mluvčí ministerstva obrany Marek Vala.

Město slibuje, že se o obyvatele ubytovny postará

Podle ministerstva je v tuto chvíli řešení na straně města. „V případě, že by došlo k uzavření této ubytovny, máme nachystané kapacity tak, abychom se o tyto lidi dokázali postarat,“ řekl náměstek primátorky města Brna Robert Kerndl (ODS). Jednou z variant je podle něj opuštěný Červený kopec. Právě tam loni skončili také klienti uzavřené ubytovny v Šámalově ulici.

Podle Akčního plánu ukončování bezdomovectví rodin s dětmi bylo v loňském roce v Brně celkem jedenašedesát ubytoven. Dvě ale v letošním roce byly zrušeny. Především rodiny s dětmi bydlí ve dvanácti ubytovacích zařízeních. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Nový dokument mapuje osudy vězeňkyň na Cejlu

Unikátní snímek mapující osudy vězeňkyň v brněnské věznici na Cejlu uvede za necelý měsíc Česká televize. Tvůrci po deset let natáčeli s ženami, které obávanou věznicí prošly v době protektorátu i komunistické totality. Čtvrteční premiéru v Brně zhlédla i jedna z posledních žijících pamětnic.
před 44 mminutami

Na Pražském hradě se v sobotu otevřou běžně nepřístupné prostory

Veřejnosti se v sobotu mezi devátou a osmnáctou hodinou otevřou jindy nepřístupná místa Pražského hradu. Lidé se budou moci podívat třeba do Španělského sálu, který vznikl v době Rudolfa II. a v současnosti slouží pro zvláštní příležitosti. Jeden z největších hradních komplexů světa se připravuje na tisíce návštěvníků, kteří mohou prostory navštívit zdarma. Podobnou příležitost mají dvakrát do roka.
před 1 hhodinou

Hasiči lokalizovali požár lesa na Jihlavsku

Hasiči v pátek zasahovali u požáru lesa v lokalitě Hutě, místní části obce Cejle na Jihlavsku. Vyhlásili třetí ze čtyř stupňů požárního poplachu a plameny hasili i z vrtulníku. Požár zasáhl asi tříhektarovou plochu a způsobil škodu 150 tisíc korun, uvedla mluvčí hasičů Petra Musilová.
13:03Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Elektrárna Opatovice získala povolení stavby pro spalovnu v katastru Čeperky

Elektrárna Opatovice získala povolení stavby pro zařízení na energetické využití odpadu (ZEVO). Spalovnu chce postavit v katastru obce Čeperka, sdělila mluvčí elektrárny Hana Počtová. Povolení vydal Dopravní a energetický úřad ministerstva průmyslu a obchodu, záměr již dříve získal kladné posouzení vlivu na životní prostředí (EIA). Čeperka proti němu dlouhodobě vystupuje a zvažuje odvolání. Náklady se odhadují na sedm miliard korun.
13:22Aktualizovánopřed 7 hhodinami

Strojvůdce kvůli loňské srážce vlaků v Praze dostal podmínku a zákaz řízení

Strojvůdce jednoho z vlaků, které se loni v září srazily v pražské Libni, potrestal soud odnětím svobody na osm měsíců s podmíněným odkladem na tři a půl roku a pokutou téměř osmdesát tisíc korun. Soud mu zároveň zakázal na čtyři a půl roku řízení motorových vozidel, včetně vlaků a dalších hromadných dopravních prostředků, zjistila ČT. Bezprostředně po nehodě prokázala dechová zkouška u strojvůdce přítomnost alkoholu. Rozhodnutí soudu je pravomocné. Nehodu stále vyšetřuje policie i Drážní inspekce.
před 8 hhodinami

Segregace ve školách trvá. Odpovědnost mají obce, potřebují ale podporu státu

V Česku stále trvá vyčleňování romských dětí ve školství. Nadále existuje víc než 130 segregovaných škol, z toho v 78 z nich romské děti tvoří víc než polovinu žactva, vyplývá podle studie PAQ Research z odhadů ministerstva školství. Segregované školy se nacházejí ve většině krajů a situace se v poslední dekádě výrazně nemění.
před 10 hhodinami

Zájem měst o dotaci na ekologickou MHD překonal nabízenou částku

O dotaci ze Státního fondu životního prostředí (SFŽP) na nákup ekologických autobusů nebo tramvají za první týden výzvy požádalo už devatenáct dopravních podniků. Jak SFŽP uvedl pro Českou televizi, objem žádostí už přesáhl osm miliard korun. To je o asi miliardu více než vyčleněná částka. Podle oslovených dopravních podniků dotace pomohou nejen s nákupem elektrobusů a tramvají, ale také s rozšířením trolejbusové dopravy.
před 13 hhodinami

Nepozornost chodců mnohdy končí střetem s tramvají

Devatenáct chodců skončilo za první tři měsíce letošního roku pod koly pražských tramvají, o čtvrtinu méně než loni. Na rozdíl od loňska při tom zatím nikdo nezemřel. Téměř polovina srážek se stala na vyznačených přechodech. Příčinou je často nepozornost i to, že si chodci mylně myslí, že mají před tramvají absolutní přednost. Roli podle dopravního podniku hrají i mobily a sluchátka chodců. Přibývá ale také zraněných ve vozech. Ze statistik vyplývá, že častěji pod koly tramvají končí muži. A přibylo také sražených dětí.
před 15 hhodinami
Načítání...