V Písku u polských hranic vyhořel dřevěný penzion. Škoda je dvacetimilionová

Jen ruiny zbyly z mohutné dřevěné budovy penzionu v Písku na Frýdecko-Místecku, kde začalo v sobotu večer hořet. Hasiči předběžně odhadli škodu na dvacet milionů korun. Protože ale byl penzion před požárem téměř prázdný, obešlo se neštěstí bez zranění.

Hasiče do Písku, který leží poblíž česko-polsko-slovenského trojmezí, zavolali v sobotu před půl osmou večer. V té době ale již byl požár rozsáhlý. „Při příjezdu prvních jednotek na místo zásahu byla střecha dvoupodlažního objektu o půdorysu přibližně dvacet na čtyřicet metrů zasažena plameny, hořelo rovněž v podkroví,“ přiblížil mluvčí hasičů Jakub Kozák.

Pod kontrolu dostali hasiči plameny až po sedmi hodinách práce před třetí v noci. K hořícímu penzionu Hlušec se sjelo dvanáct profesionálních i dobrovolných jednotek, hasiči použili i vodu z blízkého bazénu. „Zásah byl vzhledem k rozsahu a vysokým teplotám veden z vnější části objektu a z výškové techniky,“ dodal mluvčí.

Týmy zůstávají na místě, likvidace požáru by měla skončit během dopoledne. Poté začnou vyšetřovatelé lokalitu ohledávat a zjišťovat, proč začalo hořet.

Penzion byl bez hostů, zaměstnanci stihli utéct

Požár se obešel bez zranění, snad i proto, že byl penzion, který nabízel ubytování pro 21 lidí a také prostory pro školení či konference, téměř prázdný. Neměl žádné hosty, uvnitř byli pouze tři zaměstnanci, kteří stihli utéct dříve, než přijeli hasiči. Škoda je naopak vysoká, podle předběžného odhadu hasičů jde zhruba o 20 milionů korun.

Penzion byl postaven na starých základech, které byly zachovány stejně jako kamenné sklepní klenby z roku 1876. K penzionu patří obora, ve které hosté mohou krmit jeleny, muflony a daňky a která se také věnuje záchrannému chovu tetřeva hlušce.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Hasiči lokalizovali požár lesa na Jihlavsku

Hasiči v pátek zasahovali u požáru lesa v lokalitě Hutě, místní části obce Cejle na Jihlavsku. Vyhlásili třetí ze čtyř stupňů požárního poplachu a plameny hasili i z vrtulníku. Požár zasáhl asi tříhektarovou plochu a způsobil škodu 150 tisíc korun, uvedla mluvčí hasičů Petra Musilová.
13:03Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Elektrárna Opatovice získala povolení stavby pro spalovnu v katastru Čeperky

Elektrárna Opatovice získala povolení stavby pro zařízení na energetické využití odpadu (ZEVO). Spalovnu chce postavit v katastru obce Čeperka, sdělila mluvčí elektrárny Hana Počtová. Povolení vydal Dopravní a energetický úřad ministerstva průmyslu a obchodu, záměr již dříve získal kladné posouzení vlivu na životní prostředí (EIA). Čeperka proti němu dlouhodobě vystupuje a zvažuje odvolání. Náklady se odhadují na sedm miliard korun.
13:22Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Strojvůdce kvůli loňské srážce vlaků v Praze dostal podmínku a zákaz řízení

Strojvůdce jednoho z vlaků, které se loni v září srazily v pražské Libni, potrestal soud odnětím svobody na osm měsíců s podmíněným odkladem na tři a půl roku a pokutou téměř osmdesát tisíc korun. Soud mu zároveň zakázal na čtyři a půl roku řízení motorových vozidel, včetně vlaků a dalších hromadných dopravních prostředků, zjistila ČT. Bezprostředně po nehodě prokázala dechová zkouška u strojvůdce přítomnost alkoholu. Rozhodnutí soudu je pravomocné. Nehodu stále vyšetřuje policie i Drážní inspekce.
před 7 hhodinami

Segregace ve školách trvá. Odpovědnost mají obce, potřebují ale podporu státu

V Česku stále trvá vyčleňování romských dětí ve školství. Nadále existuje víc než 130 segregovaných škol, z toho v 78 z nich romské děti tvoří víc než polovinu žactva, vyplývá podle studie PAQ Research z odhadů ministerstva školství. Segregované školy se nacházejí ve většině krajů a situace se v poslední dekádě výrazně nemění.
před 9 hhodinami

Zájem měst o dotaci na ekologickou MHD překonal nabízenou částku

O dotaci ze Státního fondu životního prostředí (SFŽP) na nákup ekologických autobusů nebo tramvají za první týden výzvy požádalo už devatenáct dopravních podniků. Jak SFŽP uvedl pro Českou televizi, objem žádostí už přesáhl osm miliard korun. To je o asi miliardu více než vyčleněná částka. Podle oslovených dopravních podniků dotace pomohou nejen s nákupem elektrobusů a tramvají, ale také s rozšířením trolejbusové dopravy.
před 12 hhodinami

Nepozornost chodců mnohdy končí střetem s tramvají

Devatenáct chodců skončilo za první tři měsíce letošního roku pod koly pražských tramvají, o čtvrtinu méně než loni. Na rozdíl od loňska při tom zatím nikdo nezemřel. Téměř polovina srážek se stala na vyznačených přechodech. Příčinou je často nepozornost i to, že si chodci mylně myslí, že mají před tramvají absolutní přednost. Roli podle dopravního podniku hrají i mobily a sluchátka chodců. Přibývá ale také zraněných ve vozech. Ze statistik vyplývá, že častěji pod koly tramvají končí muži. A přibylo také sražených dětí.
před 14 hhodinami

Pokuta za jízdu načerno by mohla stoupnout až na dva a půl tisíce

Černým pasažérům může hrozit pokuta až ve výši dva a půl tisíce korun. Její novou maximální výši umožňuje novela zákona o silničním provozu, kterou schválil ve středu senát. Nyní čeká na podpis prezidenta. Podle mluvčího resortu dopravy Františka Jemelky by nový strop přirážky mohly dopravní podniky zohlednit od července. Sdružení dopravních podniků (SDP) změny vítá, velká města v Česku podle něj o zvýšení horního limitu pokuty uvažují.
před 21 hhodinami

Dezinfekce kvůli prevenci slintavky už vyšla na 4,5 milionu

Mimořádné výdaje za dezinfekci nákladních aut na hranicích už jsou v milionech korun. Státní veterinární správa (SVS) jí nakoupila zatím zhruba za čtyři a půl milionu. Opatření má zamezit rozšíření slintavky a kulhavky do tuzemských chovů. Onemocnění zatím testy v Česku nepotvrdily. Negativních bylo přes 130 vzorků mléka. Veterináři ho odebírají dvakrát týdně z vybraných jihomoravských chovů.
před 22 hhodinami
Načítání...