Drogy, které zabíjely na Ostravsku, pochází nejspíš z Polska. Jedovatý koktejl asi někdo vyhodil

Syntetické drogy, které v minulých týdnech zabíjely na Ostravsku, pochází pravděpodobně z Polska. V Ostravě se balíčků podle kriminalistů někdo zbavil v souvislosti se zákazem syntetických drog v Polsku. Nebezpečnou látkou se přiotrávilo 23 lidí, dvě osoby na následky intoxikace zemřely.

Syntetická droga nalezena na Ostravsku
Zdroj: Policie ČR

Policie viní 18 lidí. Další pachatel je mezi oběťmi, dvacátý ještě neměl 15 let a nemůže být obviněn, řekl ředitel moravskoslezské policie Tomáš Kužel.

Přibližně tisíc balíčků syntetické drogy našla v ostravském kontejneru na komunální odpad bezdomovkyně. Prostřednictvím jejího syna se pak začaly dávky šířit mezi další bezdomovce. Ve vazbě skončil jeden z distributorů.

Důvodem podle kriminalisty Radima Witty bylo riziko, že by uprchl a vyhýbal se trestnímu řízení. Policisté nyní pátrají ve spolupráci s polskou policií po osobě či osobách, která drogu v Ostravě vyhodila.

Policisté věří, že zachytili většinu nebezpečné látky 

Původně se policisté domnívali, že v oběhu může být až 3000 balíčků drogy, od toho později ustoupili. Zajistili víc než 980 balení, což podle Kužela odpovídá množství, které žena v kontejneru našla.

„Jsme přesvědčeni, že jsme zajistili většinu balení. Stejně tak si nyní myslíme, že víme o všech osobách, které se na distribuci podílely,“ dodal Kužel. Dodal, že vyšetřování ale ještě nekončí.

Nebezpečná droga vypadá jako sušená rostlinná hmota podobná nadrcené marihuaně nebo rostlinnému koření. Podle policie jde o sušenou hmotu, která je drogou napuštěna. Má bylinné aroma, je ale cítit výrazně jinak než konopí. Látky uživatelé nejčastěji kouří. Substance se ale vyskytují i v krystalické podobě a mohou být zaměňovány za jiné drogy jako pervitin či extáze. Podle policie jsou nebezpečné hlavně v kombinaci s alkoholem.

Policie viní z distribuce látky muže ve věku od 17 do 47 let. Většině hrozí pět let vězení. Až na 18 let ale může být odsouzen šestatřicetiletý bezdomovec, jenž drogu konzumoval s dvaatřicetiletým mužem, který po jejím požití zemřel. Druhý z bezdomovců byl nejprve hospitalizován, protože měl rovněž zdravotní problémy. Kromě bezdomovce po požití drogy zemřel i pětačtyřicetiletý muž na Opavsku. Policie to zjistila při dohledávání podezřelých případů úmrtí, které by s kauzou mohly souviset.

Syntetické kanabinoidy jsou látky, které v mozku působí na stejné receptory jako THC, jedna z hlavních aktivních složek konopí. Jsou často prodávány jako legální alternativy zakázaných látek.