Slovanská epopej se možná vrátí do Moravského Krumlova. Praha zatím nemá prostor, kde ji vystavit

Primátor Prahy Zdeněk Hřib (Piráti) připustil, že by se Slovanská epopej mohla dočasně vrátit do Moravského Krumlova. V hlavním městě totiž ještě minimálně tři roky nebudou žádné prostory, kde by se mohla velkoformátová plátna od Alfonse Muchy trvale vystavovat. Moravský Krumlov proto teď řeší, jak splnit přísné požadavky na teplotu a vlhkost v sálech.

Video Události v regionech (Brno)
video

Slovanská epopej se možná vrátí do Moravského Krumlova

Zdroj: ČT24

Z Moravského Krumlova galeristé odvezli plátna s dějinami Slovanů v únoru 2011. Místnosti jsou od té doby prázdné s výjimkou jedné s nábytkem a depozitáře s moderním uměním manželů Mládkových. Krumlovskému zámku se teď objevila naděje, že by se tam mohlo alespoň na pár let vrátit Muchovo dílo.

Kastelán Jiří Všetula už přesně ví, kterým prostorám by plátna slušela. Dvanáct třináct obrazů by mohlo být třeba v rytířském sále, kde by se rozprostřely dokola. Další by mohly být v kapli, nastínil.

Jasno má být v únoru a poslední slovo bude mít Praha. „Je nutné říci, že by šlo opravdu jen o dočasné umístění do Krumlova a je třeba podotknout, že zatím tam nejsou vhodné podmínky. Muselo by tam dojít k úpravám,“ řekl primátor Prahy a dodal, že hlavní město zvažuje víc možností dočasného umístění epopeje. Současně také řeší, kam Muchovo dílo umístí natrvalo. Ve hře zůstává i vybudování lapidária na Výstavišti, víc ale primátor Hřib říct nechtěl.

Epopej potřebuje teplotu dvacet stupňů Celsia a pětapadesátiprocentní vlhkost. „Prostory máme připraveny, ale vzhledem k tomu, že je to zámek  a investice do přípravy klimatizačních jednotek není malá, máme zatím nachystaný jen projekt,“ vysvětlil starosta Moravského Krumlova Tomáš Třetina (TOP 09).

Bez epopeje zatím strádá celý Krumlov. Kdysi na zámek zavítalo až třicet tisíc návštěvníků ročně, teď jich sem zabloudí jen pár tisíc. Kastelán Všetula ale věří, že si sem postupně zase cestu najdou. Ať už to s epopejí dopadne jakkoliv, zámek se konečně po letech dočká rekonstrukce. Jižní křídlo společně s věží by měli stavbaři začít opravovat už na jaře.