Brno jako „zatáčka před Vídní“? Ze srovnání vánočních trhů s rakouskou metropolí vychází se ctí

Je to jako srovnávat náklaďák s dodávkou, mrakodrap s činžákem nebo sachr s likérovou špičkou – ale přece: Reportéři České televize zjišťovali, nakolik se liší vánoční trhy v Brně a nedaleké Vídni.

První rozdíly jsou čistě „provozní“. Vánoční strom rozsvítili na zcela zaplněném náměstí Svobody v pátek v 17 hodin. V Brně tak začaly tradiční trhy na čtyřech náměstích. Před vídeňskou radnicí se rozsvítil vánoční strom už minulý pátek.

Vídeňské trhy jsou větší a tradičnější, brněnské se snaží přijít každý rok s novými nápady. Zatímco ve Vídni například svařené víno nebo punč nalévají už několik let do červené boty, v Brně jsou hrnečky každý rok jiné. Loni navrhla edici hrnků výtvarnice Vendula Chalánková, letos se o jejich design postaral streetový umělec Timo.

Za svařené víno i punč lidé ve Vídni zaplatí shodně jako loni 4 eura, tedy v přepočtu něco přes sto korun. Další 4 eura si ale lidé musí připravit jako zálohu na hrníček. Za cenu jednoho svařáku ve Vídni si návštěvníci brněnských trhů mohou koupit rovnou tři. Jeden přijde v průměru na 35 korun a záloha 50 až 70 korun.

3 minuty
Trhy ve Vídni a v Brně porovnala redaktorka Barbora Žítková
Zdroj: ČT24

Vídeňský vánoční strom letos přivezli z Korutan, podle tradice totiž pochází každý rok z jiné spolkové země. Za 150 let vyrostl do výšky 28 metrů. V Brně stihl za 40 let vyrůst „jen“ do výšky 14 metrů a je tradičně z bílovického polesí.

Každý šestý návštěvník trhů ve Vídni je cizinec

K nazdobeným stánků před vídeňskou radnicí dorazí podle organizátorů každý rok tři miliony lidí, půl milionu z nich – tedy každý šestý – je pak cizinec. „Slyšíte tu italštinu, francouzštinu, španělštinu. Jsou to mezinárodní trhy,“ pochlubil se jeden z prodejců.

Trhy v Brně navštíví zhruba milion lidí. „Cizinci tady moc nejsou. Většinou to jsou jen studenti,“ řekla jedna z prodejkyň na náměstí v Brně.

Pokud lidé ale nechtějí jen jíst a pít, mají šanci strávit předvánoční období i aktivně. Ve Vídni si zabruslí na ploše tři tisíce metrů čtverečních v parku mezi stromy. Kluziště v Brně je veliké necelých devět set čtverečních metrů, připravuje ale svůj vánoční program a otevře se příští čtvrtek.

Brno předstihlo s rozsvícením stromu většinu měst

Brno letos předstihlo s rozsvícením vánočního stromu většinu měst v Česku. Například strom pro Staroměstské náměstí v Praze budou v neděli teprve kácet.

Na náměstí Svobody je letos dvaašedesát stánků, zimní bar a pódium s hudebním programem. Více klidu bude na blízkém Dominikánském náměstí, kam pořadatelé umístili hlavně stánky s jídlem. Stojí tam také obří betlém a malá zoo. O každodenní hudební program na náměstí Svobody se dopoledne postarají děti ze školek a škol, odpoledne budou divadelní představení, večer koncerty různých žánrů.

Trhy na náměstí Svobody a Dominikánském náměstí letos poprvé trvají až do 28. prosince. Na Zelném trhu budou stánkaři stejně jako loni jen do 23. prosince. Stánků je tam ze všech náměstí nejvíc: 121. Přes šedesát procent z nich se zaměřuje na řemeslné výrobky.

Do 23. prosince potrvají trhy i na Moravském náměstí. Dřevěné stánky tu ale lidé nenajdou. Prodejci jsou totiž se svým zbožím schovaní ve čtyřech velkých plátěných stanech. Dominantou je přes třicet metrů vysoké ruské kolo. Jedna jízda, která umožní výhled na celé centrum Brna, trvá zhruba pět minut a stojí sto korun. Kolo uveze najednou sto čtyřicet lidí.

Trhům stále chybí razítka úřadů

Trhy na všech čtyřech náměstích ovšem stále nemají potřebná povolení. Těm na náměstí Svobody a na Dominikánském náměstí chybí jak povolení od památkářů, tak razítko od stavebního úřadu. To potřebují kvůli tomu, že letos trvají déle než 30 dní.

