Legendární stadion, kde vítězil Baník, se mění. Začala jeho přestavba za čtvrt miliardy

Fotbalový stadion na ostravských Bazalech, kde dříve hrál svá utkání Baník, se začíná přestavovat na moderní tréninkový areál pro mládež z celého Moravskoslezského kraje. Už v úterý se stavbaři pustí do odstrojování a demolice hlavní tribuny, která by měla zcela zmizet do šesti týdnů.

Video Oprava stadionu na Bazalech
video

Oprava stadionu na Bazalech

Přestavba areálu přijde na více než 250 milionů. Podle zástupců města, kraje a společnosti Hochtief CZ, která má stavbu na starosti, by hráči na nová hřiště měli poprvé vyběhnout v září příštího roku.

Firma si staveniště převzala v pondělí. „Do šesti týdnů by měly být ukončeny demolice a měli bychom zahájit výstavbu nové budovy. Začneme dělat opěrné zdi, pilotové stěny, začne se pracovat i na terénních úpravách, násypech pro nová tréninková hřiště a začneme dělat novou budovu. Monolit by měl být dokončený do konce roku,“ řekl ředitel divize Morava společnosti Hochtief David Horák.

 

„Maximum prostoru bude využito pro šatny fotbalistů, pro jejich regeneraci a rehabilitaci, včetně pracovišť fyzioterapeutů a lékařů. Bude tady možnost stravování, bude tady administrativní a technické zázemí. V budově bude rovněž tělocvična, ve které bude možno hrát futsalová utkání.“

Pavel Krátký

projektant ze společnosti Projektstudio EUCZ

Herní plochy se zvětší

Nová hlavní budova areálu vznikne na základech nynější hlavní tribuny. Během přestavby se ale především rozšíří plochy fotbalových hřišť. „Hlavní fotbalové hřiště bude upraveno pro univerzální tréninkovou plochu, na které bude možné umístit tři příčná tréninková hřiště, anebo standardní hřiště pro mistrovská utkání,“ řekl projektant Pavel Krátký ze společnosti Projektstudio EUCZ.

V jižní části areálu, kde je nyní jedno tréninkové hřiště, vzniknou po výrazných terénních úpravách svahu hřiště dvě. „Jedno bude s umělým povrchem a druhé s přírodním trávníkem. Hřiště s umělým povrchem bude vybaveno i umělým osvětlením,“ dodal.

U hlavní plochy vznikne nové hlediště s kapacitou 450 míst. Pod ním bude krytá šedesátimetrová běžecká dráha. Současné nekryté ochozy zůstanou jako zpevněné konstrukce svahu, schodiště budou sanována a upravena pro tréninkové účely. Projekt počítá i s rekonstrukcí okolních zpevněných ploch a rozšířením parkovacích kapacit.

Na stadionu budou hrát talentované děti

Sportovní ředitel mládeže Baníku Petr Mašlej řekl, že klub se potýká s nedostatkem tréninkových ploch. Přestavba stadionu na Bazalech pomůže vyřešit nedostatek hřišť pro mládež. V akademii FAČR na Bazalech budou talentované děti z celého kraje. „Díky tomu, že Baník Ostrava má klubovou akademii, tak má možnost první volby a může si nejlepší děti z akademie převzít do své klubové akademie, ta je od kategorie U16, a následně se podílet na jejich vývoji,“ dodal.

Náměstek ostravského primátora Vladimír Cigánek (ODS) doplnil, že ve městě schází asi 16 fotbalových hřišť. Ostrava nyní připravuje mimo jiné projekt na rekonstrukci bývalého areálu VOKD v Porubě. „Areál bude v sobě zahrnovat jak fotbalové hřiště, tak hřiště pro americký fotbal a pro lehkou atletiku. Náklady budou kolem 80 až 100 milionů korun,“ řekl Cigánek.

Stadion Bazaly ve Slezské Ostravě byl oficiálně otevřen 19. dubna 1959. Na přelomu 70. a 80. let tam nebyly výjimkou ani třicetitisícové návštěvy, pak byla kapacita snížena, naposledy na 10 039 míst. Ostravští fotbalisté na Bazalech vybojovali čtyřikrát mistrovský titul (1976, 1980, 1981, 2004), několik zápasů tam odehrála i česká fotbalová reprezentace. Od roku 2013 patří stadion městu. Baník hraje od roku 2015 své zápasy na rekonstruovaném Městském stadionu ve Vítkovicích.