Klec na medvěda se stěhuje na tajné místo do lesa. Když se odchyt povede, skončí zvíře v zoo

Zástupci obcí na Vsetínsku a ochránci přírody stěhují do terénu odchytovou klec na medvěda. Šelma se v regionu pohybuje od září, zabila už dvě desítky ovcí, kozy a poškodila i včelíny. Starostové spolu s ochránci přírody vybrali místo, kam klec umístí. Veřejnosti ale její polohu neřeknou, aby lidé nenarušili průběh akce.

Ideální místo pro odchytovou klec je tam, kudy medvěd pokud možno pravidelně chodí. A takové ochránci přírody spolu se starosty vybrali. Monitorují totiž zvíře už několik týdnů.

„Máme představu, kde všude se medvěd v tomto území vyskytuje a kde kříží cesty. Tam ho chceme pachovými stopami přilákat přímo do odchytové bedny,“ řekl Michal Bojda z olomouckého Hnutí Duha. 

Návnadou v kleci bude podle něj pytel s jablky politými medem. „Pachové stopy budou vytvořeny z mrtvých ovcí, které budeme pravděpodobně tahat za auty, případně i fyzicky,“ vysvětluje Bojda. Přiznal ale, že nalákat medvěda nebude jednoduché. „Z trusu jsme zjistili, že se živí lesními plody, žaludy, bukvicemi, ovocem. Toho je všude dost. Ty ovce, to je pro něj spíš zábava,“ popsal Michal Bojda a dodal, že nedokáže odhadnout, kdy se medvěd do klece chytí.

3 minuty
Rozhovor s Michalem Bojdou z Hnutí Duda
Zdroj: ČT24

Klec bude hlídat fotopast

Pohyb medvěda budou odborníci sledovat pomocí fotopastí. Není tedy vyloučené, že by odchytovou klec případně přesunuli na jiné místo. Pro veřejnost ale zůstane místo, kde klec stojí, utajeno. Kdyby ale na ni přece jen někdo narazil, je označená cedulemi o zákazu vstupu a upozorněním na nebezpečí. „Klec je opravdu masivní, i dveře, když zaklapnou, tak mohou člověka poranit. Vyzýváme obyvatele dotčených obcí, když se budou pohybovat v lesích a náhodou by narazili na klec, aby se k ní nepřibližovali a v žádném případě do ní nevcházeli,“ řekl Michal Bojda.

Pokud se odchyt povede, ochránci přírody jednají s několika zoologickými zahradami, které by si zvíře vzaly. „Ta varianta, že bychom medvěda odchytili a vypustili do přírody na jiném místě, reálná není. Medvěd nachodil stovky kilometrů a není pro něj problém se dostat zpět k lidským sídlům. Na Slovensko zvíře odvézt nemůžeme, na to nemáme povolení,“ řekl Michal Bojda.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Životickou tragédii připomíná výstava, hejtman čelí kritice

Končí lhůta pro posílání připomínek k plánované stavbě obchvatu Havířova. Vést má i přes městskou část Životice, kde nacisté během druhé světové války postříleli 36 mužů – mstili se za přestřelku mezi gestapem a partyzány. Událostem se nyní věnuje i výstava v Senátu. Spolupořádá ji poslanec a hejtman Moravskoslezského kraje Josef Bělica (ANO), ale čelí přitom kritice pozůstalých, že dlouhodobě vystupuje proti důstojnému uchování památky. Výstava je přístupná veřejnosti, ale jen v pondělí, v určitý čas a po domluvě v infocentru.
před 55 mminutami

Hackeři útočili na pražskou Správu služeb. Ta se potýká s následky

Správa služeb hlavního města Prahy čelila kyberútoku a potýká se s následky – hackerská skupina začala zveřejňovat na internetu některé z ukradených materiálů a vyzvala organizaci k vyjednávání. Informoval o tom server iROZHLAS, kterému útok potvrdila příspěvková organizace města. Podrobnosti k případu ale sdělovat nechce. Věcí se zabývá policie i Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost.
před 1 hhodinou

Státní památky nabízí na Velký pátek mimořádný program

Na Velký pátek letos připadl Mezinárodní den památek a sídel. Mnohé státní hrady a zámky při této příležitosti připravily mimořádný program. Nejde jen o prohlídky, ale také o výtvarnou soutěž nebo o výpravu s indiciemi, sdělila mluvčí Národního památkového ústavu (NPÚ) Blanka Černá.
07:46Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Za týrání psa udělil soud muži trest dvou roků vězení

Okresní soud v Uherském Hradišti vyměřil kvůli týrání psa Martinu Tomaštíkovi trest dvou roků vězení, na pět let má zákaz chování zvířat. Verdikt je zatím nepravomocný. Muž nechal zvíře dlouhodobě o hladu a bez vody v prázdném bytě. Pes z posledních sil vyskočil na okno opuštěného bytu, kde si ho všimli sousedé. Nyní je v péči chovatelky.
před 12 hhodinami

Před 80 lety se v Plzni rozpoutalo válečné inferno. Město zasáhlo ničivé bombardování

Před osmdesáti lety zažila Plzeň rozsáhlé bombardování. Britské Královské letectvo chtělo zničit především seřaďovací nádraží, ale silně poškozené byly i okolní části Plzně. Obětí byly stovky. Šlo o nejmohutnější a nejtragičtější nálet za celou druhou světovou válku v západočeské metropoli.
před 13 hhodinami

Plísně, prošlé potraviny či nepořádek, vytýká hygiena školním jídelnám

Hygienici pravidelně kontrolují školní jídelny a kuchyně a pravidelně nacházejí stejná pochybení. Nejčastěji dávají pokuty za špatné postupy, nepořádek, plísně nebo nedostatečnou osobní hygienu zaměstnanců. Stále se opakujícím problémem jsou také přesolená jídla.
před 17 hhodinami

Čtení provází fantazie i nešvary, ukazují v Brně divadlo a výstava

Knihy se staly tématem hned dvou kulturních novinek z Brna. Jak inscenace pro děti Berta mezi řádky v divadle Polárka, tak výstava Člověk čtoucí v Památníku písemnictví se snaží návštěvníkům ukázat, jak je literatura v lidském životě důležitá. A také prozrazuje, že některé čtenářské nešvary se nemění ani po stoletích.
před 23 hhodinami

Praha bude kvůli žloutence očkovat sociální pracovníky i více dezinfikovat MHD

Případů žloutenky typu A dál přibývá. Hygienici od začátku roku evidují 392 případů. Loni touhle dobou to byly jen desítky. Podle Státního zdravotního ústavu jde ale jen o špičku ledovce, devadesát procent lidí je bezpříznakových. Nejvíc případů je v Moravskoslezském a Středočeském kraji a v Praze. Právě v hlavním městě hygienici připravují očkování vybraných skupin. Dopravní podnik opět, jako za covidu, důkladněji dezinfikuje vozy.
včera v 05:30
Načítání...