Adventním trhům na Moravském náměstí pak tedy stačí jen souhlas od památkářů, i ten ale ještě nemají. Jednotliví pořadatelé totiž žádosti podali pozdě. „Městská část Brno-střed aktivně komunikuje s odborem památkové péče, doložili jsme jim veškeré podklady, které potřebovali, a vše je na dobré cestě. Povolení aktuálně nejsou, ale věříme, že v brzké době všechno získáme,“ řekla mluvčí tamní radnice Kateřina Dobešová. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Obyvatelé Karolinky v referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren

Obyvatelé Karolinky na Vsetínsku v sobotním referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren do majetku města. Výsledky jsou v této části místního referenda platné a závazné. Hlasující naopak těsně nepodpořili odkoupení ubytovny, o kterém taktéž hlasovali. I v tomto případě je rozhodnutí platné, avšak nezávazné, vyplývá z informací zveřejněných na úřední desce. Město s asi 2500 obyvateli má dlouholetou sklářskou tradici, v roce 2020 se tam však sklárny uzavřely.
před 1 hhodinou

Svatby, kavárna i muzeum. Poštovní dvůr po letech opět ožije

Roky nevyužívaný Poštovní dvůr v Karlových Varech bude znovu přístupný veřejnosti. Historická památka, kde poprvé v Evropě zazněla Dvořákova symfonie Z Nového světa, se dočkala rekonstrukce. V květnu se tam uskuteční první akce v zahradních budovách, na podzim se otevře i hlavní budova. Noví majitelé chtějí prostory nabídnout pro svatby nebo koncerty, vzniknout mají ale i dvě muzea. Celkové opravy vyjdou na desítky milionů korun.
před 2 hhodinami

Nová tramvaj vyrazila do pražských ulic na zkušební provoz

V pražských ulicích se objevila nová tramvaj. Zatím musí ve zkušebním provozu najezdit dvacet tisíc kilometrů bez cestujících a dalších dvacet tisíc s nimi. Vozy mají být tiché i klimatizované. Testování nového modelu z plzeňské Škody rozhodne o tom, kolik si jich pražský dopravní podnik nakonec objedná. Za dodávku až dvou set strojů může zaplatit skoro 17 miliard korun.
před 4 hhodinami

V Praze přibývá vykradených aut

Pražští policisté za poslední týdny řeší desítky případů vloupání do aut. Zloději si nejčastěji odnášejí peníze, autobaterie nebo světlomety. Hlavně v oblasti Jižního Města a Zahradního Města nebo na Vinohradech. Pachatele se většinou vypátrat nepodaří.
před 13 hhodinami

V kině i na Svatém Kopečku vzpomínali čeští věřící na papeže Františka

S papežem Františkem se v sobotu symbolicky rozloučili i čeští věřící, kteří nemohli vyrazit do Vatikánu. Někteří prostřednictvím mše, jiní sledováním televizního přenosu. V Brodku u Přerova promítali obřad v kině. Na Svatém Kopečku se konala pieta zároveň s národní poutí za hospice.
před 14 hhodinami

Obyvatelé Nových Heřminov se vyslovili pro stavbu přehrady

Obyvatelé Nových Heřminov na Bruntálsku v referendu vyjádřili souhlas se stavbou protipovodňové přehrady. Ta zatopí část obce. Před sedmnácti lety se v plebiscitu naopak postavili proti projektu a obec pak musela podnikat jen kroky, které znemožňovaly stavbu. V Uhách na Kladensku souhlasili lidé v referendu se stavbou větrných elektráren. V Menharticích na Třebíčsku zastupitelé naopak zrušili kvůli tlaku obcí referendum o větrném parku.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Pochod pro život zablokovali odpůrci akce

Z Hradčanského náměstí v Praze v sobotu vyšel Pochod pro život, akce měla podle pořádající organizace Hnutí pro život – sdružující odpůrce potratů – zlepšit povědomí o pomoci pro nečekaně těhotné ženy a vyjádřit jim podporu. Na Jungmannově náměstí se konala protestní akce, někteří z jejích účastníků následně zablokovali trasu pochodu. Hnutí pro život pak akci ukončilo. Na Palackého náměstí se zase konal pietní akt k uctění památky těhotných žen, které přišly o život kvůli zákazu interrupcí.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Neptali se, dělali vše podle svého, říká o ruských vojácích pamětník osvobození Brna

Erichu Veselému bude příští rok sto let. Na konci války to byl osmnáctiletý mladík, vyučený soustružník. Pracoval ve firmě na výtahy, která se přeorientovala na válečnou výrobu. Bombardování Brna firmu nikdy nezasáhlo. Hospodářství rodiny Veselých se pak ocitlo pod palbou v polovině dubna 1945, když Rusové stříleli z Pisárek na Jundrov, kudy se stahovala německá armáda směrem na Bystrc. Rusové se pak nastěhovali k nim do domu a tábořili na zahradě.
před 21 hhodinami
Načítání...