Komise k OKD pozvala Bakalu k výslechu na úterý. Pokud nepřijde, nechá ho předvést policií

Sněmovní vyšetřovací komise k prověření privatizace těžební firmy OKD v pondělí vyslýchala hlavně bývalé úředníky ministerstva financí. Domlouvala se i na postupu vůči finančníkovi Zdeňku Bakalovi, který se k šetření odmítl dostavit. Komise ho pozvala na úterý, ve hře je i policejní podpora. 

Zdeněk Bakala
Zdroj: ČTK Autor: Kateřina Šulová

Pokud se finančník Zdeněk Bakala nedostaví v úterý před sněmovní vyšetřovací komisi prověřující privatizaci těžební firmy OKD, komisi nezbude než požádat o součinnost policii. Sdělil to předseda komise Lukáš Černohorský (Piráti). Bakala začátkem srpna prostřednictvím svého mediálního zástupce oznámil, že se před komisi nedostaví.

Černohorský uvedl, že Bakala byl povolán k podání svědecké výpovědi a že komise má pouze jednu pravomoc, a to nechat ho případně předvést policií. „Takže pokud se zítra (v úterý) nedostaví v daný termín nebo nedorazí nějaká žádost o stanovení náhradního termínu s omluvou, tak samozřejmě nám nezbývá nic jiného než požádat o součinnost Policii České republiky,“ řekl Černohorský.

Dodal, že k rozhodnutí se bude hlasováním vyjadřovat celá komise, protože potřebuje formální dokument, kterým se na policii obrátí. „My můžeme vyzvat k součinnosti Policii České republiky. To, jak to zařídí Policie České republiky, to už nechám na ní,“ uvedl.

Bakalova investiční skupina RPG Industries koupila OKD od společnosti Karbon Invest krátce poté, co tato firma získala důlní společnost od státu.

Podle Bakaly komise není nestranná a svým zaměřením zasahuje do probíhajícího soudního řízení. Proto se obává, že by jeho výpověď byla zneužita k dalším politickým tlakům na soudní projednávání případů souvisejících s OKD.

Černohorský to ale odmítá. „Vyšetřovací komise zkoumá celé záležitosti od ztráty majority podílu až po pád společnosti OKD. A nelze odepřít svědeckou výpověď kvůli tomu, že probíhá souběžně ještě soudní jednání, které se zaobírá pouze menšími částmi celého příběhu,“ řekl.

Vyšetřovatele zajímají také převody akcií

Sněmovní vyšetřovací komise, která prověřuje privatizaci těžařské firmy OKD, začala vyslýchat první svědky ve druhé polovině července. Členové komise mají prověřit převod státních akcií OKD do vlastnictví jiných osob, zejména prodej minoritního podílu v roce 2004. Za něj bývá kritizován Bohuslav Sobotka, který tehdy působil v čele ministerstva financí. Komise se zaměřuje také na snížení základního jmění černouhelné společnosti ve druhé polovině 90. let, kterým stát přišel o možnost firmu kontrolovat.

Předmětem poslaneckého zkoumání je také plnění závazků nabyvatelem akcií ze smlouvy z roku 2004 a příčiny úpadku OKD a odpovědnosti státních úřadů a osob. Výsledky má komise předložit plénu do deseti měsíců od založení, tedy do 12. října.

Jejím cílem je podle Černohorského sestavit celý příběh od ztráty majoritního podílu státu v OKD v roce 1997 přes způsob privatizace minoritního podílu až po krach společnosti OKD. „Chceme případně zkusit s ministerstvem financí zajistit nějaké legislativní opatření, aby ke krachu takto obrovské společnosti již nedocházelo,“ řekl Černohorský.

Minoritní podíl v OKD získala za 4,1 miliardy korun skupina Karbon Invest, která už část akcií držela. Případem se zabývá soud, podle žalobce byla tehdejší cena státního podílu nejméně 9,8 miliardy, při prodeji tedy vznikla škoda přes 5,7 miliardy korun. 

Podnikatelé Viktor Koláček a Petr Otava, kterým Karbon Invest patřil, prodali OKD po dvou měsících investiční skupině RPG Industries vedené Zdeňkem Bakalou. Tehdejší prodejní cena firmy se podle různých zdrojů pohybovala od devíti do dvanácti miliard korun. Později se majitelem OKD stala firma vlastněná třemi britskými investičními fondy.

Loni se OKD dostala do insolvence, akcie nástupnické společnosti v dubnu převzala státem vlastněná společnost Prisko.

Video Studio ČT24
video

Člen komise Klaus (ODS): Je předčasné to hodnotit

Člen komise Klaus (ODS): Je předčasné to hodnotit

Člen komise Hájek (ANO): Svědci se možná mohli pozvat dříve. Je doba dovolených

Bývalý náměstek Pecina: Já to neprivatizoval, za privatizaci byl zodpovědný jiný náměstek

Černohorský (Piráti) o sněmovní komisi k OKD